Co dělat při ztrátě platební karty?
Ztratili jste vaši platební kartu a bojíte se jejího zneužití? Nezní to právě chlácholivě, ale tento strach je na místě; případný zloděj může opakovaně z vaší karty vesele čerpat vaše finanční prostředky a to do výše 500 korun za každou transakci, a nemusí ani znát váš PIN. Tímto způsobem se můžete dostat jednoduše na mizinu.
Nevíte, co dělat, a jak případnému zneužití zamezit? Přečtěte si naše rady, jaké kroky v takové situaci podniknout.
Nejdůležitější v tento moment je okamžitá blokace karty. Jak na ni a co blokace obnáší?
-
Zavolejte do vaší banky a informujte ji o ztrátě karty a o přání zablokovat ji.
Pro zablokování karty disponují banky svými speciálními linkami, zavolejte tedy přímo na toto číslo (můžete si jej také zjistit předem a uložit do telefonu, rychleji se vám pak bude operovat např. při krádeži). Tyto linky jsou v pohotovosti non-stop, pro volání z ČR navíc bývají zdarma. Samotné zablokování bývá běžně zdarma.
- Pracovník banky se ujistí o vaší totožnosti (jméno, příjmení, datum narození atd.), identifikuje kartu (číslo karty atd.) a zablokuje ji. Blokace karty se týká elektronických transakcí (které jsou tedy online ověřovány); bohužel se nevztahuje na platby provedené prostřednictvím mechanické čtečky (imprinteru), proto pokud ztracená či odcizená karta byla embosovaná (tedy ne elektronická), může být zneužitá i po zablokování.
- Sjednejte si vydání karty nové. Tu obdržíte během několika dnů a bude vás stát řádově několik stokorun v závislosti na ceníku vaší banky. Zachová si své funkce a změní se váš PIN. Starou kartu už bohužel nebude možné znovu aktivovat, její zablokování je akce nevratná; tudíž ani v případě, že byste ji po nějakém čase našli, už nic nenaděláte.
Tímto krokem končí rychlé telefonické zablokování karty v rámci první pomoci. V nejbližší době bude ale nutné podniknout i další kroky:
-
Co nejdříve se osobně dostavte do banky potvrdit ztrátu karty i její blokaci.
- O celé věci informujte také policii působící v místě incidentu.
Věděli jste, že…?
-
Jestliže jste v zahraničí a ztratíte kartu, nebo je vám karta odcizena, můžete to nahlásit kterékoli bance, která je členem asociace VISA nebo MasterCard. Kromě toho je dnes již běžná možnost zablokovat kartu přímo prostřednictvím vašeho internetového či mobilního bankovnictví.
- V zahraničí můžete také požádat o nouzovou hotovost nebo o nouzovou kartu, jestliže jste se ocitli v nouzi bez prostředků. Tato služba se skrývá pod názvem Emergency Card Replacement (nouzová karta) a Emergency Cash Advance (nouzová hotovost). O těchto službách se dočtete více zde: https://www.finder.com/using-visa-and-mastercard-emergency-cash-assistance
- V rámci ČR můžete též vybrat určitou sumu osobně v bance, v tomto případě ovšem bývá běžné ověření vaším podpisem, resp. podpisovým vzorem, se kterým se musíte shodovat.
- Mnohé banky nabízí pojištění platební karty pokrývající úhradu spojenou se ztrátou či krádeží karty. Nejedná se o drahé pojištění (pár stovek ročně), proto je výhodné se pro něj rozhodnout.