Má směnka smysl, když je půjčka na směnku již zakázaná? Zjistěte, kdy je směnka stále relevantní, jaká jsou její pravidla a proč byste se měli vyhýbat nelegálním půjčkám na směnku. Poznejte bezpečné alternativy a možnosti obrany v případě, že jste směnku již podepsali.
14.6.2024
Žádali jste o úvěr u banky, ale žádost zamítli právě pro nedostatek bonity? Je vůbec možné si půjčit, aniž byste měli dostatečnou bonitu? Lze si půjčit bez posuzování úvěruschopnosti? Půjčka bez bonity je v dnešní době možná, dokonce od licencovaného poskytovatele. Jen musíte počítat se zvýšeným rizikem a s vyšší cenou půjčky a také s náročnějšími zárukami splácení, které si poskytovatel vyžádá.
23.4.2024
Vymáhání dluhů, ať už vznikly z půjčky, z nedoplatků na energiích, na nájemném, či jakkoliv jinak, je službou nabízenou mimo jiné i inkasními agenturami. Zjednodušeně se jim říká „vymahači“. V současnosti se připravuje regulace oboru, aby i tato součást finančních služeb dostala své mantinely. A aby i vymáhání probíhalo pod záštitou jakési odbornosti. Co se má změnit?
4.3.2024
Ministerstvo financí zahájilo veřejnou konzultaci směrnice EU o spotřebitelském úvěru, která začne platit v roce 2026. Jaká změny tato směrnice přinese pro poskytovatele úvěrů a spotřebitele?
16.11.2023
Právě vám končí fixace hypotéky a vy se děsíte nové úrokové sazby a extrémního nárůstu měsíčních splátek? Máme pro vás několik možností jak situaci řešit.
5.10.2023
Preventivní opatření proti koronaviru zasáhla občany ČR nejen na osobních svobodách, ale též ekonomicky. Mnoho zaměstnanců kleslo s příjmem na 60 % nebo o práci přišlo, spousta živnostníků šla s příjmy ještě níže. I proto stát přikázal bankám a nebankovním společnostem, aby na žádost klienta odložily splácení úvěru, a to až na 6 měsíců.
27.4.2020
Krize způsobená epidemií koronaviru v České republice se sice negativně projevuje na pacientech i na ekonomice, ale také se jí daří popohnat ústavní činitele k tomu, aby zapracovali do současných zákonů změny, po nichž veřejnost i odborníci již dlouho volají.
20.4.2020
Doba, kdy si mohl půjčit kdokoliv a téměř jakoukoliv částku, je dávno pryč. Ukončil ji nový zákon o spotřebitelském úvěru, který zavedl bankám i nebankovním společnostem spoustu nových povinností, a to také v oblasti zjišťování žadatelovy úvěruschopnosti.
12.4.2020
Půjčky bez registru jsou specifickým druhem úvěrů nebankovního trhu, kde se poskytovatel při schvalování buď vůbec nedívá do registrů dlužníků, nebo do nich sice nahlédne, ale další dluhy žadatele nebere příliš v potaz. Jak si to může dovolit? Riziko klientova nesplácení si prostě pojistí jinak.
4.2.2020
Vývoj úvěrového trhu s krátkodobými půjčkami ukazuje, že již více než dva roky v kuse se českým domácnostem daří splácet půjčky bez doložení příjmů a další krátkodobé půjčky stále lépe.
17.1.2020
Nebankovní půjčky na IČO - tedy na živnostenský list, slouží k financování podnikání pro drobné živnostníky. Stále více jsou ale dnes živnostenské půjčky způsobem, jak některé společnosti obcházejí zákon o spotřebitelském úvěru. Jak to vypadá v praxi a jaká rizika z toho vyplývají pro dlužníka a věřitele?
17.12.2019
Nebankovní společnosti poměrně nedávno musely projít rozsáhlými změnami, a to v souvislosti s novým zákonem o spotřebitelském úvěru. Co mají nebankovní společnosti zákonem stanoveno právě v souvislosti s strong>registry dlužníků. Je poskytování půjček bez registru v souladu se zákonem?
8.12.2019
REPI neboli Registr platebních informací je nejnovějším registrem dlužníků v České republice. Vznikl v polovině roku 2017, a tak není divu, že o něm spousta běžných lidí ještě ani neví. Na co se zaměřuje a kdy se do něj může spotřebitel dostat? Je špatné být zapsán v registru REPI?
18.11.2019
Zákon o spotřebitelském úvěru dostal v prosinci 2016 novou podobu a zavedl spoustu nových povinností zejména pro nebankovní poskytovatele úvěrů, ale i bankám nebo stavebním spořitelnám. Celý úvěrový trh zaměřený na spotřebitele je nyní pod dohledem České národní banky.
11.11.2019
Rychlé poskytnutí menší půjčky je dnes hlavním trendem na trhu s úvěry, a to i mezi úvěry bankovními. Proto není divu, že velká část bankovních i nebankovních půjček už se obejde bez doložení příjmů v podobě písemného potvrzení s podpisem zaměstnavatele, stačí jim totiž elektronická verze.
21.10.2019
Úvěrové produkty...
Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat?
Čtěte
zde.
Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky?
Čtěte
zde.
Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst
zde.
Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více
zde.