Dnes je neděle 25.únor, svátek má Liliana
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Jak získat dotace na dešťovou vodu?

Stále větší sucho se stává v ČR realitou a musíme se na něj připravit. Chystají se různá opatření a jedním z nich je podpora těch, kdo šetří vodou a využívají co nejvíce vodu dešťovou. V dubnu 2017 odstartoval dotační program „Dešťovka“, kterým stát motivuje lidi k zachytávání dešťové vody. Ta se dá využít zejména pro zalévání zahrad a splachování WC. Celkem se má přerozdělit 100 milionů Kč. A týká se to i dalších vychytávek, například použití vody dvakrát: ze sprchy na splachování WC a podobně. Pozornost se bude rovněž věnovat přečištění odpadní vody a jejímu dalšímu využití nebo retenci a zasakování srážkových vod.

Pro koho je Dešťovka vhodná

Tento dotační program samozřejmě oslovil především majitele rodinných domů. Na trhu existují různé systémy upravující vodu odpadní či zachycující vodu srážkovou. Není v plánu vydat závazný seznam technologií, ze kterých si zájemci budou muset vybrat. Tak tomu bylo v programu Zelená úsporám, „Dešťovka“ je ale jiná. Omezeno bude pouze dotování těch nejjednodušších systémů, ty budou podpořeny jen v oblastech ČR s největším suchem. Týká se to především míst, kde bylo nutno kvůli suchu pitnou vodu přistavovat v cisternách, kde platil zákaz napouštění bazénů nebo zalévání pitnou vodou.

Příjem žádostí o dotace

Program „Dešťovka“ je rozdělen do tří hlavních kategorií lišících se výší dotace. Příspěvek může dosáhnout maximálně 50 % výdajů na jednotlivá opatření. Do programu nepatří chaty, chalupy a další rekreační objekty. O dotace mohou žádat majitelé rodinných a bytových domů či jejich stavitelé na základě odborného posudku. Příjem žádostí by měl startovat již v květnu 2017. Žádat půjde elektronicky na Státním fondu životního prostředí ČR. Administrace bude probíhat na krajských pracovištích.

Pravidlo 3 + 3 + 3

Do 3 týdnů od podání se žadatel dozví, zda došlo ke schválení žádosti. Do tří týdnů proběhne schválení dotace a po zrealizování projektu a zaslání veškeré dokumentace potrvá tři týdny, než budou peníze na účtu.

Kolik peněz bude možno získat

Pro akumulaci srážkové vody lze získat až 30 000 Kč fixně a za každý metr čtvereční nádrže pak 3 500 Kč. Pro zachytávání srážkové vody na zalévání zahrady můžete obdržet dotaci až 20 000 Kč fixně a 3 500 Kč za každý metr krychlový nádrže. Co se týká využití přečištěné odpadní vody, je zde dotace až 60 000 Kč.


Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček