Dnes je neděle 25.únor, svátek má Liliana
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Jaké škody uhradí havarijní pojištění?

Havarijní pojištění je stále využívanější, má však mnohá úskalí. Problém může nastat třeba jen při opravě auta v jiném servisu, než který je povolen v rámci smlouvy. A na určité vozy se „havarijko“ vůbec nevyplatí.

Hlavně pro novější auta

Pro čerstvé majitele aut do několika let stáří se tato pojistka doporučuje, u dražších se vyplatí i na vozy starší 6 let. Některé pojišťovny se řídí technickým stavem vozu, další zase omezují komplexní havarijní pojištění na auta do určitého stáří.

Pojištění nových a starších vozů

Pro nová auta volíme pojistku zahrnující komplexní krytí škod, to znamená především nehodu, vandalismus, srážku se zvěří, živelnou událost a odcizení. U starších vozidel bude dobré pojistit takovou kombinaci událostí, které jsou nejvíce pravděpodobné. Od deseti let stáří vozidla už havarijní pojištění nebývá vzhledem k potřebné spoluúčasti a poměrně vysoké výši pojistného výhodná. Je potřeba zvážit, zda má pojistka ekonomický smysl vzhledem v hodnotě vozidla. Je třeba si uvědomit, že škody na starých autech se opravují pomocí náhradních dílů v nových cenách a roční cena pojistky s věkem dopravního prostředku roste.

Na co si dát pozor

Jako každé pojištění, i „havarijko“ má spoustu nástrah a úskalí. Pojišťovny nic nenechají náhodě a smluvní podmínky mají důkladně propracovány. Pozor třeba na pojmy „zvěř“ a zvíře“ v případě srážky s autem.

Srážka se zvěří je nepříjemná věc

Pokud srazíte dobytek, který má svého majitele, škoda se nezaplatí z havarijního pojištění, pokud jste pojištěni na střet se zvěří. Zvěř totiž jsou volně žijící zvířata v dané lokalitě. Nicméně některé pojistky mají zahrnuto i střetnutí se zvířaty.

Zvířata mohou škodit motoristům i jinak, než že vám nešťastně skočí do cesty. Typický případem jsou kabely rozkousané kunou, která se na vašem autě „vyřádí. I na takovou situaci existuje pojistka.


18.2.2019








Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček