Dnes je pátek 4.říjen, svátek má František
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Jak na bezpečný internet

V dnešní době je brouzdání po internetu zcela běžnou záležitostí pro většinu populace. Víte ale, jak se ochránit před viry, které do vašeho PC mohou skrze internet proniknout? Nebo jak zabránit odcizení citlivých dat?

1. Používejte firewall

Je to počítačový program, který nás upozorní v případě, že by mohlo dojít k napojení se na potenciálně nebezpečný zdroj (v takovém případě dobře zvažte, zda je tento zdroj dostatečně důvěryhodný, a rozhodněte se, zda přístup povolíte, nebo jej necháte zablokovaný). Můžete si jej tedy představit jako bránu mezi naším počítačem a internetem, která z bezpečnostních důvodů určuje a hlídá, co do počítače „projde“ a co ne.

Systémy Windows běžně mají v sobě firewall zabudovaný, můžete si ale také stáhnout jiné firewall programy, např.:

Nezapomeňte však, že vždy při připojení na internet musíte mít některý z firewallů v provozu.

2. Instalujte si antivirový program

Ten má v podstatě velmi podobnou funkci jako firewall – při připojení k internetu detekuje nebezpečné viry (jako i další malware data) na základě automaticky se aktualizující virové databáze, a „odráží“ je od našeho počítače.

U antivirových programů je velmi důležité, abychom je ve svém PC udržovali v co možná nejnovějším stavu – tj. aktualizujte váš program vždy na aktuální verzi. Udržíte jej tak vždy v přímém kontaktu s nejnovějšími daty z virových databází, a zajistíte tak jeho správnou funkci.

Nabídka antivirů, ať už gratis nebo placených, je též pestrá. Podívejte se na jejich srovnání zde: https://www.skrblik.cz/telefon/internet/antiviry-zdarma/

3. A jak se na internetu chovat bezpečně?

  1. Nikdy do prohlížeče neukládejte žádné vaše přístupové údaje, a to k čemukoli - a už vůbec ne např. k internetovému bankovnictví. V každém případě používejte silná hesla – s alespoň osmi znaky včetně malých/velkých písmen, číslic a speciálních znaků (-, _, : atd.).

  2. Průběžně aktualizujte váš prohlížeč vždy na nejnovější verzi (podobně jako i antivirus či celý systém Windows či jiný operační systém, který používáte).

  3. Během „pobytu“ na internetu (a to především na webech, kde zadáváte svá citlivá data, např. při bankovních platbách) mějte pod kontrolou šifrování vašich údajů, které je při jejich přenosu ochrání. Jak si můžete takovéto šifrování jednoduše zkontrolovat? Šifrované připojení obsahuje v prohlížeči před názvem stránky zkratku https:// (tedy ne jen http://), dále je také chráněné připojení u adresního řádku označeno malým zámečkem (ten vám po rozkliknutí podá informace o bezpečí vašich údajů).

  4. Po počítače si stahujte jen známé, ověřené programy. Stejně tak neotvírejte neznámé e-maily, a ignorujte okénka, která na vás „vyskakují“ a informují vás o neuvěřitelné výhře apod. Viry a další škodlivý malware se často dostávají do PC tímto způsobem, a následným neuposlechnutím hlášení firewallu.




26.6.2021







Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček