Dnes je středa 6.prosinec, svátek má Mikuláš
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Finanční pojmy

Také někdy tápete nad tím, co znamenají některé pojmy z oblasti financí? Pojďme se podívat na ty nejčastější a stručně si je charakterizovat.

Úrok

Jedná se o peněžitou odměnu za půjčení peněz. Věřitel půjčí dlužníkovi finanční částku, která mu přebývá, a dlužník mu po určitém období částku vrátí i s navýšením (úrokem). Úrok má význam takový, že motivuje věřitele k půjčení peněz a střadatele peníze neutrácet.

RPSN

Roční procentní sazba nákladů je číslo, které pomáhá spotřebiteli lépe vyhodnotit výhodnost či nevýhodnost poskytovaného úvěru a porovnat nabídky jednotlivých úvěrových institucí. RPSN zahrnuje všechny náklady spjaté s úvěrem. Kromě úroku to jsou poplatky za posoužení žádosti o úvěr, za uzavření smlouvy, za správu úvěru, za vedení účtu, za pojištění schopnosti splácet či za převod peněžních prostředků.

Kontokorentní úvěr

Kontokorent je poskytován bankami k běžnému účtu. Sjednáním kontokorentu můžete čerpat finanční prostředky banky nad rámec Vašich finančních prostředků na běžném účtu, a to kdykoliv a opakovaně. Jakmile Vám přijde na účet výplata či jiný příjem a kontokorent splatíte, můžete opětovně tento krátkodobý úvěr čerpat.

Splátkový prodej

Prostřednictvím splátkového prodeje pořizujete zboží na úvěr přímo u prodejce. Využijete jej tehdy, pokud nemáte dostatek finančních prostředků na pořízení zboží a prodejce nabízí možnost věc zafinancovat pomocí úvěru. Úvěr poskytuje vybraná splátková společnost, s kterou má prodejce uzavřenou smlouvu. Zboží se stává majetkem nakupujícího, i když neuhradil celkovou cenu. Při koupi uhradí pouze její část, obvykle 10 % z hodnoty zboží.

Revolvingový úvěr

Jde o typ krátkodobého úvěru s možností obnovování. Fungování je podobné jako u kontokorentního úvěru s jedinými rozdíly: Revolvingový úvěr se poskytuje účelově a nemusíte mít účet u banky, u které chcete úvěr čerpat. Pokud požádáte u finanční společnosti o revolvingový úvěr a je Vám schválen, získáte stálou finanční rezervu na svůj účet. Jakmile úvěr splatíte, vzniká Vám nárok na opětovné čerpání peněz do předem smluvené výše.

Bonita

Poskytnutím úvěru se banka vystavuje riziku, že klient nebude splátky hradit řádně a včas. Z toho důvodu si banky žadatele o úvěr prověřují a zjišťují jeho bonitu, tedy schopnost splácet úvěr. Pro stanovení platební schopnosti (bonity) banka posuzuje osobní údaje, trvalé příjmy žadatele, jeho úvěrovou historii a platební morálku. Využívá údaje z úvěrových registrů, kde jsou uvedeny informace o prodlení se splátkami úvěrů, ale i včasné úhrady splátek.

Konsolidace půjček

Konsolidace znamená sloučení několika úvěrů do jednoho úvěru. Konsolidací půjček ušetříte na splátkách a ulevíte svému rodinnému rozpočtu. Nabídnut Vám bude nižší úrok a delší doba splatnosti. O konsolidaci přemýšlejte tehdy, pokud kvůli splátkám stávajících úroků nemáte finance na zajištění základních lidských potřeb (jídlo, bydlení, léky), nebo pokud výše všech nákladů na půjčku je u nového úvěru nižší.

Věřitel

Věřitelem je osoba, vůči které má dlužník závazek (dluh). Věřitelem se stává ve chvíli, kdy poskytuje službu nebo prodává jakýkoliv druh zboží a dlužník mu za to nezaplatí určitou částku do uplynutí termínu splatnosti.

Rozhodčí doložka

Uvádí se ve smlouvě a dává pravomoc rozhodcům k rozhodování případných sporů, které plynou z uzavřené smlouvy, a to místo obecných soudů. Se souhlasem rozhodčí doložky se vzdáváte soudní ochrany a svěřujete se do rukou soukromého rozhodce. Nebezpečí je v tom, že rozhodce může stranit jedné straně. V rámci spotřebitelských smluv musí být rozhodčí doložka uzavřena samostatně.

SMS půjčka

Jedná se o krátkodobou půjčku, která je poskytována v menších částkách a s kratší dobou splatnosti, nejčastěji 30 dnů. Využívají ji zejména klienti v období před výplatou k překlenutí krátkodobého finančního problému. Vhodná je i pro ženy na mateřské dovolené, nezaměstnané i pro osoby se záznamem v registru dlužníků. Půjčit si můžete až několik tisíc korun.

Směnka

Používá se pro zajištění finančních závazků či k platbě. Je to obchodovatelný cenný papír, kterým se výstavce zavazuje, že osobě uvedené ve směnce uhradí ve stanovené době směnečnou sumu. Může sloužit jako prostředek k získání eskontního nebo obchodního úvěru, k placení a ručení nebo k získání hotovosti před dobou splatnosti.

Info: Akutní nedostatek financí je možné vyřešit pomocí půjčky bez doložení příjmů online.
Informace o výhodách, nevýhodách a rizicích rychlých půjček do 5000, 10000 či 20000 Kč nalezente ihned na této stránce.


Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček