Dnes je neděle 14.duben, svátek má Vincenc
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Kategorie Osobní finance - přehled článků


Dlouhodobý investiční produkt: novinka podporovaného spoření na stáří

Na důchod si můžeme spořit několika cestami. Vedle penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření je to i investiční životní pojištění. Od ledna 2024 se k nim přidal dlouhodobý investiční produkt: DIP. Jaká má pravidla, co u něj stát podporuje a kde se dá sjednat?

6.2.2024

9 potravin, které zdražují nejvíce. Dokážete se jim vyhnout?

Inflace v České republice dosahuje rekordních úrovní. Srovnatelná je jen s tou z devadesátých let, kdy jsme transformovali ekonomiku. Bohužel, dopady koronavirových opatření a změn klimatu nastartovaly úplně jinou transformaci - pod taktovkou strachu o nedostatek. Ten žene ceny vzhůru nepřirozenou rychlostí. Mezi potravinami najdeme inflaci i vysoko nad deseti procenty. Které zdražují nejrychleji, a dá se bez nich obejít?

19.12.2022

Zdražování dosáhne ke konci roku až na 7%. Přesto můžete ušetřit

Českou ekonomiku zachvátilo skokové zdražování, které se dotklo velké části běžně kupovaných položek. Rekordmanem jsou energie a bydlení, bez nichž to v životě opravdu nejde. Podle Českého statistického úřadu rostly spotřebitelské ceny v říjnu o 5,8 procenta (za rok). V září přitom statistikové vypočetli růst cen „jen“ na 4,9 %. Přesto lze najít položky, na nichž se dá ušetřit.

9.12.2021

Koronakrize ukázala, že finance má pod kontrolou jen necelá třetina Čechů

Jak je to s připraveností Čechů na nenadálý výpadek příjmů? To jsme měli možnost si prověřit “naživo”. Koronakrize zasáhla velkou část společnosti a mnohé Čechy dlouhodobě odřízla od zdrojů plnohodnotného příjmu, ať v pozici zaměstnanců či podnikatelů. Jiným naopak dovolila výrazně naspořit, protože nebylo kde utrácet, alespoň co se služeb týká.

1.9.2021

Dětský tábor jako luxus? I takové jsou dopady koronakrize na domácnosti

Řada českých domácností byla postižena koronakrizí do té míry, že našetřit několik tisíc na dětský tábor je pro ně nedostižným luxusem. Do neutěšené finanční situace se podle informací správy sociálního zabezpečení nově dostaly kvůli pandemii i ty rodiny, které problémy s penězi zažívají poprvé.

12.7.2021

Jak na bezpečný internet

V dnešní době je brouzdání po internetu zcela běžnou záležitostí pro většinu populace. Víte ale, jak se ochránit před viry, které do vašeho PC mohou skrze internet proniknout? Nebo jak zabránit odcizení citlivých dat?

26.6.2021

V České republice nevystačí průměrný příjem ani na minimální důstojný život

Minimální důstojný život, to je nová ekonomicko-sociologická veličina, která byla konečně stanovena i pro Českou republiku. V zahraničí má tato kategorie výzkumů dlouhodobou tradici, ale k nám se dostává až mnoho let od pádu železné opony. Ukazuje totiž, jak mizerné příjmy stále máme, ve srovnání s vysokými cenami, které musíme platit za bydlení, jídlo, energie, telefony, dopravu či odívání.

1.6.2020

Půjčky bez doložení příjmů ohrožují dlužníky čím dál méně

Z vývoje úvěrového trhu je za poslední dva roky znát, že rychlé půjčky bez doložení příjmů ohrožují české dlužníky čím dál méně. Dokládá to i nově zveřejněná zpráva Czech Banking Credit Bureau o úvěrovém trhu za první čtvrtletí roku 2019.

5.11.2019


Podmínky oddlužení byly v roce 2019 výrazně zmírněny, zahájit osobní bankrot teď může každý

Každý, kdo potřebuje využít možnosti oddlužení, to může od července roku 2019 zkusit, aniž by byl předem odmítnut. Režim oddlužení totiž nastupuje automaticky po podání oznámení, které je vcelku jednoduché.

29.10.2019


Ušetřete při používání mobilu

Mobilní zařízení používá v určitém měřítku v podstatě už každý z nás. Ne každý však ví, jak může na používání mobilu ušetřit. Jak být šetrný a přestat vyhazovat skrze telefon peníze z okna?

21.9.2019


Jak vyhlásit insolvenci

Jestliže máte vysoké dluhy a ocitli jste se v platební neschopnosti, je pro vás vhodným řešením insolvence (jinak řečeno osobní bankrot). Co to znamená a jak o insolvenci zažádat?

6.9.2019


Učíte se tvořit finanční rezervy? S některými produkty to bude snazší

Finanční rezervy jsou základem dobrého hospodaření s rodinnými nebo osobními financemi. Fungují jako polštář, který vás chrání od tvrdého pádu do dluhové spirály opakovaných půjček. Jenže, jak na jejich tvorbu, když jste to doposud nezvládali?

25.8.2019


Investice do umění? Téměř polovinu výdělku necháte v aukční síni

Investice do umění jsou na dlouhou dobu, minimálně na deset let a jsou také velmi nejistou záležitostí, protože vývoj zájmu o konkrétní díla se může časem radikálně měnit. Jak tedy investovat do umění a vydělat?

31.5.2019


Invalidní důchod

Invalidní důchod: podmínky pro jeho přiznání, stupně invalidity, jak si o invalidní důchod zažádat.

26.3.2019

Jak si nechat vyplácet důchod? Na účet, nebo složenkou?

Výplata důchodu je možná prostřednictví České pošty nebo na bankovní účet. Je s tím trochu více papírování než s výplatou peněz ze zaměstnání. Stát tím chrání důchodce před zneužitím jejich peněz.

21.2.2019

Raketový vzestup bezkontaktních plateb v ČR

Bezkontaktní platby jsou stále populárnější. Výhody u nich převažují, pozor je třeba si dát na zabezpečení konkrétní karty, aby byly ztráty v případě odcizení co nejnižší.

20.2.2019

Peníze odeslané na špatný účet – kdy se vám vrátí?

Platba na chybně zadaný účet znamená komplikace. Ve většině případů se ale jejich odesílateli peníze nakonec vrátí. Někdy se situace dostane až k soudu, pokud se jedná o bezdůvodné obohacení.

19.2.2019

Úvod do světa kryptoměn – jak snadno neprodělat?

Bitcoin a další kryptoměny zažívají boom. Lidé chtějí investovat jen pár korun a pokud možno přes noc zbohatnout. Jenže kdo chce na bitcoinech vydělat, musí alespoň zhruba vědět, jak to celé funguje.

8.10.2018

Garantované spoření nenabízejí pouze banky

Spořit si na horší časy, to je základ všech osobních financí. Bez finančních rezerv prostě nejde dobře přežít. Ale kam s penězi, které má člověk nebo celá rodina navíc a chce si je odložit? Český finanční trh nabízí několik spořících nebo investičních produktů, kde je jistá míra garance.

8.9.2018

Kam na úřady po svatbě

Vstup do manželství je velkým krokem a ani běhání po úřadech vás nemine. Jak před svatbou, tak po ní. Nevyhnete se několika jednáním ani výměně dokladů. Hlavními důvody bývají změna příjmení, změna bydliště a změna rodinného stavu na dokladech.

13.8.2018

Jak vyřídit pas sobě i dětem

Na vyhotovení cestovního pasu si úřady vyhrazují 30 dní, je tedy dobré začít s vyřizováním v předstihu před plánovanou cestou. Kdo má zájem o zkrácenou lhůtu, připlatí si. Jaké kroky vás čekají, potřebujete-li nový pas pro vás či pro děti?

26.7.2018

Kde jsou v Evropě nejvyšší a nejnižší výplaty?

Nejvyšší minimální mzda v Evropské unii činila v roce 2017 přes 50 tisíc korun. Česko ale patří mezi země s nejnižší minimální mzdou v tomto společenství. Jak jsou na tom okolní státy a kde pobírají nejvyšší a nejnižší výplatu?

28.5.2018

K čemu slouží soukromá datová schránka?

Soukromá datová schránka – je to pro vás zbytečnost, přepych, nebo užitečná věc? K čemu je dobrá, když vše momentálně zvládnete emailem, telefonem nebo osobně?

16.4.2018

1 | Další »Info: Akutní nedostatek financí je možné vyřešit pomocí půjčky bez doložení příjmů online.
Informace o výhodách, nevýhodách a rizicích rychlých půjček do 5000, 10000 či 20000 Kč nalezente ihned na této stránce.


Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček