Dnes je neděle 25.únor, svátek má Liliana
 • Informace pro spotřebitele:
 • Půjčky a úvěry
 • Spoření a investice

V České republice nevystačí průměrný příjem ani na minimální důstojný život

Minimální důstojný život, to je nová ekonomicko-sociologická veličina, která byla konečně stanovena i pro Českou republiku. V zahraničí má tato kategorie výzkumů dlouhodobou tradici, ale k nám se dostává až mnoho let od pádu železné opony. Ukazuje totiž, jak mizerné příjmy stále máme, ve srovnání s vysokými cenami, které musíme platit za bydlení, jídlo, energie, telefony, dopravu či odívání.

Na život v důstojném minimu totiž nestačí ani průměrný plat v Praze. Najdeme však země, kde je i minimální mzda nad hranicí nákladů na důstojný život.

Co je minimální důstojný život?

Pojem minimální důstojný život je definován jako život jedince pečujícího o jednu osobu bez příjmu (například rodič a dítě), který mu zajistí takzvaná minimální důstojná mzda. A minimální důstojná mzda je pak definována coby příjem, který vystačí na důstojný život, kdy si lze koupit bydlení, potraviny, oblečení a obuv, zaplatit dopravu, telefon, internet, potřeby pro zdraví a hygienu, občasné volnočasové aktivity, a k tomu ještě trochu uspořit. Žádné vyhazování si z kopýtka, jen standardní životní výdaje.

Minimální důstojná mzda je příjem, který vystačí na důstojný život, kdy si lze koupit bydlení, potraviny, oblečení a obuv, zaplatit dopravu, telefon, internet, potřeby pro zdraví a hygienu, občasné volnočasové aktivity, a k tomu ještě trochu uspořit

Náklady na minimální důstojný život

Pro rok 2020 byly v České republice stanoveny měsíční náklady na minimální důstojný život následovně:

 • Potraviny: 5 550 Kč
 • Bydlení 8 216 Kč (v Praze 11 929 Kč)
 • Oblečení a obuv: 1 144 Kč
 • Doprava: 1 711 Kč
 • Poplatky za telefon a internet: 1 353 Kč
 • Zdraví a hygiena: 1 007 Kč
 • Volný čas: 2 818 Kč
 • Úspory 3 226 Kč

Celkem jde o 31 463 Kč hrubého mimo Prahu, pro prahu je částka vlivem dražšího bydlení ještě vyšší: 36 850 Kč hrubého. Částky a kategorie byly vytvořeny a spočítány odborníky z několika institucí, z odborů a z neziskových organizací.

Jaké jsou reálné příjmy v České republice?

Pro rok 2020 byla stanovena průměrná mzda na 34 835 korun. Jde o částku, ze které se vypočítává například maximum podpory v nezaměstnanosti. Skutečná průměrná mzda byla ve třetím čtvrtletí loňského roku 33 697 Kč.

Ale jak všichni víme, na průměr nedosáhnou více než dvě třetiny zaměstnanců. Podívejme se tedy, kolik brali lidé přesně uprostřed mzdového rozpětí. Tzv. medián byl pouhých 29 549 korun hrubého, což na pokrytí nákladů na minimální důstojný život nestačí ani v nejmenším.

Jak je to s minimálními důstojnými příjmy jinde v Evropě?

V úvodu textu jsme zmínili, že se minimální důstojný život sleduje v mnoha zemích, včetně Evropských. Například v Německu je průměrná mzda 3 997 Eur (cca 104 000 Kč), kdežto vypočtená důstojná mzda pouze 1 990 Eur (cca 52 000 Kč). Minimální mzda je v Německu stanovena na 1 719 Eur (cca 45 000 Kč) měsíčně. Trochu jiné poměry než u nás.

Ale jsou státy, kde jsou na tom lidé s příjmy ještě lépe! Například Holandsko totiž zaměstnancům zajišťuje minimální mzdu 1 636 Eur (cca 42 500 Kč), minimální důstojná mzda je tu ale potřebná ve výši 1 560 Eur (cca 40 500 Kč). To znamená, že i ten nejníže postavený zaměstnanec na holandském trhu si vydělá na důstojnější život než průměrně vydělávající Pražák.

Doufejme, že se České republice podaří brzy posunout od ekonomiky "pracující chudoby" k poměrům srovnatelným s našimi západními sousedy.


1.6.2020
Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček