Dnes je neděle 25.únor, svátek má Liliana
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

K čemu slouží soukromá datová schránka?

Soukromá datová schránka – je to pro vás zbytečnost, přepych, nebo užitečná věc? K čemu je dobrá, když vše momentálně zvládnete emailem, telefonem nebo osobně?

Zjednodušení komunikace s úřady?

Datová schránka má ambice život zjednodušit. Alespoň co se týká komunikace s úřady, to může být totiž pro někoho oříšek a občas i „zábava“, která zabere dost času.

Co to ta datová schránka je? Email speciálně vytvořený pro komunikaci se státními orgány. Proč je nutný? Nestačí běžný?

Prokazatelné doručení dokumentů

Zásadním rozdílem je prokazatelné doručení dokumentů přes datovou schránku. Jakmile odešlete, máte jistotu, že bylo doručeno, a zpráva je za doručenou považována. Cílem je vyhnut se nejasnostem, tahanicím a nedorozuměním. Není nepořádek v tom co, kdo, kdy, jak a komu posílal. Jak víte, že vám do datové schránky něco přišlo? Zvolit můžete informační email nebo SMS, za tu je pak drobný poplatek.

Pouze příloha a hlavička

Jak vypadá zpráva poslaná přes datovou schránku? To je druhý zásadní rozdíl. Posílají se jen přílohy, ne klasické zprávy. Vyplníte hlavičku zprávy a přiložíte potřebný dokument. Rychlé a stručné.

Kdo si může datovou schránu zařídit

Automaticky mají datovou schránku zřízenou obchodní společnosti a někteří podnikatelé. Ostatní si ji mohou zařídit dobrovolně. Jaký může být důvod? Třeba ten, že nezmeškáte žádnou korespondenci. Potíže totiž můžete mít už kvůli nevyzvednutému dopisu, upomínce, složence… Na poštu už nebudete kvůli tomu muset a nic vám neuteče.

Poštu v datové schránce vám může vybírat i někdo další, koho pověříte, nepotřebujete zaručený elektronický podpis.

Klady a zápory datových schránek

Jaké další bonusy vás čekají, odhodláte-li se ke zřízení vlastní datové schránky? Třeba taková možnost stáhnout si svůj výpis z trestního rejstříku a nemuset pro to na Czech POINT. Jako OSVČ zvládnete podat Přehled o příjmech a výdajích přes počítač, nemusíte na správu sociálního zabezpečení osobně.

Pozor, datové zprávy se po 90 dnech smažou, na to je určitě dobré myslet. A pokud si datovou schránku zřídíte, musíte dokumenty podávat přes ni, ne v papírové formě, hrozí za to dokonce pokuta. S útoky na bezpečnost datových schránek se zatím nesetkáváme.

A jak si vlastně datovou schránku vyřídíte? Navštívíte Czech POINT a požádáte o ni. Potřebujete průkaz totožnosti a schránku vám řídí na počkání.


16.4.2018Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček