Dnes je pátek 23.únor, svátek má Svatopluk
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Co dělat, když rodič dluží na alimentech

Ze zákona má každý rodič vůči svým dětem vyživovací povinnost. A to ať žijí ve společné domácnosti, či ne. Konkrétní částky zákonem upraveny nejsou, v praxi záleží na dohodě rodičů a rozhodnutí soudu.

Co když dojde věc k soudu

Jakmile dojde až na soud, rozhodují majetkové poměry rodiče a jeho možnosti. Existuje orientační tabulka stanovená Ministerstvem spravedlnosti s návrhy toho, kolik peněz by měly dostávat děti vzhledem k věku a příjmech rodiče. Jedná se ale pouze o doporučení.

Jaké jsou dnes možnosti?

Neplatí-li rodič stanovené alimenty, řeší se to soudním výkonem rozhodnutí (srážkami ze mzdy či z bankovního účtu) nebo soudně nařízenou exekucí (obestavením účtu, zabavením majetku, srážkami ze mzdy). Výživné se stává přednostní pohledávkou před všemi ostatními. V rámci donucovacího procesu může být dlužníkovi zabaven řidičský průkaz, neplatí to ale u řidičů z povolání. Po vyrovnání výživného může být řidičský průkaz vrácen zpět.

Zálohové výživné

Ministryně práce a sociálních věcí chce zavést takzvané zálohové (zálohované) výživné. Tím stát pomůže rodiči, který čeká na alimenty, aniž by musel stejnou částku sám vymáhat. Nárok na toto zálohové výživné by měli mít rodiče nezaopatřených dětí, kterým dluží druhý rodič alimenty stanovené soudem déle než 3 měsíce a tuto dlužnou částku se nedaří vymoct rovněž po dobu 3 měsíců. Na toto výživné nedosáhnou všichni. Rozhodující je rovněž příjem rodiny, tedy jistá hranice příjmu, která se nesmí v případě žádosti překročit. Ve hře jsou dvě zatím varianty. Zavedení zálohového výživného se snažila ministryně prosadit již několikrát, nyní se to snad konečně podaří a návrh zákona bude předložen vládě.


Náš tip: kalkulačku výživného můžete najít na těchto stránkáchReklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček