Dnes je neděle 25.únor, svátek má Liliana
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

SWIFT

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) je mezinárodní síť pro finanční komunikaci mezi bankami a finančními institucemi. SWIFT poskytuje platformu pro přenos informací o transakcích, platebních pokynech, obchodních informacích a dalších finančních zpráv. jedná se o bezpečný a standardizovaný přenos finančních zpráv mezi různými bankami po celém světě přes počítačově řízený systém pro dálkový přenos dat.

SWIFT kód, známý také jako SWIFT identifikační kód nebo SWIFT/BIC kód, je alfanumerický kód používaný pro identifikaci konkrétní banky nebo finanční instituce ve světě. Tento kód se skládá obvykle z 8 až 11 znaků a obsahuje různé informace, jako je kód banky, kód země, místo a popřípadě i konkrétní pobočky banky.

Jeden z druhů SWIFT kódu je BIC (Bank Identifier Code). Jedná se o formát kódu, který identifikuje konkrétní banku nebo finanční instituci v rámci mezinárodních finančních transakcí.

Jak SWIFT funguje?

Banky a finanční instituce používají SWIFT k odesílání zpráv prostřednictvím zabezpečené sítě, která obsahuje standardizované formáty pro finanční zprávy. Každá banka má svůj unikátní identifikační kód (tzv. SWIFT/BIC kód), který určuje, jaké informace jsou posílány a přijímány.

Zapojením do SWIFTu získají banky rychlou komunikaci s ostatními finančními institucemi po celém světě, automatizované zpracování informací, snížení nákladů na přenos informací a zvýšení bezpečnosti při přenosu informací.

Alternativy k SWIFT

  • SEPA platba (Single Euro Payments Area): SEPA je systém, který umožňuje mezinárodní platební styk mezi zeměmi Evropské unie. SEPA se dříve běžně označovala jako Europlatba. Je to bezhotovostní převod prováděný v eurech, který je rychlejší a jednodušší než klasická zahraniční SWIFT platba.
  • Instantní platební systémy: Některé země vyvíjejí své vlastní instantní platební systémy pro rychlejší a levnější mezinárodní transakce, jako je například systém Faster Payments v Británii.
  • FinTech inovace: Nové finanční technologie a společnosti (FinTech) vytvářejí inovativní platby a transakční služby, které mohou konkurovat tradičním bankám a poskytovat alternativní možnosti pro mezinárodní platby. Například se jedná o služby PayPal, Revolut, WeChat a CurrencyFair.
  • Blockchain a kryptoměnové platby: Technologie blockchainu a kryptoměny nabízejí možnost přímých plateb bez potřeby tradiční bankovní infrastruktury. Projekty jako Ripple se snaží vytvořit decentralizovanou síť pro mezinárodní platby.

SWIFT zůstává jedním z hlavních systémů pro mezinárodní finanční komunikaci, ale vývoj nových technologií a systémů poskytuje alternativy a konkurenci, která může přinést nové možnosti pro globální finanční trhy.