Jsou Češi ochotní poskytnout příbuznému půjčku na auto?

Rodinné půjčování je v Česku už tradičně běžným způsobem rodinné finanční výpomoci. Většinou je výhodné pouze pro dlužníka, protože on nemusí platit poplatky a velké úroky za půjčku. Věřitel na tom už tak dobře není, protože v rodinném prostředí se mnohdy upřednostní vztahy a „klid“ před vymáháním nedobytných pohledávek od příbuzných dlužníků. A že nedobytných dluhů nebývá v rodinách zrovna málo! Jaká další zjištění plynou z průzkumu z oblasti rodinných půjček, který dělala jedna z českých bank?

Možná budete překvapeni.

Bez úroků, bez ručení a dokonce i beze smlouvy

Ač je to k nevíře, tak přes 80 procent lidí, kteří se účastnili výzkumu ohledně rodinných půjček, uvedlo, že rodinnému příslušníkovi půjčili bezúročně, bez ručení a hlavně bez jakékoliv smlouvy, která by půjčení peněz a z toho plynoucí povinnosti dlužníka dokladovala. My Češi jsme ochotní půjčit třeba dětem, nejčastěji ve formě půjčky na auto, třeba i 200 tisíc – a kompletně beze smlouvy. Ochota rodičů půjčit dětem právě na auto je vyšší než u půjček na jiné účely (možná i proto, že rodiče doufají, že děti své rodiče pak budou častěji navštěvovat...)

Velká část věřitelů proto o své peníze v rámci rodinného půjčování přišla

Jestliže byly peníze půjčeny bez jakékoliv smlouvy, není se čemu divit, že více než čtvrtina účastníků průzkumu o své peníze přišla. A to buď o část půjčky, nebo dokonce o všechny zapůjčené peníze. V průměru dělá, podle tohoto průzkumu, ztráta z nevrácených půjček 180 tisíc korun na jednoho věřitele. A to už je velká díra do rodinného rozpočtu!

Dalším zjištěním je i nízká ochota věřitelů řešit své nároky oficiální cestou. Jednak se beze smlouvy dluh těžko dokazuje, jednak většinou vyhrají rodinné vztahy a touha po klidu v rodině nad potřebou vyřešit vzniklou situaci. Oficiální cestou se podle průzkumu rozhodlo své nároky vymáhat pouze 9 procent lidí.

Dalších 54 procent věřitelů, kterým se peníze nevrátily, uvedlo v průzkumu, že se snažili řešit situaci osobně, tedy čistě v soukromí. A celých 27 procent se o řešení nesnažilo vůbec.

I po zklamání jsme ochotní půjčit znovu. Jen jsme opatrnější

Většina z lidí, kterým se peníze z rodinné půjčky nevrátily, uvedla, že by půjčila znovu. Jen by si napodruhé zajistili sepsání a podepsání smlouvy a také jasnější podmínky splácení. Dotázaní pak uvedli i ručení jako jednu z forem podmínek pro poskytnutí rodinné půjčky, zejména pokud by šlo o půjčku na pořízení osobního auta.

A komu jsme nejvíce ochotní půjčit?

V žebříčku důvěryhodnosti vedou rodiče, respektive matka. Hned za ní je otec a potom děti. Nejhůře si mezi příbuznými vedou v důvěryhodnosti bratranci a sestřenice, pak i strýčkové a tety. Těm byli dotazovaní nejméně ochotní poskytnout jakoukoliv částku, natož větší půjčku na auto.