Dnes je sobota 27.červenec, svátek má Věroslav
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

9 potravin, které zdražují nejvíce. Dokážete se jim vyhnout?

Inflace v České republice dosahuje rekordních úrovní. Srovnatelná je jen s tou z devadesátých let, kdy jsme transformovali ekonomiku. Bohužel, dopady koronavirových opatření a změn klimatu nastartovaly úplně jinou transformaci - pod taktovkou strachu o nedostatek. Ten žene ceny vzhůru nepřirozenou rychlostí. Mezi potravinami najdeme inflaci i vysoko nad deseti procenty. Které zdražují nejrychleji, a dá se bez nich obejít?

1. Mléko

Mléko postupně a nenápadně zdražuje už celý rok. V současnosti se ale musíme připravit na skokovější zdražení, které bude způsobeno hlavně růstem cen energií a pohonných hmot. Průměrná cena za litr polotučného trvanlivého mléka je těsně nad dvanácti korunami, připravit se ale musíme na ceny i okolo 14 korun a víc. Obejít se bez mléka? Pro vegany více než snadné. V běžné stravě má však mléko nezastupitelnou roli, stěží se dá jeho nákupu vyhnout, zejména u rodin s menšími dětmi.

2. Máslo

Na skokové nárůsty a poklesy cen másla už jsme zvyklí. Už jsme se možná smířili i s tím, že cena nebude v nejbližší době klesat tolik, o kolik před Vánoci narostla. Teď to ale vypadá, že nějakou dobu nebude klesat vůbec. Zdražují náklady na produkci mléka, logicky tak musí růst i cena másla.

Na jeho přípravu je navíc zapotřebí mnohem více energie, než u mléka – a právě energie jsou oblastí, kde se to cenovými skoky do závratných výšin jen hemží. Bez másla se opět snadno obejdou vegani. V minulosti bylo na vesnicích běžné, že máslo od kravičky bylo určeno pouze k prodeji – a domácnost používala jen sádlo. Otázkou je, zda je v dnešní době minima pohybu návrat k takovému modelu vůbec ještě možný.

3. Margarín

Margarín překvapivě roste na ceně mnohem rychleji než máslo. Za rok podražilo i více než pětinu. Stojí za tím samozřejmě růst ceny rostlinných tuků, z nichž se margarín vyrábí. Našlehají se s vodou a chemicky se tuky zafixují tak, aby zůstaly ve stavu margarínu. Co stojí za zdražením rostlinných olejů?

Je to jednak snížení osevních ploch řepky, nebo nejisté úrodě sóji na amerických kontinentech. Ani s palmovým olejem teď není situace nejrůžovější. Podtrženo a sečteno: vyznavači rostlinného „másla“ si připlatí více než ti, kdo konzumují máslo živočišné.

4. Cibule

Možná ji používáte jen občas, možná kraluje vaší kuchyni. Nejprospěšnější je syrová, ovšem i coby součást teplých pokrmů má co nabídnout. Jsou jídla, v nichž je přímo nepostradatelná. A zdražila v posledním roce o šestinu, trend bude pravděpodobně pokračovat. Letos bylo více vlhko než v jiných letech, a tak byly vyšší náklady na pěstování i skladování (více postřiků proti plísni), nižší celková úroda.

5. Bílé pšeničné pečivo

Asi už sami evidujete rostoucí cenu rohlíků, housek, veky, toustového chleba a dalších druhů pečiva připravovaného z bílé pšeničné mouky. Této změny si nelze nevšimnout, s rohlíkem se často dostaneme až ke třem korunám.

Některé supermarkety si objednávají rohlíky o něco menší, aby zachovaly téměř podobnou cenu jako před dvěma lety. Otázkou je, čemu dáte přednost. Bez bílého pečiva se dá celkem snadno obejít. Horší zprávou je, že obilniny podražily a ještě podraží napříč celým svým spektrem.

6. Rajčata

Stále více rajčat se pěstuje ve sklenících. To samozřejmě zvyšuje náklady i konečnou cenu. Na rajčatech se tato transformace podepsala podle statistické ročenky za poslední rok dokonce šedesátiprocentním nárůstem ceny. Tak doufejme, že to nejhorší už máme s rajčaty za sebou. Jejich zdražení se samozřejmě promítne i do cen z rajčat vyráběných produktů, jako jsou šťávy, protlaky, kečupy, zavařená rajčata, rajčata sušená apod.

7. Káva

Život bez kávy se dá jen stěží představit. Ale vypadá to, že se i v její konzumaci budeme muset trochu omezit. Suchá sezona a tzv. „suezská krize“ se podepsaly na jejím skokovém zdražení – v zářijovém meziročním srovnání o cca 11 %.

A to nejhorší máme ještě před sebou, dopad covidových opatření se teprve projeví, o dopadu nárůstu cen energií a pohonných hmot ani nemluvě. Navíc mnoho plantáží s kávou v Brazílii vyschlo a vymrzlo, jejich obnovení trvá minimálně tři roky…

8. Cukr Krystal

Možná je to k nevíře, ale cukr je i po sto letech na své téměř původní ceně. Ve dvacátých letech minulého století stálo kilo cukru okolo šesti korun. Dnes jsme při akčních cenách v řetězcích na devíti až desíti korunách. Je to samozřejmě dáno intenzivnějším zemědělstvím a masivní automatizovanou výrobou. Nicméně to vypadá, že levné časy skončily i u cukru.

Za poslední rok podražil i o 12 procent, na vině je opět jeho nedostatek způsobený jak covidovými opatřeními, tak zejména počasím. Ruku v ruce s tím jde rostoucí cena čokolád a všech cukrovinek. Obejít se bez cukru? Racionální strava s cukrem vlastně ani moc nepočítá – stačí sacharidy přirozeně obsažené v ovoci a zelenině. Ale ruku na srdce: bez kávy a dobré čokolády to prostě nejde…

9. Banány

Cizokrajné ovoce, bez kterého se dá velmi snadno obejít. Na druhou stranu velmi bohatý zdroj draslíku, který dokáže významně pomoci s krevním oběhem – a nejen s ním. Za poslední rok zdražily banány o více než 12 procent, vinit opět můžeme počasí, ale zde i rostoucí celosvětovou poptávku. Dobrou zprávou je, že ne všechno ovoce zdražuje, takže s vitamíny se uskrovňovat nemusíme.

A co se draslíku týká, spousty jej najdeme ve fazolích, špenátu, avokádu, sladkých bramborách, v meruňkách, kakau (bod pro čokoládu) nebo v jogurtu. Takže pokud banány vyřadíte z jídelníčku, rozhodně je bude čím nahradit.

Zdražení se nevyhne nikomu

Ať všechny informace o zdražování budeme otáčet ze všech stran a budeme se snažit se vyhnout nárůstu cen, stejně se nám to nepodaří. Postupně se vyšší ceny prokoušou i do našich peněženek. Co s tím? Nejlepší cestou k úspěchu je navýšit své příjmy – jenže to nejde vždy. Zapomínat bychom tak neměli především na tvorbu úspor, finančního polštáře. Podívejte se, se kterými produkty půjde spoření snáze!



19.12.2022







Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček