Ošetřovné pro OSVČ pro dobu karantény

22.4.2020 – Pokud jste OSVČ a zároveň rodičem dítěte do 13 let, jehož škola byla uzavřena (mnoho mateřských škol je stále v provozu), můžete požádat o ošetřovné právě z důvodu uzavření školy Ministerstvem zdravotnictví nebo zřizovatelem.

Ošetřovné bylo stanoveno na 424 Kč za den, včetně víkendů a státních svátků. Bude vypláceno za všechny dny uzavření škol, ale až od 12. března 2020 (školy byly uzavřeny 11.3.).

Kde a jak požádat o ošetřovné?

Nejprve musíte požádat školu a zaslání potvrzení, že byla uzavřena. Nejčastěji využívají školy formulář o ošetřovném pro ČSSZ, část A. Školy vystavují toto potvrzení na vyžádání, odesílají jej většinou emailem, někdy vystavují i papírově. Potvrzení o uzavření školy musíte přiložit k žádosti o ošetřovné.

Jako druhý krok je nutné vyplnit formulář s žádostí o ošetřovné. Ten je elektronický, takže do něj vpisujete přímo v počítači, online na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu. Ano, formulář je netradičně k mání na stránkách MPO, najdete ho na tomto odkazu. Jakmile vyplníte, máte tři možnosti, co s ním dál.

1. Doporučená pošta

Formulář můžete vytisknout a ručně podepsat, vložit do obálky i s potvrzením od školy o jejím uzavření a poslat doporučeně na adresu:

fpmpo20
Ministerstvo průmyslu a obchodu
Na Františku 32
110 15 Praha 1

Na obálce musí být heslo „fpmpo20“ a nesmí v ní chybět vytisknuté potvrzení o uzavření školy. V žádosti zaškrtněte políčko, že přikládáte další přílohy.

2. Elektronický popis

Jste-li majitelem elektronického podpisu, vyplněný formulář uložíte do počítače ve formátu PDF, opatříte svým elektronickým podpisem (pomocí funkce „pero“) a odešlete emailem na adresu fpmpo20@mpo.cz, předmět emailu musí být vyplněn heslem „fpmpo20“, k emailu je nutné přiložit jak samotnou žádost, tak i potvrzení školy o jejím uzavření (může být i naskenované, pokud jste jej obdrželi papírově).

3. Datová schránka

A jestliže jste majitelem datové schránky, máte povinnost poslat žádost tímto komunikačním kanálem. ID datové schránky je wnswemb, do předmětu napište „fpmpo20“. Opět musí být přiložena jak elektronická vyplněná žádost (ve formátu PDF), tak i potvrzení školy o jejím uzavření.

Mohou se rodiče na ošetřovném vystřídat?

Ano, rodiče se mohou v ošetřování dítěte střídat, jen není možné střídání během jednoho dne. Ošetřovné se vyplácí i za víkendy a státní svátky. V žádosti budete zaškrtávat dny, za které o ošetřovné žádáte. Ve dny, kdy čerpáte, nesmí mít o ošetřovné požádáno druhý rodič (a ani nesmí být na ošetřovném coby zaměstnanec).

Poznámka na závěr: u ošetřovného pro OSVČ se uvažuje o jeho navýšení o 33 %. Rozhodovat bude Ministerstvo průmyslu a obchodu