Dnes je středa 6.prosinec, svátek má Mikuláš
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Kategorie Práce, daně, podnikání - přehled článků


Jak na založení firmy nebo společnosti

Začínající podnikatelé si nejdříve musejí zvolit formu podnikání - zda budou podnikat se živnostenským listem nebo zda založí obchodní společnost. V druhém přípapě se pak - zejména pro podnikatele bez zkušeností - jeví jako nejvhodnější založení společnosti s ručením omezeným (s.r.o.), neboť v tomto případě podnikatelé neručí za závazky společnosti svým majetkem a mohou také přizvat investory.

11.11.2022

Pandemie snížila příjmy čtvrtině domácností, o práci přišlo jen 6 procent dotázaných

Dopady cirka rok trvající pandemie sledovalo v únoru 2021 Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které se respondentů dotazovalo na dopad pandemie nejen na jejich příjmy, na zaměstnanost, ale také na rozvoj technologických dovedností nebo na změnu pracovního režimu a vytížení během koronakrize.

10.10.2021

Krizový management v době pandemie aneb jaký je dopad na české podnikatele?

V jakékoliv krizi, ať je světová, evropská, česká nebo jen podniková, je nutno co nejdříve „naběhnout“ na tzv. krizové řízení. Co to je, jak se vyvíjí v čase a jaká rizika je potřeba v podnikání pokrýt teď, v době končící pandemie? Co dělat, když sami na krizové řízení nestačíte?

20.9.2021

Podpora pro OSVČ zasažené koronavirovou krizí

Přestože se od živnostníků a podnikatelů často ozývají nespokojené reakce ohledně opatření určených na jejich podporu, ve skutečnosti už je toho poměrně dost, čeho mohou OSVČ zasažené koronavirovou krizí využít. Pojďme si ukázat jednotlivá opatření, podpory a úlevy.

4.5.2020

Ošetřovné pro OSVČ pro dobu karantény

Pokud jste OSVČ a zároveň rodičem dítěte do 13 let, jehož škola byla uzavřena (mnoho mateřských škol je stále v provozu), můžete požádat o ošetřovné právě z důvodu uzavření školy Ministerstvem zdravotnictví nebo zřizovatelem.

22.4.2020

Strasti a slasti předčasného důchodu

Předčasný důchod znamená krácení důchodu i po dosažení řádného důchodového věku. Pro někoho může být vhodným řešení, ale je potřeba důkladně tento krok promyslet.

22.2.2019

Vyplácení prémií: na co máte nárok?

Prémie potěší každého. Kdo na ně má nárok? Co dělat, zdají-li se nám příliš nízké?

18.11.2018

Co jsou nárokové a nenárokové složky mzdy?

Nároková složka mzdy / nenároková složka mzdy - tyto pojmy znějí dost jasně (na nárokovou složku platu má zaměstnanec nárok, na nenárokovou nikoliv), situace okolo nich vždy tak jasná není. Zaměstnavatel totiž může jednotlivé složky mzdy do určité míry přesouvat a měnit jejich nárokovost. Něco však zůstává neměnné.

14.7.2018

Kdy můžete odejít do předčasného důchodu?

Důchodový věk je stále daleko, ale vy již nemáte síly chodit do zaměstnání nebo nemůžete žádnou práci najít? Pokud jste dosáhli věku 60 let, máte za určitých okolností nárok na odchod do předčasného důchodu. Podívejme se zblízka na tuto problematiku a co vlastnězákon umožňuje.

24.5.2018

Jaká pravidla má zkušební doba?

Zkušební doba v novém zaměstnání je testem, jak si budou obě strany navzájem vyhovovat. Je práce taková, jakou chci? Zvládám ji dobře? Bude se mnou zaměstnavatel spokojen? Odpovědi na takové a další otázky můžeme během zkušební doby najít, a rozhodnout se, zda zůstaneme, nebo ne.

11.5.2018

Kdy máte nárok na vrácení přeplatku z daní?

Zaměstnavatelé provádějí jednou ročně zúčtování daně a zaměstnancům z toho může plynout vratka daně ve výši několika tisíc korun. Kdy máte nárok na přeplatek za daně a dokdy musíte předložit zaměstnavateli potřebné dokumenty?

9.4.2018

Jak zaměstnavatel využívá sociální sítě při náboru lidí?

Na sociálních sítích se shromažďuje velký objem informací o všech uživatelích. Naše profily tak dávají cenné informace o našich zálibách a životech. Sociální sítě hrají důležitou roli i při náboru lidí a stále více zaměstnavatelů si lustruje uchazeče o zaměstnání.

Daňové změny pro rok 2018

I v roce 2018 nás čeká několik nepříjemných daňových změn. Které to budou

Dohoda o pracovní činnosti

Dohoda o pracovní činnosti je vhodnou formou zejména v případě přivýdělku. Je na ni totiž možné odpracovat maximálně 20 hodin týdně. Pokud je měsíční odměna vyšší než 2 500 Kč, zakládá se účast na zdravotním a sociálním pojištění.

Dohoda o provedení práce

Dohoda o provedení práce je další vhodnou formou smluvního vztahu zaměstnavatel-zaměstnanec pro krátkodobější práce či práce v malém rozsahu. Rozsah práce totiž nesmí přesáhnout 300 hodin za kalendářní rok a nezáleží přitom, zda má člověk u jednoho zaměstnavatele takových dohod podepsaných více. Při mzdě do 10 000 Kč měsíčně není odváděno zdravotní ani sociální pojištění.

Jak se posuzuje bezúhonnost při provozování živnosti

Bezúhonnost patří k základním podmínkám podnikání. Je potřeba ji prokázat i při žádosti o živnostenské oprávnění a dodržet během podnikání. Nevyžaduje se ale v plném slova smyslu, záleží na konkrétním případu a druhu živnosti.

Jak ukončit pracovní poměr

Máte zaměstnání, ale chystáte se jej ukončit nebo změnit? Pracovní poměr lze ukončit výpovědí, dohodou, zrušením ve zkušební době anebo okamžitým zrušením.

Kontrolní hlášení DPH

Pro plátce DPH je kromě klasického daňového přiznání nutností vyplnit také kontrolní hlášení k DPH. Existují tři typy: řádné, opravné nebo následné. Podává se výhradně elektronickou cestou a je to vlastně soupis všech vydaných i přijatých faktur za určité období.

Co se stane s nevyčerpanou dovolenou

Nevyčerpanou dovolenou je dnes již možné převést do dalšího roku, kde ji ale zaměstnanec již musí vyčerpat. Existují jen zákonem stanovené výjimky.

Odstupné: jakou má výši a kdy mi jej vyplatí?

Termín splatnosti mzdy je nejpozději do konce následujícího měsíce po měsíci, ve kterém na mzdu vzniknul nárok. V rámci tohoto období musí být sjednán nebo určen pravidelný termín výplaty mzdy. Ale jak je to s odstupným?

Mějte zadní vrátka pro případ výpadku příjmu

Spoléháte na to, že každý měsíc na váš účet přibydou peníze z výplaty? Jak moc by vaše fungování omezil výpadek příjmu? Máte dostatečnou rezervu, nebo jedete každý měsíc „na doraz“ a žijete od výplaty k výplatě?

Možnosti přivýdělku na mateřské

Mateřská dovolená je pro ženu radostným obdobím. Stará se o děťátko, tráví s ním veškerý čas a raduje se z jeho pokroků. Stinnou stránkou může být napjatý rodinný rozpočet.

Kdy je záznam v trestním rejstříku překážkou v zaměstnání

Trestní minulost by nemusela být v mnoha zaměstnáních překážkou, nicméně v praxi jsou často takoví lidé při žádosti o práci diskriminováni a nemají to vůbec lehké. Z výzkumů vyplývá, že pouze necelá třetina zaměstnavatelů nevyžaduje výpis z trestního rejstříku.

Na čem závisí výše důchodu

Starobní důchod patří k dávkám důchodového pojištění. Výše důchodu závisí na příjmech, ze kterých bylo dováděno důchodové pojištění, a na získané době pojištění.

K čemu slouží elektronická evidence tržeb

Elektronická evidence tržeb (EET) je způsob online kontroly tržeb, který se týká některých podnikatelů a živnostníků. Cílem je podle Ministerstva financí zamezit daňovým únikům, všechny platby se evidují do centrálního úložiště Finanční správy.

Nemocenská v roce 2016

Nemocenské (hovorově nemocenská) nahrazuje výpadek příjmu v situaci pracovní neschopnosti a funguje v rámci systému nemocenského pojištění. Jaká jsou nastavena pravidla pro nemocenskou v roce 2016?

Co je to minimální a zaručená mzda

Nejnižší možnou odměnou, kterou zaměstnavatel musí zaměstnancům zaplatit za odvedenou práci, je minimální mzda. Podle zákona by ale většina profesí měla brát více a tato hranice pro ně neplatí.

Na co pamatovat při rozjezdu podnikání

Začněte podnikat a staňte se úspěšným obchodníkem. Začátky sice mohou být těžké, ale Vaše úsilí se brzy dočká prvních odměn. Přinášíme Vám informace, na co pamatovat při rozjezdu podnikání.

Jak získat podporu v nezaměstnanosti?

Podpora v nezaměstnanosti je malou finanční náplastí, když nemůžete sehnat práci. Pokud jste právě teď v situaci, že se musíte přihlásit na Úřad práce, bude se Vám hodit přehled, na co všechno máte nárok a jak získat podporu v nezaměstnanosti.
Info: Akutní nedostatek financí je možné vyřešit pomocí půjčky bez doložení příjmů online.
Informace o výhodách, nevýhodách a rizicích rychlých půjček do 5000, 10000 či 20000 Kč nalezente ihned na této stránce.


Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček