Dnes je neděle 14.duben, svátek má Vincenc
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Dětský tábor jako luxus? I takové jsou dopady koronakrize na domácnosti

Řada českých domácností byla postižena koronakrizí do té míry, že našetřit několik tisíc na dětský tábor je pro ně nedostižným luxusem. Do neutěšené finanční situace se podle informací správy sociálního zabezpečení nově dostaly kvůli pandemii i ty rodiny, které problémy s penězi zažívají poprvé. Naštěstí se mohou obrátit o pomoc na různé charitativní projekty, které dětem pomohou se na tábor dostat.

Finanční problémy budou ustupovat pomaleji než epidemie

Zatímco epidemie se dá krotit plošným testováním, očkováním a preventivními ochrannými opatřeními, s finanční situací rodin už to tak jednoznačné není. Potíže platit účty přetrvají u českých rodin ještě dlouho po té, co pandemie ustoupí. Proč? Trh práce i poptávky se výrazně změnil, a ne každý na to dokáže zareagovat.

Vyhazov častěji dostali otcové

Po většinu naší novodobé historie byla péče o děti rolí matek. A to i v posledním století, kdy matky již plně vydělávají a pracují stejně jako muži. Ale právě proto, že jsme jako společnost navykli systému, že s nemocným dítětem zůstává doma matka (a tím snižuje svůj příjem), během dlouhodobého ošetřování dětí v době zavřených škol se ukázalo, že zaměstnavatelé pobyt otce s dítětem doma příliš netolerují.

Když dostal někdo v práci výpověď, přednostně to byl otec samoživitel, který ob týden zůstával doma se svým potomkem, jehož škola byla zavřená. To se týká samozřejmě mužů pracujících v technologických odvětvích, kde je nemožné pracovat z domu.

Tábor zdaleka není jen výjezdem do přírody

Dětské letní tábory mají spoustu přínosů nejen pro rodiče, kterým odpadne nutnost být s dítětem doma, a tedy bez práce. Hlavní přínosy jsou v tomto případě na straně dětí, které se dostanou do kolektivu (což je letos vlastně vzácnou událostí), užijí si pobyt v přírodě, zase najedou na jakýsi pravidelný režim, zlepší si náladu a odpočinou si po psychické stránce, vypadnou ze čtyř stěn svého domova, ale též se umístí na vyšší příčce společenského žebříčku, protože letos jsou tábory přímo luxusem.

Pomoci může Patron dětí, ale i jiné sociální projekty

Letošní krize způsobená dlouhodobým lockdownem je o to specifičtější, že se do potíží s financemi dostávají lidé, kteří je nikdy dříve neměli. Teď totiž mají problém sehnat práci, protže buď byly školky a školy zavřené, nebo zaměstnavatelé nebrali lidi na částečný úvazek, omezovali provoz, případně rušili výrobu úplně.

A tak nové rodiny ani vlastně nevědí, že mohou žádat o pomoc i někde jinde, než jen u úřadů a správy sociálního zabezpečení. Nevědí, že existují charity a nadace, které jim mohou v této nepříjemné situaci pomoci.

Obrátit se mohou například na projekty Patron dětí, Šance pro rodinu, Charita ČR, nadační fond Vrba, nadační fond Klíček a další. U dětí se zdravotními problémy mohou přispět i projekty Dobrý anděl či Konto bariéry. Za určitých okolností se dá získat příspěvek na tábor i jako dávka mimořádné okamžité pomoci od Úřadu práce. Příspěvek je možné získat též od zdravotní pojišťovny – ale až zpětně poté, co je tábor zaplacen.


Další odkazy:
https://www.nadacnifondvrba.cz/
http://www.klicek.org/
https://www.dobryandel.cz/
https://www.kontobariery.cz/Publikováno: 12.7.2021
Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček