Dnes je středa 13.listopad, svátek má Tibor
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Kategorie Úvěry a půjčky - přehled článků


Zákon o spotřebitelském úvěru z roku 2016 - nejdůležitější změny

Zákon o spotřebitelském úvěru dostal v prosinci 2016 novou podobu a zavedl spoustu nových povinností zejména pro nebankovní poskytovatele úvěrů, ale i bankám nebo stavebním spořitelnám. Celý úvěrový trh zaměřený na spotřebitele je nyní pod dohledem České národní banky.

11.11.2019Spousta půjček už nevyžaduje potvrzení od zaměstnavatele

Rychlé poskytnutí menší půjčky je dnes hlavním trendem na trhu s úvěry, a to i mezi úvěry bankovními. Proto není divu, že velká část bankovních i nebankovních půjček už se obejde bez doložení příjmů v podobě písemného potvrzení s podpisem zaměstnavatele, stačí jim totiž elektronická verze.

21.10.2019O půjčce už zaměstnavatel vůbec nemusí vědět – příjmy lze totiž doložit i jinak než s jeho podpisem

Doby, kdy se musela každá půjčka oznamovat zaměstnavateli, protože pro její poskytnutí bylo nutné dodat písemné potvrzení o příjmech s podpisem zaměstnavatele, jsou dávno pryč. V dnešní elektronické době je možné potvrdit příjmy žadatele i takovými metodami, z nichž je zaměstnavatel zcela vynechán.

14.10.2019Obcházejí půjčky bez registrů zákon

Půjčky bez registrů mohou v lidech vyvolávat rozporuplné pocity už jen svým názvem. Jsou tyto úvěry legální? Jak si věřitel kontroluje úvěruschopnost žadatele?

11.10.2019Budovat si dobrou historii v registru dlužníků se rozhodně vyplatí

Zažádat o půjčku také ve většině případů znamená být prověřován v registrech dlužníků. A přestože se u nás registry prezentují spíše jako strašák, umějí poskytnout i dobrou službu - právě žadatelům o jakýkoliv úvěr.

9.10.2019


Půjčka bez doložení příjmů dokáže pomoci s podnikáním, je však vhodné si ji řádně promyslet předem

Není podnikání jako podnikání. Některé činnosti lze rozjet téměř bez investic, pro jiné je nutné nejdříve hodně zainvestovat, než mohou být spuštěny – takže dlouho trvá, než mohou začít vydělávat. A právě podnikatelé, kteří chtějí začít s podnikáním spojeným s vyššími vstupními náklady, jsou často nuceni se uvázat k nějakému druhu půjčky.

5.10.2019


Půjčka bez registrů může přivést podnikání do exekuce. Někdy ji však lze zastavit.

S exekucemi je v České republice nemálo problémů. Exekutoři se se svou prací často „nemažou“, bezohledně zahájí exekuci i tam, kde je to vyloženě sporné. Může to být i případ exekučního řízení zahájeného na základě nesplácení půjčky bez registrů.

3.10.2019


SMS půjčka ihned úplně každému. Jenže, kdo je ten „úplně každý“?

Některé názvy půjček mohou být poměrně zavádějící. Ne že by byly klamavé, to ne. Jen ve svém názvu neobsahují veškeré informace v jasné a nezaměnitelné podobě. Typickým příkladem je SMS půjčka ihned úplně každému.

30.9.2019


Co je úkolem ČNB

ČNB existuje jako banka nadřazená ostatním „běžným“ bankám, reguluje jejich (a nejen jejich) fungování, vydává doporučení či nařízení platná pro dané finanční subjekty a tak na ně dohlíží. Není to však její jedinou aktivitou

15.9.2019


Existuje maximální výše úroků za půjčky?

Nové znění zákona o spotřebitelském úvěru, které je účinné od prosince 2016, omezilo poměrně dost nekalých praktik nebankovních poskytovatelů půjček, ale i samotných bank. Stanovuje nějakým způsobem maximální výše úroků za půjčky?

23.6.2019


Nevíte, kde dlužíte nebo zda dlužíte? Oslovte pouze oficiální registry dlužníků!

Pokud si nejste svou bezdlužností nebo seznamem dluhů jistí, je nejlepší metodou poptat se na své dluhy v registrech dlužníků. Ale pozor, pouze v těch oficiálních!

12.6.2019


Půjčka bez papírů od České spořitelny

Charakteristika bezpapírové půjčky od České spořitelny, jaké jsou její výhody, podmínky a požadavky na žadatele, jak vyřídit žádost o půjčku bez papírů

21.3.2019


6 TIPŮ: Řešení finančních problémů bez zadlužení

Chcete vyřešit špatnou finanční situaci bez zadlužení? Uskromněte se ve svém spotřebním chování, prodejte nepotřebný majetek a projděte si staré pojistné smlouvy.

15.2.2019


Půjčka pro mladé pomáhá mladým lidem s bydlením

Stát přišel v roce 2018 s novými podmínkami půjčky pro mladé. Žadatelé do 36 let mohou požádat až o 2 miliony korun na nákup domu nebo o 1,2 miliony korun na nákup bytu.

14.2.2019


Překlenovací úvěr místo hypotéky

V současné době máte více možností, jakým způsobem financovat své bydlení. Jednou z variant je překlenovací úvěr ke stavebnímu spoření.

7.2.2019


Co je to fixace u hypoték

Začínáte si sjednávat hypotéku? Neorientujete se v tom, co se skrývá pod pojmem fixace hypotéky? Řekneme si, co to vlastně znamená i jaké další aspekty fixací zvážit při výběru.

21.10.2018


Úvěrové pojištění - k čemu slouží pojištění schopnosti splácet půjčku?

Berete si půjčku a banka po Vás vyžaduje úvěrové pojištění? Na následujících řádcích se dozvíte, k čemu takové pojištění slouží, které typy rozlišujeme, a za jakých podmínek se opravdu vyplatí.

23.9.2018


Při výběru půjček klienti nejčastěji udělají jednu z těchto 7 chyb

Kdo si bere půjčku, má k tomu více nebo méně závažný důvod. Pokud se však klienti dostanou do situace, kdy potřebují peníze poměrně rychle a možná i v situaci, kdy jejich bonita není zrovna v nejlepší kondici, často jsou nepozorní a udělají některou z nejčastějších chyb spojených právě s výběrem půjčky. Které to jsou?

28.8.2018


Půjčka bez doložení příjmů výhodně zaplatí pokutu nebo elektřinu, ale nikdy pouhý rozmar

Speciální kategorií nebankovních půjček jsou půjčky bez doložení příjmů. V médiích se o nich mluví jako o strašácích. Ale jsou lidé, kteří si je nemohou vynachválit. Jak je to možné? Jde totiž hlavně o způsob použití tohoto typu úvěrů. Kdo ví, k čemu mají sloužit, se v nich prostě neztratí.

17.7.2018


Půjčka bez registru se opravdu nemusí nikam promítnout

Kdo si chce půjčit menší objem peněz, ale přitom opravdu nechce mít sebemenší zápis v registrech, může využít nabídky některých nebankovních společností, které poskytují takzvané půjčky bez registru.

27.6.2018


SMS půjčka může zkazit radost z výhodného nákupu

V České republice začínají být výprodejové akce, hlavně v módní branži, stále výhodnější. Jenže i tak se bezhlavé nakupování ve výprodejových akcích může stát spíš přítěží než výhrou. Platí to pro všechny, kdo nemají dostatečné finanční rezervy nebo alespoň kreditní kartu. A větší, i když výhodný nákup, pak záplatuje SMS půjčka.

10.6.2018

Online půjčku se nevyplácí nesplácet – co může nastat?

Sjednali jste si několik online půjček a dostali jste se do platební neschopnosti? Většina lidí své potíže řeší ihned, ale jsou i tací, kteří před svými problémy zavírají oči a úvěry nesplácí. Tím se však jejich špatná situace nevyřeší a mohou se dostat do vážných existenčních potíží. Vystavují se riziku exekuce, negativním záznamům v registrech dlužníků a „nálepky“ nedůvěryhodného klienta. Co může nastat při nesplácení úvěrů a jak vystoupit z bludného kruhu?

6.6.2018

Čím mohou nemile překvapit SMS půjčky před výplatou

Zadlužit se je jednoduché, ale vymanit se z kolotoče půjček může být během na dlouhou trať. Než si proto sjednáte jakoukoliv půjčku, zvažte, jak splátky ovlivní váš rodinný rozpočet. Značným rizikem mohou být SMS půjčky před výplatou, zvláště pokud s nimi hodláte zaplatit jiné splátky či závazky. Tyto krátkodobé půjčky vám mohou sice rychle pomoci, ale také vám přinést spoustu starostí.

24.4.2018

Opravdu nemusíme u půjčky bez doložení příjmů prokázat příjem?

Půjčka bez doložení příjmů“ je prakticky v rozporu se zákonem o spotřebitelském úvěru. Poskytovatel půjčky se podle zákona přece musí přesvědčit o schopnosti potenciálního klienta půjčku splatit! Ale i přesto se v nabídce nebankovních společností setkáváme právě s takovou formou půjčky. Jak je to vůbec možné?

17.4.2018

Půjčka bez nahlížení do registru dlužníků vám dovolenou nezachrání

Každý rok pokukujeme po parádní dovolené u moře nebo zimních radovánkách na horách. A kdo by se na dovolenou po pracovním vytížení netěšil! Jenže někdy to s penězi na dovolenou zrovna moc nevyjde. Řešením pak může být půjčka, a pokud má rodina již nějaké finanční závazky a na běžný úvěr by už nedosáhla, může být volbou půjčka bez nahlížení do registru dlužníků.

11.4.2018

Jak je to vlastně s půjčkami bez (dokládání) příjmů?

Úvěrový produkt prezentovaný jako „půjčky bez příjmů“ se tváří, že poskytovatelům úvěrů není potřeba předkládat příjem. To je ale v rozporu s novým spotřebitelským zákonem, který uvádí, že nebankovní společnosti i u krátkodobých úvěrů musejí posoudit měsíční příjem a výdaje klienta.

3.4.2018

Šest hlavních nástrah SMS půjček

Na internetu můžete narazit na krátkodobé nebankovní půjčky, které jsou dostupné i lidem s nízkými příjmy a záznamy v registrech dlužníků. Jedná se o tzv. SMS půjčky, které však mohou mít řadu rizik.

25.3.2018

Půjčka bez příjmů – realita nebo reklamní trik?

Narazili jste na "půjčku bez příjmů", ale poskytovatel úvěru po vás chtěl stejně výpis z bankovního účtu? Podle nového spotřebitelského zákona musejí nebankovní společnosti i u krátkodobých úvěrů zjišťovat váš stávající příjem a určit vaši bonitu. Přesto existují půjčky, o kterých lze říci, že jsou "bez potvrzení o příjmech".

11.3.2018

Nezvládáte dluhy? Zkuste konsolidaci nebo splátkový kalendář

Když dluhy začnou přerůstat přes hlavu, důležité je okamžitě začít jednat a situaci řešit. Dělat „mrtvého brouka“ jen oddálí nevyhnutelné. Co vám může pomoci?

Co je to Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů?

Už jste slyšeli o asociaci poskytovatelů nebankovních úvěrů, zkráceně APNÚ? Tato asociace je veřejnou a nezávislou organizací, jejímiž členy jsou poskytovatelé nebankovních úvěrů v České republice.

Odstoupení od smlouvy o spotřebitelském úvěru

Co dělat, když chce věřitel nebo dlužník od smlouvy o spotřebitelském úvěru odstoupit?

Co musí obsahovat smlouva o spotřebitelském úvěru

Chcete si vzít úvěr? Co vše by měla obsahovat smlouva? To se dozvíte v zákoně o spotřebitelském úvěru 257/2016 Sb. Její náležitosti ošetřují § 104 ─ § 111.

Jaké údaje musí poskytovatel půjčky trvale zpřístupnit

Poskytovatel půjčky musí spotřebiteli trvale zpřístupnit některé informace, a to zpravidla na internetu nebo v listinné podobě. Které to jsou, ošetřuje § 92 zákona o spotřebitelském úvěru 257/2016 Sb.

Při žádosti o půjčku jděte s barvou ven

Při žádosti o půjčku se nevyplácí lhát o vaší finanční situaci. Zamlčení podstatných okolností je považováno za trestný čin a vystavujete se tak nebezpečí stíhání i v případě, že půjčku splácíte řádně a bez problémů.

Jak zacházet s kreditkou

Jak používat kreditní kartu, abyste na ní vydělali? Rady, tipy a doporučení.

Výhody a nevýhody americké hypotéky

S americkou hypotékou můžete získat peníze na cokoliv rychle a spolehlivě. Přednosti a zápory tohoto neúčelového úvěru.

Jak banky hodnotí bonitu klientů

Bonita neboli předpokládaná schopnost úvěr splatit je nezbytnou součástí procesu schvalování žádosti o úvěr u banky. Co přesně znamená, a jak si banka tento údaj zjišťuje?

Povinné údaje v reklamě na spotřebitelský úvěr

I reklamy mají své zákonitosti a pravidla. Zákon o spotřebitelském úvěru uvádí, jaké údaje nesmí chybět v reklamě na spotřebitelský úvěr.

Pravidla pro poskytování rady ohledně úvěru

Chcete si nechat poradit ohledně úvěru? Poradit vám může poskytovatel nebo zprostředkovatel, ale vše se řídí zákonem.

Nová pravidla pro půjčky na směnku

Jak je to s půjčkami na směnku podle nového zákona? Je možné se za půjčené peníze zaručit směnkou?

Sankce za nesplácení úvěru

Jaká je maximální výše sankcí za nesplácení úvěru dle zákona?

Kreditka nebo mikropůjčka?

Potřebujete menší finanční hotovost a zvažujete, zda je lepší kreditní karta nebo mikropůjčka?

Co je to leasing a co operativní leasing?

Kdy se vám vyplatí leasing a kdy je vhodnější operativní leasing?

Co dělat když nemůžu splácet půjčku?

Co je a není vhodné dělat, když máme půjčku, kterou nemůžeme splácet?

Co je to exekuce

Co je to exekuce, jak probíhá a jak se do ní (ne)dostat?

Jak vypadá exekuce v praxi

Co se děje při exekuci, jaká jsou práva a povinnosti exekutora, dlužníka a věřitele?

Jak se nedostat do exekuce

Čeho se vyvarovat, abychom se nedostali do exekuce? Rady a tipy.

Smlouva o půjčce mezi dvěma soukromými osobami

Co všechno musí obsahovat smlouva o peněžní půjčce, příklad smlouvy.

Jak poznat podvodnou půjčku

Jak poznat rizikovou půjčku a nenaletět podvodníkům?

Co je to revolvingový úvěr

Informace o finančním produktu s názvem revolvingový úvěr.

Jak funguje splátkový prodej

Jak si pořídit zboží na splátky a jaké jsou výhody a nevýhody splátkového prodeje?

Jaké jsou kroky při vyřizování hypotéky

Chcete si pořídit bydlení na hypotéku? Přečtěte si, jaké kroky Vás čekají a na co se máte připravit.

Jak získat úvěr ze stavebního spoření

Co obnáší získání úvěru ze stavebního spoření a jaké "papírování" je s tím spojené?

Jak přimět dlužníka k zaplacení dluhu

Na to, komu půjčujte své peníze, si musíte dát pozor. Poradíme Vám, jak se zachovat, když se dlužník úmyslně vyhýbá splátkám.

Na co je vhodné vzít si půjčku

V dnešní době není lehké vyžít s běžným středním platem a našetřit si dostatečnou finanční rezervu. Kdy je vhodné uvažovat o půjčce?

Co si rozmyslet před podpisem úvěrové smlouvy

Podepsáním úvěrové smlouvy se zároveň zavazujete k pravidelným měsíčním splátkám. Co si proto rozmyslet, než úvěrovou smlouvu podepíšete?

Pozor na nevýhodné půjčky přes placené linky

Lidé, kteří zoufale potřebují peníze, nepromýšlí, u koho si půjčí a za jakých podmínek. Toho využívá řada nepoctivců, kteří se tváří jako poskytovatelé půjček.

Jak být zodpovědným dlužníkem?

Zodpovědné chování a jednání by mělo být součástí našich životů. Co se týká zadlužování, i zde je nutná určitá míra zodpovědnosti.

Kdo si nejčastěji půjčuje a na co

Půjčování peněz je součástí dnešního moderního stylu života. Žadatelům o půjčku se nechce čekat, až si na vysněnou věc našetří. Kdo je nejčastějším žadatelem?

Kde se dá získat hypotéka bez prokazování příjmů a za jakých podmínek

Toužíte splnit si sen o vlastním bydlení, ale nemůžete (nebo nechcete) dokazovat své příjmy? I Vy máte šanci dostat hypotéku, pokud přijmete vyšší úrokovou sazbu.Info: Akutní nedostatek financí je možné vyřešit pomocí půjčky bez doložení příjmů online.
Informace o výhodách, nevýhodách a rizicích rychlých půjček do 5000, 10000 či 20000 Kč nalezente ihned na této stránce.


Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček