Dnes je neděle 14.duben, svátek má Vincenc
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Zdražování dosáhne ke konci roku až na 7%. Přesto můžete ušetřit

Českou ekonomiku zachvátilo skokové zdražování, které se dotklo velké části běžně kupovaných položek. Rekordmanem jsou energie a bydlení, bez nichž to v životě opravdu nejde. Podle Českého statistického úřadu rostly spotřebitelské ceny v říjnu o 5,8 procenta (za rok). V září přitom statistikové vypočetli růst cen „jen“ na 4,9 %. Přesto lze najít položky, na nichž se dá ušetřit.

Skupiny produktů a služeb, které byly zdražením nejvíce postiženy

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE, dle serveru E15.cz komentoval hlavní aktéry říjnové inflace: „Nárůst celkové meziroční inflace byl podobně jako v předchozích několika měsících tažen naprostou většinou hlavních skupin ve spotřebním koši“.

Co si pod těmi skupinami představit? Šlo o náklady na bydlení, ceny v dopravě, ceny oděvů, obuvi nebo bytového vybavení, náklady na rekreaci, kulturu, ubytování a stravování. O automobilech ani nemluvě. Velkou roli v inflaci hraje silná poptávka domácností.

Domácnosti dlouho nemohly utrácet tak, jak byly dříve zvyklé. Mají naspořeno, a chtějí teď „užívat života“. Druhou stranu silné inflace tvoří růst cen základních komodit, včetně ropy. Firmám se významně prodražují vstupní náklady jak výroby, tak poskytování služeb. Významný podíl na tom mají i narušené dodavatelské řetězce ve světové ekonomice (nejen vlivem pandemie).

Co se dá čekat dál?

Hlavní ekonom poradenské společnosti Deloitte David Marek předpokládá, že: „Na začátku příštího roku dostane inflace další impulz v podobě výrazného zdražení zemního plynu a elektřiny a nejspíše přesáhne sedm procent“.

Marek zároveň dodal, že inflace bude naší vánoční poptávkou poháněna už v prosinci tohoto roku. Celoroční inflaci (průměr) pro rok 2022 očekává tento analytik na úrovni okolo 5,5 procenta. Ta letošní se ve výsledku vyšplhá na cirka 3,8% (zprůměrovaná za celý rok).

I další ekonomové ve svých analýzách počítají s inflací atakující šestiprocentní hranici. Shodují se i na tom, že velkou nejistotou jsou v této době vládní zásahy. Zatím se například neví, zda bude DPH na energie snížená i v příštím roce, resp. jaká sazba se tu příští rok nasadí.

I přes velké zdražování se dá trochu ušetřit – třeba na potravinách

Zdražování potravin v Česku zanalyzovala letos v říjnu společnost Česká distribuční. Srovnání prováděla na základě akčních letáků sedmi největších řetězců. Možná vás překvapí, že našla pokles cen i o 26 nebo 30 %. Podívejte se do tabulky, co si letos můžete koupit výrazně levněji než v říjnu 2020!

Tabulka: Průměrné ceny potravin v akčních letácích: v říjnu 20202 a říjnu 2021

Potravina říjen 2020 říjen 2021 změna
Vepřová pečeně, 1 kg 147,64 Kč 109,26 Kč -26%
Mléko polotučné pasterované, 1 l 11,82 Kč 12,10 Kč 2%
Eidamská cihla, 1 kg 136,72 Kč 128,15 Kč -6%
Jogurt bílý netučný, 150 g 8,16 Kč 8,86 Kč 9%
Vejce slepičí čerstvá, 10 ks 20,81 Kč 20,49 Kč -2%
Máslo, 1 kg 124,77 Kč 183,81 Kč 47%
Pšeničná mouka hladká, 1 kg 14,51 Kč 15,41 Kč 6%
Chléb konzumní kmínový, 1 kg 22,06 Kč 28,62 Kč 30%
Pečivo pšeničné bílé, 1 kg 39,88 Kč 39,62 Kč -1%
Cukr krystalový, 1 kg 9,85 Kč 12,40 Kč 26%
Pivo výčepní světlé lahvové, 0,5 l 9,32 Kč 9,52 Kč 2%
Konzumní brambory, 1 kg 6,95 Kč 6,62 Kč -5%
Jablka konzumní, 1 kg 24,78 Kč 21,37 Kč -14%

Zdroj: ČTK České noviny


"V letošním roce byly akční ceny obchodníků průměrně o 20 procent nižší než orientační ceny v indexu, v loňském roce to bylo dokonce o 24 procent méně. Zde je vidět, že i v době, kdy se hovoří o prudkém zdražování, se obchodníci zákazníkům snaží vycházet vstříc a nabízí jim možnosti, jak šetřit rodinný rozpočet," uvedl jako komentář ke zveřejněné analýze ředitel společnosti Česká distribuční Petr Sikora.

Tohle zlevnění pokládejme za spíše přechodné

Situace na světových trzích není vůbec příznivá. „Dvouciferným tempem na světovém trhu zdražuje například olej, cukr nebo obiloviny. Do toho stoupají ceny energií, které prodražují výrobu. Týká se to i zemního plynu, který se používá pro vytápění skleníků,“ uvedl pro ČTK České noviny mluvčí on-line supermarketu Košík.cz František Brož.

Dá se očekávat, že v tabulce uváděné zlevnění je jen přechodným stavem. Pravděpodobně se Češi opět vrátí k nákupům hlavně podle akčních cen v papírových i online letácích supermarketů, k důslednějšímu sledování cenových akcí, věrnostních programů a slevových kuponů. Nechme se překvapit, z kolika poštovních schránek zmizí nápis „Nevhazujte reklamu“.


Publikováno: 9.12.2021

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček