Dnes je pátek 23.únor, svátek má Svatopluk
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Spoření a investice

Kdo má volné peníze, může je nechat vydělávat. V zásadě jsou k tomuto kroku určeny dvě možnosti – spoření nebo investice. Přestože to na první pohled vypadá podobně, jde o dost odlišné formy vložení peněz někam, kde se mají zhodnotit.

Zatímco spoření je doménou bank, stavebních spořitelen a kampeliček s produkty jako stavební spoření, spořicí účty či termínované vklady, investice se odehrávají na akciovém trhu, v podílových fondech, nemovitostech atd. I investování může zprostředkovat banka nebo třeba i pojišťovna.

Spoření »

Spoření je speciální forma uložení peněz do rukou společnosti, která s nimi pak může zákonem povoleným způsobem manipulovat. Výsledkem těchto procesů je zhodnocení použitých peněz, přičemž o část zhodnocení se společnost podělí s majitelem těchto peněz, tedy se střadatelem.

Investice »

Investice jsou od spoření odlišné v tom, že garantované zhodnocení tu prostě nenajdete. Investice jsou pro dobrodružnější povahy, které spoléhají na to, že trhy v dlouhodobém horizontu prostě rostou. A že tedy roste i hodnota investic, respektive investovaných peněz. Investovat je nutno dlouhodobě, protože v krátkodobém horizontu jsou výnosy nestabilní a často mohou být i záporné.Info: Akutní nedostatek financí je možné vyřešit pomocí půjčky bez doložení příjmů online.
Informace o výhodách, nevýhodách a rizicích rychlých půjček do 5000, 10000 či 20000 Kč nalezente ihned na této stránce.