Ano, ani v dnešní online bezkontaktní době najdeme místa a situace, kdy není možné zaplatit kartou. Proč tomu tak je, a proč někde můžeme platit kartou jen za poplatek?
V zásadě záleží na míře nákladovosti, kterou terminál pro obchodníka znamená. Jinými slovy, každý terminál má jiné požadavky na náklady jejich provozu: při používání některých terminálů platí obchodník poskytovateli za každou zrealizovanou platbu větší poplatek, při používání jiných terminálů je poplatek nižší a platby tedy nevychází obchodníka tak draho.
Proto některé platby kartou (především ty dosahující pouze malé výše) nejsou některými obchodníky (většinou těmi menšími) akceptovány. Logicky by je vyšlo dost nevýhodně, kdyby měli za každý balíček žvýkaček platit celkem vysoký poplatek. A ještě hůř, pokud se jedná o malého obchodníka na venkově, v jehož obchodě se nevystřídá takové množství zákazníků, jako ve městě.
Dalším řešením, jak obchodník může vyrovnat takto způsobené ztráty, je zavedení malého poplatku za provedenou platbu.
Předejděte nečekaným zjištěním u pokladny, a všímejte si např. informačních cedulek v obchodech, kde se dočtete odpovídající limity dotyčného obchodníka (většinou je přelomová hodnota cca od 50 do 200 korun, konkrétní částku si ale určuje obchodník). Že žádnou cedulku nevidíte? Zeptejte se na placení kartou na pokladně ještě před samotným nákupem.
Může se zdát, že platební terminály jsou vlastně pro obchodníka kvůli zmíněným poplatkům nevýhodné. Není však tomu tak. Možnost úhrady kartou je dnes už tak běžná, že pokud by obchodník tento způsob platby odmítl, pravděpodobně přijde o značnou část zákazníků.