Dnes je pátek 23.únor, svátek má Svatopluk
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Bezkontaktní platby: jak se vyhnout rizikům

Jedno pípnutí, a je zaplaceno. Obliba bezkontaktních karet stoupá, a kdo nepípá, není „in“. Čechům přijde takový způsob placení normální a rychle si na něj zvykli. Jak platit bezkontaktně a zároveň bezpečně?

Blesková platba do 500 Kč

Bezkontaktní platby dnes tvoří největší podíl bezhotovostních plateb. Platba klasickou kartou je poněkud zdlouhavá, „pípnutí“ je ale něco plně jiného. Používání bezkontaktních karet je pohodlné a při ostražitosti a dodržování jistých zásad i poměrně bezpečné. Do částky 500 Kč lze takovou kartou zaplatit bez nutnosti zadávat PIN.

K zadání kódu můžete být vyzváni i v případě opakovaných plateb do 500 Kč, přičemž počet těchto plateb se liší jak u provozovatelů terminálů, tak u jednotlivých bank. I se zadáváním PIN je ale celý proces poměrně rychlý a nezdržíte frontu za vámi. Bezkontaktní terminály, které umožňují realizovat platby do 500 Kč bez zadávání ověřovacího PIN kódu či podpisu přispěly zkrátka k revoluci platby kartami.

Jak zvýšit bezpečnost při placení

Pro zvýšení bezpečnosti placení si zjistěte, jaké vaše karta umožňuje denní či týdenní limity, aby vás to nepřekvapilo. Prostudujte si rovněž podmínky bezkontaktního placení u vaší banky. Limity si můžete nastavit individuálně podle vašich potřeb, a to u každé banky. Uvědomte si, kolik denně/ týdně/ měsíčně kartou zaplatíte, a podle toho se řiďte. V případě nečekaných výdajů se dá limit rychle zvýšit prostřednictvím internetového bankovnictví. Zřídit si můžete pojištění proti krádeži a ztrátě karty. U většiny bank si také můžete nechat zasílat SMS o proběhlých transakcích přes vaši platební kartu.

Nespouštět kartu z očí a nesdělovat PIN

Pro použití bezkontaktní karty platí podobné zásady, jako u té klasické, s menšími obměnami. Samozřejmostí zůstává pokud možno PIN nikam nezapisovat a nikomu jej nesdělovat. Platební kartu nedávejte z ruky a nespouštějte ji z očí.

Ztráta nebo odcizení karty

Počet zneužití platebních karet zůstává u bezkontaktních stejný, jako u těch kontaktních. Jakmile kartu ztratíte nebo ji vám odcizí, ihned si ji nechte zablokovat. Jakmile dojde k odcizení karty bez zavinění klientem a tato skutečnost je bance neprodleně oznámena, o odcizené prostředky pravděpodobně nepřijdete, budou vám navráceny na účet, ale konkrétní podmínky se banka od banky trochu liší.


Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček