Dnes je pátek 23.únor, svátek má Svatopluk
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Dohoda o pracovní činnosti

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) je forma pracovněprávního vztahu upravená zákoníkem práce. Většinou ji zaměstnavatel a zaměstnanec spolu uzavírají, pokud se jedná o přivýdělek či o druhý pracovní poměr na částečný úvazek.

DPČ se musí uzavřít písemně a vypovídá se rovněž písemně. Uzavřena může být na dobu určitou nebo neurčitou. Vypovědět se dá i jednostranně s patnáctidenní výpovědní lhůtou.


Maximálně 20 hodin týdně

Na základě DPČ by zaměstnanec neměl odpracovat více než 20 hodin týdně, což odpovídá částečnému úvazku. Zároveň se zakládá účast na zdravotním a sociálním pojištění, pokud se ovšem nejedná o zaměstnání malého rozsahu, tedy s měsíčním příjmem nižším než 2 500 Kč. V tom případě by se zdravotní a sociální pojištění neodvádělo.

Zdravotní a sociální pojištění

Doba odpracovaná na základě DPČ se tedy většinou započítává do důchodu a z hrubého příjmu se odvádějí zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Pravidla platí podobně jako u klasické pracovní smlouvy. Z hrubého příjmu se zaměstnancům strhává 4,5 % na zdravotní a 6,5 % na sociální pojištění. Zaměstnavatel povinně za zaměstnance platí 9 % na zdravotní a 25 % na sociální pojištění.

Jak je to s nemocenskou

Pokud je dováděno sociální pojištění, má v případě nemoci zaměstnanec nárok na nemocenskou a pravidla platí jako u klasických zaměstnanců. Nemocenská je vyplácena za první tři týdny nemoci (kromě prvních třech dnů)a od 22. dne nemoci platí nemocenskou stát.

Daně v rámci DPČ

Zaměstnanec může u zaměstnavatele podepsat „růžový papír“, tedy prohlášení poplatníka k dani z příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků. Samozřejmě platí i zde pravidlo, že v jednom měsíci může být prohlášení podepsáno pouze u jednoho zaměstnavatele. Jestliže zaměstnanec toto prohlášení podepíše, daní se jeho příjem zálohovou daní a je uplatňována sleva na dani na poplatníka. V opačném případě mohou nastat dvě situace. Pokud odměna nedosáhne částky 5 000 Kč, je daněna 15% srážkovou daní. Přesáhne-li 5 000 Kč měsíčně, odvádí se daň zálohová také ve výši 15 %.

A co zaměstnanecké výhody?

U DPČ je potřeba dodržovat minimální mzdu. Co se ale týče dovolené a jiných zaměstnaneckých výhod (např. odstupné, stravenky…) na ně zaměstnanec nárok nemá. Klasicky má zaměstnanec, který potřebuje volno, toto volno neplacené.


Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček