Dnes je neděle 14.duben, svátek má Vincenc
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Co dělat, když nemůžu splácet půjčku

Dostat se do situace, kdy nejste schopni splácet půjčku, je nepříjemné a komplikuje to rodinný rozpočet. Pokud nezvládáte splácet své dluhy, je zapotřebí svou situaci řešit a nezavírat před problémy oči. Jaké máte možnosti?

1. Nezlehčujte svou situaci

Nic se nevyřeší tím, když budete přehlížet urgence Vašich věřitelů. Exekuci tím možná oddálíte, ale pouze na čas. Vaše situace potom bude o to horší a věřitelé nebudou ochotni vyjít Vám vstříc.


2. Žádné další půjčky

Splácení dluhů pomocí dalších půjček Vaše problémy spíše prohloubí. Kvůli Vaší neschopnosti splácet se můžete dostat do registru dlužníků a Vám pak nezbude, než půjčovat si od (dalších) nebankovních společností za vyšší úrok. Navíc hrozí, že se stanete obětí lichvářů.

3. Jednejte se svými věřiteli

Nečekejte, až k Vám přijde exekutor, a domluvte se se svými věřiteli o možnosti odkladu splátek či snížení jejich výše. Věřitelé raději přistoupí na nové podmínky, než aby přišli o možnost získat své peníze zpět. Za to, že Vám vyjdou vstříc, počítejte s poplatky navíc.

4. Zvyšte své příjmy

Máte pocit, že jste za svou práci nedostatečně ohodnoceni? Pokuste se vysmlouvat se svým zaměstnavatelem vyšší plat nebo si najděte lépe placenou práci. Pomoci Vám může i brigáda.

5. Refinancujte úvěry

Máte úvěr u banky? Refinancujte jej tím, že ho přesunete do jiné banky. Sníží se Vám měsíční splátky, prodlouží doba splácení a v konečném důsledku zaplatíte méně na úrocích a poplatcích, než u stávající banky.

6. Vyhlaste osobní bankrot

Osobní bankrot je řešením, když nemůžete své dluhy déle splácet. Podmínkou vyhlášení osobního bankrotu je mít dluhy minimálně u dvou věřitelů a mít stálý příjem. Po dobu pěti let budete žít s tzv. nezabavitelnou částkou. Zbytek je zabaven insolvenčním správcem a rozdělen mezi Vaše věřitele. Během pětiletého období musíte splatit alespoň třicet procent z dlužné částky.
Info: Akutní nedostatek financí je možné vyřešit pomocí půjčky bez doložení příjmů online.
Informace o výhodách, nevýhodách a rizicích rychlých půjček do 5000, 10000 či 20000 Kč nalezente ihned na této stránce.
Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček