Dnes je neděle 8.září, svátek má Mariana
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Jsou Češi ochotní poskytnout příbuznému půjčku na auto?

Rodinné půjčování je v Česku už tradičně běžným způsobem rodinné finanční výpomoci. Většinou je výhodné pouze pro dlužníka, protože on nemusí platit poplatky a velké úroky za půjčku. Věřitel na tom už tak dobře není, protože v rodinném prostředí se mnohdy upřednostní vztahy a „klid“ před vymáháním nedobytných pohledávek od příbuzných dlužníků. A že nedobytných dluhů nebývá v rodinách zrovna málo! Jaká další zjištění plynou z průzkumu z oblasti rodinných půjček, který dělala jedna z českých bank?

Možná budete překvapeni.

Bez úroků, bez ručení a dokonce i beze smlouvy

Ač je to k nevíře, tak přes 80 procent lidí, kteří se účastnili výzkumu ohledně rodinných půjček, uvedlo, že rodinnému příslušníkovi půjčili bezúročně, bez ručení a hlavně bez jakékoliv smlouvy, která by půjčení peněz a z toho plynoucí povinnosti dlužníka dokladovala. My Češi jsme ochotní půjčit třeba dětem, nejčastěji ve formě půjčky na auto, třeba i 200 tisíc – a kompletně beze smlouvy. Ochota rodičů půjčit dětem právě na auto je vyšší než u půjček na jiné účely (možná i proto, že rodiče doufají, že děti své rodiče pak budou častěji navštěvovat...)

Velká část věřitelů proto o své peníze v rámci rodinného půjčování přišla

Jestliže byly peníze půjčeny bez jakékoliv smlouvy, není se čemu divit, že více než čtvrtina účastníků průzkumu o své peníze přišla. A to buď o část půjčky, nebo dokonce o všechny zapůjčené peníze. V průměru dělá, podle tohoto průzkumu, ztráta z nevrácených půjček 180 tisíc korun na jednoho věřitele. A to už je velká díra do rodinného rozpočtu!

Dalším zjištěním je i nízká ochota věřitelů řešit své nároky oficiální cestou. Jednak se beze smlouvy dluh těžko dokazuje, jednak většinou vyhrají rodinné vztahy a touha po klidu v rodině nad potřebou vyřešit vzniklou situaci. Oficiální cestou se podle průzkumu rozhodlo své nároky vymáhat pouze 9 procent lidí.

Dalších 54 procent věřitelů, kterým se peníze nevrátily, uvedlo v průzkumu, že se snažili řešit situaci osobně, tedy čistě v soukromí. A celých 27 procent se o řešení nesnažilo vůbec.

I po zklamání jsme ochotní půjčit znovu. Jen jsme opatrnější

Většina z lidí, kterým se peníze z rodinné půjčky nevrátily, uvedla, že by půjčila znovu. Jen by si napodruhé zajistili sepsání a podepsání smlouvy a také jasnější podmínky splácení. Dotázaní pak uvedli i ručení jako jednu z forem podmínek pro poskytnutí rodinné půjčky, zejména pokud by šlo o půjčku na pořízení osobního auta.

A komu jsme nejvíce ochotní půjčit?

V žebříčku důvěryhodnosti vedou rodiče, respektive matka. Hned za ní je otec a potom děti. Nejhůře si mezi příbuznými vedou v důvěryhodnosti bratranci a sestřenice, pak i strýčkové a tety. Těm byli dotazovaní nejméně ochotní poskytnout jakoukoliv částku, natož větší půjčku na auto.








Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček