Bitcoin a další kryptoměny zažívají boom. Lidé chtějí investovat jen pár korun a pokud možno přes noc zbohatnout. Jenže kdo chce na bitcoinech vydělat, musí alespoň zhruba vědět, jak to celé funguje.
Kryptoměny jsou digitální (elektronické) měny, jež mají reálnou hodnotu danou poptávkou a nabídkou uživatelů.
První byl bitcoin, další kryptoměny z něj vycházejí, říká se jim altcoiny a je jich asi 1500. Jelikož má bitcoin otevřený zdrojový kód, je možné jej změnit a vytvořit tak novou měnu. Tyto altcoiny bitcoin vylepšují a každý přináší něco nového. Některé jsou zaměřeny na mikroplatby, jiné třeba na anonymitu.
K výkyvům v bitcoinech docházelo od začátku, ale po raketovém vzestupu v roce 2017 přišel strmý pád a cena za bitcoiny se přibližně o polovinu snížila. Jenže: vysoká volatilita (míra kolísání) je hlavním znakem kryptoměn! I přes střídavé propady mají kryptoměny velký potenciál a rozhodně nemá smysl se jich bezhlavě zbavovat. Jsou extrémně volatilní, za 24 hodin mohou dosáhnout i několikasetprocentního zhodnocení.
Než člověk zainvestuje peníze, měl by si danou kryptoměnu prověřit. Zajímat by nás mělo, jaké je zaměření daného coinu. Je po něm poptávka? Jaký problém řeší? Stojí za ním zkušený tým? Pokud už se stejnou věcí zabývá konkurence, poptávka je malá nebo jde problém vyřešit i jinou cestou než kryptoměnou, bude lepší neinvestovat. Vzniká mnoho projektů, které mají za cíl vydělat peníze, skončit a nikam dál už se nerozvíjet. Pro ty se člověk stane jen neuváženým sponzorem. Určitě je doporučitelné investovat do více prověřených kryptoměn najednou.
Pokud je kryptoměna nenahraditelná, představuje šanci na dobrou investici. Když hodnota coinu neustále klesá, roste a pořád dokola, nedoporučuje se ho kupovat, stejně jako když se dá sehnat jen na jedné burze. Zkušení investoři pak sledují decentralizaci, algoritmus a další indicie.
Rozhodli jste se nakoupit? Investované peníze musíte být schopni postrádat. Představují dlouhodobě nepoužitelný kapitál, který čeká na svůj den. Na kryptoměny se rozhodně nedoporučuje brát si půjčky. K bezpečnému uchování pak slouží kryptoměnové peněženky a speciální externí disky.
Nakupovat bitcoiny se doporučuje, jakmile jejich cena klesá dolů. Ze začátku je dobré investovat malé částky, ale pravidelně. Bitcoiny se za menší částky dají nakoupit ve směnárnách či bankomatech, není nutné vždy využívat burzu, i když cena zde bývá o trochu vyšší.
Tento pojem znamená nákup v době, kdy je cena coinů dole, a jejich prodej, když je na svém vrcholu. Je to záležitost pro pokročilé, protože není snadné odhadnout, zda je cena už úplně dole nebo už úplně nahoře, zda ještě poroste, neb naopak klesne. Swingové obchodování vyžaduje studování grafů a určité zkušenosti s obchodováním na burze.
Další informace - externí odkazy:
Co je to bitcoin
Co jsou to kryptoměny
Seznam kryptoměn
8.10.2018
Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat?
Čtěte
zde.
Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky?
Čtěte
zde.
Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst
zde.
Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více
zde.