Dnes je pátek 19.duben, svátek má Rostislav
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Invalidní důchod

Život přináší mnoho nečekaných událostí, a to bohužel včetně zdravotních potíží. Někteří lidé se v produktivním věku nacházejí v takovém zdravotním stavu, který znemožňuje běžný pracovní výkon. Jak tedy stát pomáhá takovýmto osobám? Podívejme se na téma invalidních důchodů pro rok 2018 podrobněji.

Existují podmínky pro přiznání invalidního důchodu?

Samozřejmě. Invalidní důchody nejsou přiznávány automaticky, proto je nutné splňovat následující podmínky:

  • Mít odpracovaný dostatečný počet let.

    Jestliže ovšem k invaliditě dojde z důvodu újmy při výkonu povolání jako následek pracovního úrazu či z nemoci z povolání, nemusí žadatel tuto podmínku splňovat.

    Počet potřebných odpracovaných let se vyměřuje podobně jak je tomu u starobních důchodů (tzn. roky se započítávají v rámci minimální doby účasti na důchodovém pojištění), požadavky jsou ale nižší, a záleží též na věku žadatele. Požadovaná doba pracovní aktivity se pohybuje od méně než 1 roku (žadatelé do 20 let věku) do 5 let (žadatelé nad 28 let věku).

  • Dosáhnout uznání invalidním Českou správou sociálního zabezpečení.
  • Mít méně než 65 let a zároveň nesplňovat podmínky pro pobírání starobního důchodu.

Jak je ověřován zdravotní stav žadatele a jaké jsou stupně invalidity?

Žadatel je uznán invalidním, jestliže posudkový lékař České správy sociálního zabezpečení tak zhodnotí jeho zdravotní stav. Invalidní důchody jsou přiznávány osobám s minimálně 35% poklesem pracovní schopnosti. Dále jsou rozlišovány 3 stupně invalidity s tím, že čím vyšší stupeň, tím vyšší hodnoty dosahuje vyměřená důchodová dávka:

  • 1. stupeň: platí pro procentuální rozmezí poklesu pracovní schopnosti 35 – 49%
  • 2. stupeň: při poklesu pracovní schopnosti 50 – 69%
  • 3. stupeň: při poklesu 70% a více

Výpočet výše invalidního důchodu ale neovlivňuje jen stupeň invalidity. Zohledňuje se také počet odpracovaných let a dopočtená doba (doba od počátku invalidního stavu do doby dosažení důchodového věku). Dopočtená doba se ovšem dopočítává jako pro bezdětnou ženu stejného data narození jako je žadatel, nepočítá se tedy s opravdovým důchodovým věkem žadatele.

Základní výměra je stejná pro všechny žadatele, tj. pro rok 2018 je to 2700 Kč. Procentuální výměra se pak dále počítá na základě počtu odpracovaných let, průměr hrubých výdělků pro období 1986 – 2017 a stupně invalidity.

Spočítat si invalidní důchod ale není pro běžného žadatele tak snadné. Lepší je využít online důchodovou kalkulačku, například: https://www.penize.cz/kalkulacky/invalidni-duchody

Jak si mohu o invalidní důchod zažádat?

Jestliže si chcete zažádat o invalidní důchod, je třeba dostavit se na OSSZ (okresní správa sociálního zabezpečení) v místě Vašeho trvalého bydliště, kde s Vámi bude sepsána žádost. Žádost za Vás může vyřídit i Váš rodinný příslušník, jestliže doložíte od lékaře, že se ze zdravotních důvodů nemůžete dostavit Vy osobně. Nezapomeňte s sebou občanský průkaz.

Více informací naleznete například na webu České správy sociálního zabezpečení: https://www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni/davky/invalidni-duchody.htm





26.3.2019






Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček