Finanční rádce - přehled článků


Bezplatné finanční poradny v ČR

Bezplatnou pomoc nabízejí finanční poradny, které pomohou najít cestu, jak z dluhů ven.

Na co si dát pozor v oblasti půjček

V oblasti půjček číhá řada rizik, nebezpečí a nástrah. Na co je dobré dát si pozor a jaké zásady se vyplatí dodržovat?

Co se stane v případě nesplácení půjčky

Lidé si dnes berou půjčky jako na běžícím páse, a proto není divu, že přibývá těch, kteří své závazky nezvládají řádně splácet. Dostali jste se do prodlení se splátkami? Co se zpravidla děje, když někdo nemůže splácet úvěr?

Co vám musí poskytovatel sdělit, než si vezmete úvěr

Než uzavřeme nějaký úvěr, měli bychom mít k dispozici všechny podstatné informace. Co vše je nám poskytovatel úvěru povinen sdělit a vysvětlit, než si úvěr vezmeme?

Nezvládáte dluhy? Zkuste konsolidaci nebo splátkový kalendář

Když dluhy začnou přerůstat přes hlavu, důležité je okamžitě začít jednat a situaci řešit. Dělat „mrtvého brouka“ jen oddálí nevyhnutelné. Co vám může pomoci?

Jaká jsou pravidla pro hotovostní platbu?

Určitě vás někdy napadla otázka, zda vás s danou hotovostí obchodník neodmítne. Možná je vám hloupé jít nakoupit s měšcem plným mincí nebo máte po ruce jen bankovky vysoké hodnoty. Existují pro hotovostní platbu určitá pravidla?

Kdy vám může obchodník odmítnout platbu kartou

Věděli jste, že platbu kartou vám v obchodě mohou odmítnout, dokonce i když jsou vybaveni platebním terminálem? Za jakých okolností?

Lze se pojistit pro případ teroristického útoku?

Na následky způsobené teroristickým útokem se až donedávna žádné pojištění nevztahovalo. Vzhledem k situaci, která v posledních letech v Evropě i ve světě panuje, mění pozvolna pojišťovny pohled na věc a podmínky pojistek.

Mám dluh na zdravotním pojištění - co s tím?

Dluh na zdravotním pojištění není nic výjimečného, týká se překvapivě mnoha lidí z různých společenských vrstev. Co dělat v případě, že nám na zdravotním pojištění vznikne dluh? Co to vůbec znamená pro běžný život? Musí se vždy platit penále? Ošetří nás u lékaře?

Co si ohlídat u pojistky zodpovědnosti za škodu

Nabídku odpovědnostních pojistek mají ve svém portfoliu snad všechny pojišťovny. Jako u ostatních pojistných produktů, i zde si musíme dávat pozor na parametry pojistky, limity a výluky.

Jak nenaletět na nekalé praktiky „šmejdů“

Podvodníci na předváděcích akcích si vysloužili nelichotivou přezdívku „šmejdi“. Tímto termínem je ale možné označit i další nepoctivce, kteří lákají z lidí peníze za nekvalitní produkty nebo s nimi uzavřou nevýhodnou smlouvu. Jak nenaletět na jejich nekalé praktiky?

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení?

Příspěvek na bydlení není určen pro kohokoliv. Tato dávka sociální podpory je zde pro rodiny i jednotlivce s nízkými příjmy.

Jak na odhlučnění bytu

Hluční sousedé, štěkající psi i ruch z ulice dokážou pořádně znepříjemnit život. Někdy je na vině i špatná konstrukce zdí domu. Jakým způsobem můžeme svůj příbytek odhlučnit?

Odstoupení od smlouvy o spotřebitelském úvěru

Co dělat, když chce věřitel nebo dlužník od smlouvy o spotřebitelském úvěru odstoupit?

Daňové změny pro rok 2018

I v roce 2018 nás čeká několik nepříjemných daňových změn. Které to budou

Co musí obsahovat smlouva o spotřebitelském úvěru

Chcete si vzít úvěr? Co vše by měla obsahovat smlouva? To se dozvíte v zákoně o spotřebitelském úvěru 257/2016 Sb. Její náležitosti ošetřují § 104 ─ § 111.

Jaké údaje musí poskytovatel půjčky trvale zpřístupnit

Poskytovatel půjčky musí spotřebiteli trvale zpřístupnit některé informace, a to zpravidla na internetu nebo v listinné podobě. Které to jsou, ošetřuje § 92 zákona o spotřebitelském úvěru 257/2016 Sb.

Povinná zimní výbava a servis auta na zimu

Zimní přípravu se nevyplácí podceňovat. Na silnicích čeká mnohem více krizových situací a kolikrát i vyjet z garáže může být problém. Které autodoplňky patří do povinné zimní výbavy?

Jak topit levněji - rady a tipy nejen pro letošní zimu

Bez topení se v našich klimatických podmínkách jen těžko obejdeme. Jak ale neprotopit zbytečně moc peněz? Roli hraje nejen konstrukce domu, ale i požadavky a životní styl jeho obyvatel spolu s dostupností onoho konkrétního paliva.

Reklamace v roce 2017

Při reklamaci je potřeba znát svá práva. Obchodníci často spoléhají na to, že se nechceme zbytečně handrkovat, a nevíme, na co máme ze zákona nárok.

Co dělat, když odešlete chybně platbu

Zadali jste špatné číslo účtu při transakci nebo poslali nesprávnou částku peněz? Stačí překouknutí nebo špatný klik a je zaděláno na problém – zbrklost se u odesílání plateb nevyplácí. Situaci lze ale většinou při včasné reakci zachránit.

Dohoda o pracovní činnosti

Dohoda o pracovní činnosti je vhodnou formou zejména v případě přivýdělku. Je na ni totiž možné odpracovat maximálně 20 hodin týdně. Pokud je měsíční odměna vyšší než 2 500 Kč, zakládá se účast na zdravotním a sociálním pojištění.

Dohoda o provedení práce

Dohoda o provedení práce je další vhodnou formou smluvního vztahu zaměstnavatel-zaměstnanec pro krátkodobější práce či práce v malém rozsahu. Rozsah práce totiž nesmí přesáhnout 300 hodin za kalendářní rok a nezáleží přitom, zda má člověk u jednoho zaměstnavatele takových dohod podepsaných více. Při mzdě do 10 000 Kč měsíčně není odváděno zdravotní ani sociální pojištění.

Jak se posuzuje bezúhonnost při provozování živnosti

Bezúhonnost patří k základním podmínkám podnikání. Je potřeba ji prokázat i při žádosti o živnostenské oprávnění a dodržet během podnikání. Nevyžaduje se ale v plném slova smyslu, záleží na konkrétním případu a druhu živnosti.

Jak ukončit pracovní poměr

Máte zaměstnání, ale chystáte se jej ukončit nebo změnit? Pracovní poměr lze ukončit výpovědí, dohodou, zrušením ve zkušební době anebo okamžitým zrušením.

Co dělat, když rodič dluží na alimentech

Ze zákona má každý rodič vůči svým dětem vyživovací povinnost. A to ať žijí ve společné domácnosti, či ne. Konkrétní částky zákonem upraveny nejsou, v praxi záleží na dohodě rodičů a rozhodnutí soudu.

Jak na vyřazení auta z registru vodidel

Rušíte registraci auta? Poradíme, jak na jeho vyřazení z registru vozidel.

Jak získat dotace na dešťovou vodu

Stále větší sucho se stává v ČR realitou a musíme se na něj připravit. Chystají se různá opatření a jedním z nich je podpora těch, kdo šetří vodou a využívají co nejvíce vodu dešťovou.

Při žádosti o půjčku jděte s barvou ven

Při žádosti o půjčku se nevyplácí lhát o vaší finanční situaci. Zamlčení podstatných okolností je považováno za trestný čin a vystavujete se tak nebezpečí stíhání i v případě, že půjčku splácíte řádně a bez problémů.

Kontrolní hlášení DPH

Pro plátce DPH je kromě klasického daňového přiznání nutností vyplnit také kontrolní hlášení k DPH. Existují tři typy: řádné, opravné nebo následné. Podává se výhradně elektronickou cestou a je to vlastně soupis všech vydaných i přijatých faktur za určité období.

Zdravotní pojištění zaměstnanců

Zdravotní pojištění u zaměstnaných osob hradí jejich zaměstnavatel, část však jde ze mzdy zaměstnance. Vypočítává se z vyměřovacího základu. U dohod je zdravotní pojištění odváděno, dosáhne-li zaměstnanec určité výše příjmu.

Zdravotní pojištění osob bez zdanitelných příjmů

Osoby bez zdanitelných příjmů jsou ti pojištěnci, kteří nemají příjmy podléhající zdanění ani za ně pojištění neplatí stát. Také tito musí povinně odvádět určitou částku na zdravotní pojištění. Měsíčně musí odvést 13,5 % z vyměřovacího základu (minimální mzdy).

Co se stane s nevyčerpanou dovolenou

Nevyčerpanou dovolenou je dnes již možné převést do dalšího roku, kde ji ale zaměstnanec již musí vyčerpat. Existují jen zákonem stanovené výjimky.

Na co si dát pozor u cestovního pojištění

Na cesty za hranice je chytré se pojistit. Ať už jedete na druhý konec světa či jen těsně za hranice, stát se může cokoliv. Pojistit se můžete v rámci cestovní kanceláře nebo sami. Pozor na hotové balíčky, u nichž vám jejich parametry nemusí úplně vyhovovat.

Bezkontaktní platby: jak se vyhnout rizikům

Obliba bezkontaktních karet stoupá, a kdo nepípá, není „in“. Čechům přijde takový způsob placení normální a rychle si na něj zvykli. Jak platit bezkontaktně a zároveň bezpečně?

Jak zacházet s kreditkou

Jak používat kreditní kartu, abyste na ní vydělali? Rady, tipy a doporučení.

Odstupné: jakou má výši a kdy mi jej vyplatí?

Termín splatnosti mzdy je nejpozději do konce následujícího měsíce po měsíci, ve kterém na mzdu vzniknul nárok. V rámci tohoto období musí být sjednán nebo určen pravidelný termín výplaty mzdy. Ale jak je to s odstupným?

Chcete s běžným účtem přejít k jiné bance?

Nejste spokojeni s parametry svého běžného účtu? Pak si najděte novou banku! Od roku 2009 existuje Kodex mobilita klientů, který upravuje právě přechod klientů od jedné banky k druhé a značně jej zjednodušuje.

Sociální pojištění zaměstnanců

Sociální pojištění v sobě zahrnuje tři složky. Těmi jsou pojistné na důchodové zabezpečení, příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a nemocenské pojištění. Účast na všech třech složkách sociálního pojištění je pro zaměstnance povinná. Část pojištění se strhává z hrubé mzdy zaměstnance, část hradí zaměstnavatel.

Sociální pojištění OSVČ

Nejen běžní zaměstnanci, ale i OSVČ jsou povinni platit sociální pojištění. Pravidla pro platby jsou rozdílné v případě hlavní a vedlejší samostatné výdělečné činnosti. Výše pojistného se stanoví z vyměřovacího základu procentní sazbou.

Mějte zadní vrátka pro případ výpadku příjmu

Spoléháte na to, že každý měsíc na váš účet přibydou peníze z výplaty? Jak moc by vaše fungování omezil výpadek příjmu? Máte dostatečnou rezervu, nebo jedete každý měsíc „na doraz“ a žijete od výplaty k výplatě?

RPSN - nejdůležitější ukazatel ceny úvěru

Za základní údaj vypovídající o ceně úvěru se považuje RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů. Zahrnuje v sobě totiž jak úrokovou sazbu, tak i všechny poplatky s půjčkou spojené, tudíž dobře informuje o úrovni platebních podmínek úvěru.

Možnosti přivýdělku na mateřské

Mateřská dovolená je pro ženu radostným obdobím. Stará se o děťátko, tráví s ním veškerý čas a raduje se z jeho pokroků. Stinnou stránkou může být napjatý rodinný rozpočet.

Výhody a nevýhody americké hypotéky

S americkou hypotékou můžete získat peníze na cokoliv rychle a spolehlivě. Přednosti a zápory tohoto neúčelového úvěru.

Vlastní nemovitost ─ atraktivní investice?

Půjčit si finanční prostředky pro investici nemusí být hloupý nápad. Samozřejmě, jen pokud je to investice rozumná, smysluplná a promyšlená. A takovou může být investice do vlastní nemovitosti.

Registry dlužníků v ČR

Víte, kolik je v ČR registrů dlužníků? A zajímá Vás, jaké údaje jsou o Vás v registrech vedeny?

Jak banky hodnotí bonitu klientů

Bonita neboli předpokládaná schopnost úvěr splatit je nezbytnou součástí procesu schvalování žádosti o úvěr u banky. Co přesně znamená, a jak si banka tento údaj zjišťuje?

Povinné údaje v reklamě na spotřebitelský úvěr

I reklamy mají své zákonitosti a pravidla. Zákon o spotřebitelském úvěru uvádí, jaké údaje nesmí chybět v reklamě na spotřebitelský úvěr.

Pravidla pro poskytování rady ohledně úvěru

Chcete si nechat poradit ohledně úvěru? Poradit vám může poskytovatel nebo zprostředkovatel, ale vše se řídí zákonem.

Nová pravidla pro půjčky na směnku

Jak je to s půjčkami na směnku podle nového zákona? Je možné se za půjčené peníze zaručit směnkou?

Sankce za nesplácení úvěru

Jaká je maximální výše sankcí za nesplácení úvěru dle zákona?

Jak snížit riziko při koupi nemovitosti na minimum

Koupě nemovitosti je závažným krokem, ke kterému je nejlepší mít k dispozici dobrého právníka. Hypotéku si sjednejte dostatečně dopředu, získejte výpis z katastru nemovitostí, mějte pod kontrolou vše, co podepisujete, a velký pozor si dejte během procesu úhrady nemovitosti.

Kdy je záznam v trestním rejstříku překážkou v zaměstnání

Trestní minulost by nemusela být v mnoha zaměstnáních překážkou, nicméně v praxi jsou často takoví lidé při žádosti o práci diskriminováni a nemají to vůbec lehké. Z výzkumů vyplývá, že pouze necelá třetina zaměstnavatelů nevyžaduje výpis z trestního rejstříku.

Je opravdu nutné mít pojištění zodpovědnosti v domácnosti?

Pojištění odpovědnosti v občanském životě se týká i škod vzniklých běžným provozem naší domácnosti. Je ale na pováženou, že sjednáno ho má pouze každý třetí občan ČR. Škody mohou vznikat při běžných i méně obvyklých činnostech, například při rekonstrukcích, úklidu, kutilství apod.

Na čem závisí výše důchodu

Starobní důchod patří k dávkám důchodového pojištění. Výše důchodu závisí na příjmech, ze kterých bylo dováděno důchodové pojištění, a na získané době pojištění.

Rodičovský příspěvek 2016

Jak je to s rodičovským příspěvkem v roce 2016? Nárok na něj má jeden z rodičů, který celodenně a řádně pečuje o dítě, vyplácen je na nejmladší dítě v rodině a nejdéle do jeho věku 4 let.

K čemu slouží elektronická evidence tržeb

Elektronická evidence tržeb (EET) je způsob online kontroly tržeb, který se týká některých podnikatelů a živnostníků. Cílem je podle Ministerstva financí zamezit daňovým únikům, všechny platby se evidují do centrálního úložiště Finanční správy.

Nemocenská v roce 2016

Nemocenské (hovorově nemocenská) nahrazuje výpadek příjmu v situaci pracovní neschopnosti a funguje v rámci systému nemocenského pojištění. Jaká jsou nastavena pravidla pro nemocenskou v roce 2016?

Co je to minimální a zaručená mzda

Nejnižší možnou odměnou, kterou zaměstnavatel musí zaměstnancům zaplatit za odvedenou práci, je minimální mzda. Podle zákona by ale většina profesí měla brát více a tato hranice pro ně neplatí.

Snižte spotřebu elektřiny a ušetřete

Elektřina je nezbytnou součástí našich životů a tvoří stavební kámen moderní civilizace. V domácnosti se bez této energie neobejdeme a platba za elektřinu často tvoří hlavní složku v nájmu. Jak snížit spotřebu elektřiny a uspořit až tisíce korun ročně?

Jak nakupovat chytře

Mějte svou hotovost pod kontrolou a stabilizujte svůj rodinný rozpočet chytrým nákupním chováním. Přinášíme Vám nápady, jak toho dosáhnout.

Na co pamatovat při rozjezdu podnikání

Začněte podnikat a staňte se úspěšným obchodníkem. Začátky sice mohou být těžké, ale Vaše úsilí se brzy dočká prvních odměn. Přinášíme Vám informace, na co pamatovat při rozjezdu podnikání.

Čím topit? Uhlí, dřevo, plyn nebo elektřina?

Žádný byt nebo dům se neobejde bez topného systému. Kdo by také chtěl mít doma v chladném období zimu? Náklady na topení ale tvoří podstatnou položku v nájmu, proto řada lidí hledá způsoby, jak za topení platit co nejméně. Čím tedy topit a ještě přitom ušetřit?

Jak získat podporu v nezaměstnanosti?

Podpora v nezaměstnanosti je malou finanční náplastí, když nemůžete sehnat práci. Pokud jste právě teď v situaci, že se musíte přihlásit na Úřad práce, bude se Vám hodit přehled, na co všechno máte nárok a jak získat podporu v nezaměstnanosti.

Kam nejlépe investovat peníze

Volné finanční prostředky se již nevyplatí nechat ležet na běžném nebo spořicím účtu, a to kvůli nízkému úročení, které nepokryje míru inflace. Naštěstí pro drobné i větší investory je stále spousta příležitostí, kam investovat peníze.

Kreditka nebo mikropůjčka?

Potřebujete menší finanční hotovost a zvažujete, zda je lepší kreditní karta nebo mikropůjčka?

Co je to leasing a co operativní leasing?

Kdy se vám vyplatí leasing a kdy je vhodnější operativní leasing?

Co dělat když nemůžu splácet půjčku?

Co je a není vhodné dělat, když máme půjčku, kterou nemůžeme splácet?

Stručná historie peněz

Téměř od počátku lidstva docházelo ke směně různého zboží. S vývojem civilizace bylo zapotřebí vymyslet, jak směnit zvířata, hospodářské plodiny a další důležité věci.

Co je to exekuce

Co je to exekuce, jak probíhá a jak se do ní (ne)dostat?

Jak vypadá exekuce v praxi

Co se děje při exekuci, jaká jsou práva a povinnosti exekutora, dlužníka a věřitele?

Jak se nedostat do exekuce

Čeho se vyvarovat, abychom se nedostali do exekuce? Rady a tipy.

Jak si sestavit rodinný rozpočet

Jak si sestavit a vést rodinný rozpočet? Na které položky se zaměřit? Jak nastavit příjmy a výdaje, abychom ušetřili?

Jak uspořit peníze

Jak nakládat s penězi, abychom co nejvíce ušetřili.

Jak probíhá osobní bankrot

Jaké jsou podmínky osobního bankrotu, jak podat návrh na osobní bankrot a jak vše probíhá?

Finanční pojmy

Rozumíte správně pojmům v oblasti financí? Víte co je to RPSN, bonita, kontokornentí úvěr, konoslidace, směnka?

RPSN - co to je a jak se to počítá

Co je to RPSN a jak se počítá?

Co je to směnka a jaké má náležitosti?

Co je to směnka, jak se používá a jaké má náležitosti.

Smlouva o půjčce mezi dvěma soukromými osobami

Co všechno musí obsahovat smlouva o peněžní půjčce, příklad smlouvy.

Jak poznat podvodnou půjčku

Jak poznat rizikovou půjčku a nenaletět podvodníkům?

Co je to revolvingový úvěr

Informace o finančním produktu s názvem revolvingový úvěr.

Jak nezůstat v důchodu s holým pozadím

Důchody v Česku jsou pod hlubokým průměrem důchodů v Evropské unii a do budoucna nelze očekávat výraznější zlepšení. Jak nezůstat v důchodu s holým pozadím?

Jak správně používat kontokorent

Stává se Vám občas, že se dostanete do nepříznivé finanční situace, ale chybí Vám peníze?

Jak funguje splátkový prodej

Jak si pořídit zboží na splátky a jaké jsou výhody a nevýhody splátkového prodeje?

Jaké jsou kroky při vyřizování hypotéky

Chcete si pořídit bydlení na hypotéku? Přečtěte si, jaké kroky Vás čekají a na co se máte připravit.

Jak získat úvěr ze stavebního spoření

Co obnáší získání úvěru ze stavebního spoření a jaké "papírování" je s tím spojené?

Jak ušetřit za topení

Věděli jste, že topení tvoří více než polovinu nákladů za energie?

Jak přimět dlužníka k zaplacení dluhu

Na to, komu půjčujte své peníze, si musíte dát pozor. Poradíme Vám, jak se zachovat, když se dlužník úmyslně vyhýbá splátkám.

Na co je vhodné vzít si půjčku

V dnešní době není lehké vyžít s běžným středním platem a našetřit si dostatečnou finanční rezervu. Kdy je vhodné uvažovat o půjčce?

Co si rozmyslet před podpisem úvěrové smlouvy

Podepsáním úvěrové smlouvy se zároveň zavazujete k pravidelným měsíčním splátkám. Co si proto rozmyslet, než úvěrovou smlouvu podepíšete?

Pozor na nevýhodné půjčky přes placené linky

Lidé, kteří zoufale potřebují peníze, nepromýšlí, u koho si půjčí a za jakých podmínek. Toho využívá řada nepoctivců, kteří se tváří jako poskytovatelé půjček.

Jak být zodpovědným dlužníkem?

Zodpovědné chování a jednání by mělo být součástí našich životů. Co se týká zadlužování, i zde je nutná určitá míra zodpovědnosti.

Peněžitá pomoc v mateřství v roce 2016

Peněžitá pomoc v mateřství nahrazuje ženám ušlý příjem po dobu mateřské dovolené a náleží k dávkám nemocenského pojištění. Dosahuje 70 % procent průměrného hrubého měsíčního příjmu za poslední 1 rok.

Kdo si nejčastěji půjčuje a na co

Půjčování peněz je součástí dnešního moderního stylu života. Žadatelům o půjčku se nechce čekat, až si na vysněnou věc našetří. Kdo je nejčastějším žadatelem?

Co dělat při ztrátě občanského průkazu

Nikdy nevíte, kdy Vám někdo odcizí peněženku s doklady, nebo kdy ji nechtěně vytrousíte. Pokud se ztracený občanský průkaz dostane do podvodných rukou, může být snadno zneužit.

Kde se dá získat hypotéka bez prokazování příjmů a za jakých podmínek

Toužíte splnit si sen o vlastním bydlení, ale nemůžete (nebo nechcete) dokazovat své příjmy? I Vy máte šanci dostat hypotéku, pokud přijmete vyšší úrokovou sazbu.

Jak můžete ušetřit za vodu

Ceny vody každoročně stoupají a tento trend se dá očekávat i v dalších letech. Úsporným používáním vody a změnou návyků přitom mohou domácnosti ušetřit 2 000 korun na osobu.

Na co si dát pozor při změně dodavatele elektřiny

Dodavatelé elektřiny Vám slibují nižší cenu a úsporu až několik tisíc korun ročně, pokud k nim přestoupíte. Ne vždy se ale přestup vyplatí. Poradíme Vám, na co si dát pozor, abyste neplatili více peněz než u současného dodavatele elektřiny.

Má smysl sjednat si penzijní (při)pojištění?

Každou chvíli slýcháme, že bychom si měli spořit na důchod v produktivním věku a zajistit si tak dostatečný příjem na stáří. Má ale opravdu smysl sjednat si penzijní připojištění, a jaké klady a rizika nám spoření na penzi přinese?

Info: Akutní nedostatek financí je možné vyřešit pomocí půjčky bez doložení příjmů online.
Informace o výhodách, nevýhodách a rizicích rychlých půjček do 5000, 10000 či 20000 Kč nalezente ihned na této stránce.

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá řada rizik a nástrah. Jaké zásady se vyplatí dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku je dnes otázkou pár minut. Co ale dělat, když pak nemáte na splátky? Čtěte zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Podvodné půjčky
Jak poznat nebezpečnou půjčku nebo úvěr a nenaletět podvodníkům? Dozvíte se zde.

Všechny články »

Nejčtenější články