Dnes je pátek 23.únor, svátek má Svatopluk
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Spoření - spořící účty, termínované vklady, stavební spoření

Spoření je speciální forma uložení peněz do rukou společnosti, která s nimi pak může zákonem povoleným způsobem manipulovat. Výsledkem těchto procesů je zhodnocení použitých peněz, přičemž o část zhodnocení se společnost podělí s majitelem těchto peněz, tedy se střadatelem.Některé formy spoření jsou dokonce podporovány státem, který střadatelům do jejich spoření přispívá většinou poměrné částky s určitým stropem. Spoření je předem garantovanou formou zhodnocení peněz.

Základními typy spoření jsou tato:

  • Běžný účet – minimální nebo nulové zhodnocení, peníze kdykoliv k dispozici, pojištěno na 100.000 euro
  • Spořicí účet – malé zhodnocení, peníze kdykoliv k dispozici, pojištěno na 100.000 euro
  • Termínovaný vklad – zhodnocení o něco vyšší než v případě spořicího účtu, peníze blokovány na předem sjednanou dobu, většinou 3 měsíce až deset let, pojištěno na 100.000 euro
  • Stavební spoření – podobné zhodnocení jako u termínovaného vkladu, k tomu státní příspěvek (pokud se spoří dostatečně vysoká měsíční či roční částka), peníze vázány na minimálně šest let, nelze překročit cílovou částku. Na stavební spoření je navázána možnost čerpat úvěr nebo překlenovací úvěr. Pojištěno na 100.000 euro
  • Penzijní připojištění – pravidelné spoření v tzv. III. pilíři, měsíční platby, může přispívat i zaměstnavatel, stát přispívá zákonem stanovenou poměrnou částku k přesně dané výši vkladů, lze odečíst z daňového základu, peníze vázány dlouhodobě, do cca 65 let věku klienta, penzijní společnost ručí jen svým majetkem, ne vklady klientů.
  • Životní pojištění se spořící složkou – druh životního pojištění, kde se část pojistného vkládá jako spoření, u nějž je garantováno roční zhodnocení. Může přispívat zaměstnavatel a lze odečíst ze základu daně. Peníze obecně vázány na dožití se jistého věku, u mnoha produktů lze však část peněz vybrat i během trvání pojištění. Zhodnocení je vyplaceno jen v případě klientova dožití se smluveného věku. Pojišťovny jsou pojištěny u tzv. zajišťoven.

Příklady spoření

• Spořicí účet HIT

Jde o klasickou formu spořicího účtu, který nabízí Equa bank . Lze sem kdykoliv vložit peníze a zase je vybrat. Pokud klient má na běžném účtu, který je s tímto účtem propojen, dostatečný měsíční pohyb peněz, získá na spořicím účtu poměrně vysoký bonus v podobě navýšení úročení vložené částky. Spořicí účet lze samozřejmě sjednat online.

• ProSpoření

Jedná se o stavební spoření od stavební spořitelny Wüstenrot. Stavební spoření je odměněno nejen zhodnocením vkladů klienta, ale také bonusem či státní podporou, jejíž výše může být maximálně dva tisíce korun za rok. Vázací doba je podle zákona šest let, pak je tu tříměsíční výpovědní lhůta, po jejímž uplynutí klient peníze dostane. Konzultaci se zástupcem stavební spořitelny Wüstenrot si lze sjednat online.

• Termínovaný vklad NEY

Termínovaný vklad od Spořitelního družstva NEY je možné sjednat v rozpětí od jednoho roku do deseti let. Vložit sem lze minimálně 20.000, maximálně 3.900.000 Kč. Úroky si lze nechat připsat buď na konci období, nebo je připisovat pravidelně, tzv. měsíčním přípisem (v tomto případě je nižší úročení vkladu). Sjednat lze online i osobně.
Info: Akutní nedostatek financí je možné vyřešit pomocí půjčky bez doložení příjmů online.
Informace o výhodách, nevýhodách a rizicích rychlých půjček do 5000, 10000 či 20000 Kč nalezente ihned na této stránce.