Přes počáteční nedůvěru si získala bezkontaktní platba obrovskou popularitu. Zkrátka se nám zalíbila tak, že výrazně převažuje nad platbou v hotovosti. Češi spolu s Poláky dnes patří ke špičce v bezkontaktním placení.
Celkový počet karetních transakcí u obchodníků se od roku 2012 téměř ztrojnásobil. Podíl na tom má i to, jak snadné je zaplatit jen „pípnutím“, a snižují se průměrné částky, které kartou platíme. Naopak využívání bankomatů zase mírně klesá, vybíráme z nich ale o něco vyšší částky. Bezkontaktně dnes lze platit 9 z 10 platebních karet. 84 % karetních transakcí je provedeno bezkontaktně.
Bezkontaktní platby začaly být nabízeny bankami v České republice od roku 2011. Od té doby vzrůstá jak počet klientů, které je využívají, tak i počet obchodníků, kteří je umožňují. Pokud moc necestujete, možná by vás ani nenapadlo, že české obchody jsou dokonce vybaveny bezkontaktními terminály mnohem lépe, než je běžné ve většině zemí světa.
Díky bezkontaktním platbám, kdy není do 500 Kč vyžadován PIN, klesá riziko, že někdo váš PIN odpozoruje. V případě odcizení či ztráty karty je samozřejmě riziko zneužití bezkontaktní karty mnohem vyšší než té, se kterou bezkontaktně platit nelze. Zároveň stoupá riziko, že případný pachatel po necelých pětistovkách „vyluxuje“ váš účet. Dobré je proto nastavit si denní limity platby kartou v rozumné výši a ztrátu karty ihned nahlásit telefonicky bance. Někteří vydavatelé karet nabízejí i sublimit pro bezkontaktní platby.
I bezkontaktní karty mohou být bezpečné a existují řešení, jak riziko případného zneužití snížit. Někteří vydavatelé karet s bezpečnostními riziky moc nepočítají a karty, které vydávají, představují téměř otevřené dveře k bankovnímu účtu. Každý uživatel by se měl zajímat o to, jak kartu zabezpečit co nejlépe, aby její případná ztráta či odcizení finančně „bolely“ co nejméně.
Jak po odcizení či ztrátě karty dopadnete, záleží na konkrétní bance a na tom, jak jste dodrželi smluvní podmínky. Půjčení karty jiné osobě nebo nahlášení ztráty třeba až po týdnu šance na odškodnění moc nedávají. Ve většině případů ale peníze neoprávněně vybrané dostanete zpět, přijít ale můžete o určitou částku za spoluúčast.
20.2.2019
Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat?
Čtěte
zde.
Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky?
Čtěte
zde.
Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst
zde.
Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více
zde.