Dnes je neděle 25.únor, svátek má Liliana
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Spotřebitelský úvěr

Zákon o spotřebitelském úvěru (č. 257/2016 Sb.) stanovuje, že „Spotřebitelským úvěrem je odložená platba, peněžitá zápůjčka, úvěr nebo obdobná finanční služba poskytovaná nebo zprostředkovaná spotřebiteli.“ Vždy jde o úvěr určený pro jednotlivce, spotřebitele. Nikdy pro podnikatelské účely. Typickými formami spotřebitelského úvěru (neboli půjčky) jsou například nákup na splátky, rychlá sms půjčka, hypotéka, úvěr ze stavebního spoření, půjčka na auto, bezúročná půjčka od zaměstnavatele a další.

Spotřebitelský úvěr lze zajistit ručením nebo zajištěním movitou či nemovitou věcí. Pak dělíme spotřebitelské úvěry na zajištěné a nezajištěné. Použití peněz ze spotřebitelského úvěru může být vázáno na konkrétní účel, příkladem je hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření. V tomto případě dělíme úvěru na účelové a bezúčelové.

Další členění spotřebitelských úvěrů se dělá nejčastěji podle objemu půjčky, kdy jsou úvěry malé, střední a velké. A podle doby splácení jde o úvěry rychlé, krátkodobé, střednědobé nebo dlouhodobé. Smlouva o úvěru je vždy uzavřena mezi dvěma stranami – věřitelem a dlužníkem. A musí být písemná. Informace v ní musejí vždy být uvedeny jasným, výstižným a zřetelným způsobem.


Více se k tématu spotřebitelský úvěr dozvíte na této stránce.