Dnes je pátek 6.prosinec, svátek má Mikuláš
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Osobní bankrot: jak probíhá oddlužení fyzické osoby

Oddlužení, tzv. osobní bankrot, je řešením v situaci, kdy už si s dluhy nevíte rady. V principu jde o to, že Vám soud určí splátkový kalendář, podle kterého splatíte část dluhů, a zbývající část závazků Vám bude odpuštěna. Není to ale tak jednoduché...

Podmínky osobního bankrotu

Osobní bankrot je možné vyhlásit, pokud jste se zpozdili ve splácení dluhů více než 30 dní po splatnosti a dluhy máte u minimálně dvou věřitelů. Uplatnit nemůžete dluh krytý zástavou (hypotéku). Banka v takovém případě může zástavu prodat a dluh tím uhradit.

Podejte návrh ke krajskému soudu

Nedohodli jste se s věřitelem na jiných podmínkách splácení dluhů? Zajděte na příslušný krajský soud podle místa bydliště a podejte návrh, v němž uveďte okolnosti úpadku, seznam věřitelů a dluhů.

Soud rozhodne o oddlužení

Soud se zabývá tím, zda jste poctivý dlužník a zkoumá doložené dokumenty, z nichž zjišťuje přehled Vašich příjmů, majetek a souhlas manžela či manželky. Posuzuje reálnost plánu, a zda je možné uhradit alespoň 30 procent z Vašich závazků.

Rozhodovací pravomoc věřitelů

Jakmile je osobní bankrot vyhlášen, soud svolá schůzi Vašich věřitelů. Ti rozhodnou o způsobu plnění plánu, např. mohou rozhodnout o prodeji movitého majetku či o pravidelných splátkách z Vašeho příjmu, a to po dobu pěti let. Vám zbyde pouze životní minimum. Na plnění plánu oddlužení dohlédne insolvenční správce.

Prominutí zbytku dluhu

Pokud jste po pěti letech uhradili minimálně 30 % svých dluhů, soud rozhodne o prominutí zbytku dluhů. Oddlužení končí i v okamžiku, kdy uhradíte všechny své závazky. Pokud jste nezavinili nesplácení, může soud rozhodnout o osvobození od dluhů. Podmínkou je, aby věřitelé dostali více z pohledávek než při případném vypořádání konkurzem.

Veškeré informace o insolvenčním řízení jsou k dispozici v insolvenčním rejstříku (http://isir.justice.cz)







Info: Akutní nedostatek financí je možné vyřešit pomocí půjčky bez doložení příjmů online. Informace o výhodách, nevýhodách a rizicích rychlých půjček do 5 000, 10 000 či 20 000 Kč nalezente ihned na této stránce.






Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček