Dnes je neděle 25.únor, svátek má Liliana
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Jak si sestavit rodinný rozpočet

Rodinný rozpočet využije každý bez ohledu na finanční situaci rodiny. Získáte přehled o svých příjmech a výdajích a informaci, kde lze ušetřit. Jak takový rodinný rozpočet sestavit, aby byl efektivní a měl vypovídací hodnotu?

Sepište všechny čisté příjmy

Jako první vytvořte seznam všech měsíčních příjmů. Mezi ně patří výplata, mzda, podpora v nezaměstnanosti, příjmy z pronájmu majetku či různé sociální dávky. Soupisem a sečtením získáte přehled o příjmové stránce rozpočtu.

Sepište všechny výdaje

Do rozpočtu zaneste, na co jsou peníze vynakládány. Nejprve vytvořte pevné výdaje, které se každý měsíc opakují. Jedná se o nájemné, výdaje na dopravu, splátky úvěrů a půjček, platby za televizi, vodu, elektřinu, telefon, internet či bankovní poplatky. Výdaje, které se objevují méně často, je nutné přepočítat na výdaje za měsíc.

Dále sepište kolísající výdaje, jako jsou potraviny, léky, oblečení či kosmetické služby. Na výdajovou stranu zaneste i pravidelně spořené částky na neočekávané výdaje. Spořit byste měli minimálně 3 % z čistého příjmu. Všechny položky poté sečtěte a vyjdou Vám celkové měsíční náklady.

První měsíc si zapisujte všechny výdaje a na konci měsíce je roztřiďte do kategorií, např. kategorie zábava, knihy, jídlo, poplatky atd.

Spočítejte, zda příjmy pokrývají výdaje

Spočítejte rozdíl mezi příjmy a výdaji. Kladné číslo znamená rezervu pro budoucí potřeby a záporné vytváření dluhů. Vyšly Vám výdaje větší než příjmy? Je zapotřebí některé položky seškrtat, některé výdaje zmenšit nebo dosáhnout zvýšení příjmů.

Přehodnoťte a přizpůsobte výdaje

Výdaje si rozdělte na nutné (nájemné, elektřina, plyn…) a zbytné (módní oblečení, stravování v restauracích…). Abyste docílili snížení nákladů, nejprve upravte výdaje zbytné a odpovězte si, zda je možné odpustit si některou z položek. Pokud je schodek větší např. kvůli splátkám, je vhodné promyslet zásadnější rozhodnutí, jako je prodej automobilu, zrušení havarijní pojistky nebo změna velikosti bytu.

Info: Akutní nedostatek financí je možné vyřešit pomocí půjčky bez doložení příjmů online.
Informace o výhodách, nevýhodách a rizicích rychlých půjček do 5000, 10000 či 20000 Kč nalezente ihned na této stránce.


Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček