Dnes je pátek 23.únor, svátek má Svatopluk
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Jak na vyřazení auta z evidence v registru vozidel?

Kdy je potřeba vyřadit vůz z registru vozidel? Nejčastěji pokud skončí jeho životnost, je zcela zničen při havárii, nebo v případě odcizení. Způsoby uznává zákon dva, jsou jimi vyřazení a zánik vozidla. Vyřazení vozidla z registru je dočasné, zánik pak trvalý.

Situací, kdy dojde k vyřazení vozu, může nastat vícero.

Vyřazení při zániku povinného ručení

Automaticky je vůz z evidence v registru vozidel vyřazen při zániku povinného ručení, pokud nebylo zároveň do 14 dnů sjednáno nové. Vlastník vozu musí odevzdat úřadu osvědčení o registraci a registrační značky, a to do 10 dnů, kdy rozhodnutí o vyřazení vozidla nabylo právní moci. Dále je povinen předložit technický průkaz, do kterého je zaznamenáno vyřazení vozu. Je zapotřebí sdělit, kde se vůz nachází a jaké je jeho využití.

Vyřazení po odcizení

V případě odcizení vozu musí jeho vlastník úřadu předložit doklady od vozidla, případně i registrační značky, samozřejmostí je pak policejní protokol o odcizení.

Vyřazení na vlastní žádost

Pro vyřazení vozidla na žádost vlastníka musí vlastník vozu předložit kromě žádosti i osvědčení o registraci, technický průkaz a registrační značky. Do technického průkazu je vyznačeno vyřazení vozidla. Pokud období vyřazení trvá do 12 měsíců, nesmí vlastník odstraňovat podstatné části vozidla a je povinen jej zabezpečit tak, aby neohrožovalo životní prostředí. Pro vyřazení delší než 12 měsíců, je vlastník povinen sdělit, kde se vůz nachází a účel jeho využití.

Zánik vozidla

Dříve se zánik vozidla označoval jako trvalé vyřazení vozidla z provozu. Oficiálně je při něm zrušen autovrak nebo vozidlo a dochází k vymazání zápisu z registru. Vyřízení zániku je zcela zdarma. Je potřeba podat Žádost o vyřazení silničního vozidla z provozu a zápis zániku silničního vozidla. K zániku je nutno předložit velký a malý technický průkaz, doklad o ekologické likvidaci, registrační značky a občanský průkaz. Poté se zruší povinné ručení.

Ekologická likvidace

Ekologická likvidace znamená odevzdání vozidla do zařízení určeného ke sběru autovraků. Zde obdržíte Potvrzení o převzetí autovraku do zařízení ke sběru autovraků. Vozidlo si nelze ponechat na náhradní díly! Bez ekologické likvidace není trvalé vyřazení z registru možné.


Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček