Dnes je pátek 6.prosinec, svátek má Mikuláš
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

O půjčce už zaměstnavatel vůbec nemusí vědět – příjmy lze totiž doložit i jinak než s jeho podpisem

14.10.2019 – Doby, kdy se musela každá půjčka oznamovat zaměstnavateli, protože pro její poskytnutí bylo nutné dodat písemné potvrzení o příjmech s podpisem zaměstnavatele, jsou dávno pryč. V dnešní elektronické době je možné potvrdit příjmy žadatele i takovými metodami, z nichž je zaměstnavatel zcela vynechán. Díky tomu se o úvěrech svých zaměstnanců vůbec nemusí dozvědět. Například pro účely poskytnutí půjčky bez doložení příjmů stačí jen elektronická podoba výpisu z účtu.

Už není nutné se dostávat do nevýhodné pozice zadluženého zaměstnance

Být zaměstnancem s dluhem na krku, zejména pokud jde o větší úvěr s delší dobou splácení, může být v mnoha zaměstnáních velmi nepříjemné. Už jen pro ten pocit, že je nutné si kvůli splátkám udržet své zaměstnání, a tak se začnou přivírat oči i nad postupy zaměstnavatele, které by jinak zaměstnanec strpěl jen s velkými výhradami, nebo vůbec.

A právě kvůli nutnosti informovat zaměstnavatele o svých dluzích váhala často spousta lidí, zda si půjčku vzít nebo ne. Že se zaměstnavatel, nadřízení a kolegové o dluhu dozvědí, to bylo při papírovém dokládání potvrzení o příjmech zcela evidentní. Nyní je však možnost se spolehnout na půjčky bez doložení příjmů, kde stačí jen elektronický výpis z účtu, náhled do online bankovnictví nebo kopie výplatních pásek.


Půjčky bez doložení příjmů vyžadují, aby žadatel své pravidelné příjmy měl

Název tohoto typu úvěru, tedy půjčky bez doložení příjmů, může být na první pohled dost matoucí. Nicméně je nutné vědět, že jde o půjčky, kde je nutné doložit pravidelné příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání, či z jiných zdrojů (důchod, rodičovská). Rozdíl je v tom, že stačí doložit příjmy v elektronické podobě. Takže se jedná o půjčky bez papírového doložení příjmů s podpisem zaměstnavatele.

Jde o typ úvěrů, který poskytují nejen nebankovní společnosti, ale i mnoho bank. Z výpisu z účtu nebo náhledem do internetového bankovnictví lze totiž poznat historii příjmů ve stejné kvalitě jako při odeslání písemného potvrzení o příjmech a s podpisem zaměstnavatele.

Kdo umí zacházet s počítačem nebo s mobilem, ten si vystačí sám

Vedle toho, že se zaměstnanec vyhne nutnosti informovat svého zaměstnavatele o dluhu, který bude mít, využije i možnosti vyřídit si půjčku velmi rychle. Vygenerovat si výpis z účtu z elektronického bankovnictví může totiž každý, kdo online bankovnictví má. A jde to snadno a rychle.

Ve většině online bankovních systémů si totiž stačí najet na historii pohybů na účtech. Tam bude i možnost generovat výpis, nejlépe ve formátu PDF. Zvolit se dá jednak období, za jak dlouho se má výpis vytvořit, ale i druhy operací – příjmy i výdaje, nebo jen příjmy. Vždy je proto nutné vědět, zda si poskytovatel půjčky bez doložení příjmů žádá jen příjmovou stránku účtu, nebo i tu výdajovou (což bývá pravidlem u větších úvěrů).

Těm, kdo nejsou v online bankovnictví, stačí nafotit výplatní pásky

Vyfotit mobilem výplatní pásky za posledních několik měsíců a odeslat je přes formulář na stránkách poskytovatele půjčky, to zvládne každý, kdo brouzdá po internetu a dokáže si najít právě i službu poskytnutí úvěru.

Nebo se pro doložení příjmů nebude muset udělat téměř nic, jen povolit náhled do internetového bankovnictví

Evropská směrnice PSD2 přináší možnost podělit se o informace z bankovnictví s ostatními subjekty, a to formou dálkového přístupu. Podle této směrnice je majitel účtu tím, kdo je majitelem informací o účtu, nikoliv banka. Majitel má logicky volnou ruku v rozhodování, komu povolí náhled do systému s těmi informacemi, které jsou jeho majetkem.

Aby byl systém bezpečný, je možnost povolit náhled jen těm poskytovatelům úvěrů, kteří prošli certifikací České národní banky, a mohou se tak stát těmi, kdo do osobních online bankovních účtů nahlédnou. Samozřejmě jen nahlédnou, změnit tu nemohou vůbec nic. A na základě zobrazené historie pak rozhodnou, zda žádost o půjčku bez doložení příjmů schválí či nikoliv. Žadatel v tomto případě jiné kroky dělat nemusí.









Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček