Dnes je neděle 25.únor, svátek má Liliana
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Termínovaný vklad

Termínovaný vklad je zvláštní druh spořicího účtu, který slouží ke garantovanému zúročení volných finančních prostředků, které vkladatel po určitý čas nepotřebuje. Na rozdíl od klasického spořicího účtu má termínovaný vklad fixní úrokovou sazbu a sjednání na pevně stanovenou dobu. Částku lze vložit jednorázově a nechat ji úročit po dobu několika týdnů, měsíců nebo let.

Podle této doby se termínované vklady dělí na krátkodobé s délkou od sedmi dní do 1 roku, střednědobé s délkou od dvou do tří let a dlouhodobé s délkou od tří let a výše. Platí zde úměra, že čím déle se peníze zhodnocují, tím vyšší je úroková sazba.

Tato sazba je buď fixní (stejná po celou dobu) nebo pohyblivá (mění se podle vyhlašování sazeb ČNB a situace na trhu).

Termínované vklady se dělí na dva typy: jednorázové a revolvingové termínované vklady. Jednorázový termínovaný vklad má předem pevně stanovenou lhůtu, částku vkladu i úrokovou sazbu. Po uplynutí stanovené lhůty jsou prostředky s úroky vyplaceny a dále se neúročí. Naopak revolvingový termínovaný vklad se v případě, že klient po stanovené lhůtě vklad nevybere, automaticky obnovuje. A to na stejnou dobu a s úrokovou sazbou, která odpovídá bankovní sazbě v den obnovení. Revolvingový termínovaný vklad se tedy liší od jednorázového tím, že se po uplynutí sjednané doby dojde k jeho automatickému obnovení.

Výhody termínovaného vkladu:

  • Vyšší úroková sazba: Termínovaný vklad obvykle nabízí vyšší úrokovou sazbu než běžný nebo spořicí účet.
  • Pojištění vkladu: Peníze uložené na termínovaném vkladu jsou standardně pojištěny ze zákona až do určité výše, což poskytuje jistotu v případě problémů s bankou.
  • Jistota zhodnocení: Investoři dopředu znají výši úrokové sazby a vědí, že se po celou dobu vkladu nebude měnit. Proto přesně vědí, jaký výnos z termínovaného vkladu mohou očekávat, což poskytuje jistotu zhodnocení uložených prostředků.

Nevýhody termínovaného vkladu:

  • Omezený přístup k penězům: Na rozdíl od běžného účtu není okamžitý přístup k penězům uloženým na termínovaném vkladu. Termínované vklady nelze použít pro běžný platební styk, nelze na ně posílat výplatu, ani z nich platit. Peníze jsou "uzamčeny" po dobu trvání vkladu.
  • Nižší úrok: V porovnání s některými investičními produkty může být úrok z termínovaného vkladu nižší.