Dnes je pátek 23.únor, svátek má Svatopluk
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Mám dluh na zdravotním pojištění - co s tím?

Dluh na zdravotním pojištění není nic výjimečného, týká se překvapivě mnoha lidí z různých společenských vrstev. Co dělat v případě, že nám na zdravotním pojištění vznikne dluh? Co to vůbec znamená pro běžný život? Musí se vždy platit penále? Ošetří nás u lékaře?

Jak může vzniknout dluh na zdravotním pojištění

Zdravotní pojištění musí odvádět všichni, i když po určité období života za nás platí zdravotní pojištění stát (studenti, děti, lidé evidovaní na úřadu práce…). Dluh na zdravotním pojištění může vzniknout nedopatřením i úmyslně. Kdo jeho platbu ignoruje, narůstající dlužnou částku tuší. Někdy není chyba na vaší straně, může být na straně pojišťovny, banky nebo zaměstnavatele. Dejte dohromady všechny dokumenty, které potřebujete, abyste je měli po ruce.

Nestrkat hlavu do písku

Jakmile zjistíte, že dlužíte na zdravotním pojištění, hlavně problém řešte. Komunikujte se zdravotní pojišťovnou, nestrkejte hlavu do písku. Problém je nejlepší řešit osobně. Navštivte nejbližší pobočku, smluvte si schůzku, přebírejte poštu. V případě ignorace dluhu situace může dospět až k exekuci.

Vyměření dluhu

Dluh se většinou skládá nejen z dlužného pojistného, ale i z penále nebo pokuty. Vyměřený může být vyměřen platebním výměrem nebo výkazem nedoplatků. Pokud s dluhem nesouhlasíte, odvolejte se k odvolacímu soudu, ale musíte si být jisti, že chyba není na vaší straně a pojišťovna to nechce uznat. Soudní náklady se mohou vyšplhat vysoko.

Prominutí penále

Pravděpodobně vám bude vyměřeno penále (za každý den prodlení o 0,05 procenta dlužného pojistného), můžete ale zažádat o jeho prominutí. Máte reálnou šanci, že vám opravdu prominuto bude. Další možností je alespoň jeho snížení. Záleží ale na pojišťovně, zda bude ochotná penále prominout, jeho prominutí si nemůžete nárokovat.

Splátkový kalendář

Pokud prostředky na zaplacení disponujete, s úhradou dluhu neváhejte. Pokud ne, domluvte se na dalším postupu. Většinou se taková situace řeší splátkovým kalendářem. Pojišťovna ocení snahu o řešení celé situace.

Ošetří mě lékař?

Dluh na zdravotním pojištění ze zákona nemá vliv na poskytnutí základní zdravotní péče. Lékař má povinnost vás ošetřit. Nezaplacené pojistné po vás bude pojišťovna vymáhat, jak již bylo uvedeno výše.Více informací k tématu "dluh na zdravotním pojištění" a jeho řešení se můžete dozvědět například na www.peníze.cz


Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček