Dnes je sobota 27.červenec, svátek má Věroslav
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Investice do umění? Téměř polovinu výdělku necháte v aukční síni

Investice do umění jsou na dlouhou dobu, minimálně na deset let. To víme všichni. Investice do umění jsou také velmi nejistou záležitostí, protože vývoj zájmu o konkrétní díla se může časem radikálně měnit. To víme také všichni. Ale věděli jste, že v aukčních síních standardně necháte i padesát procent svého zisku? K tomu si připočtěme pojištění obrazu, péči o něj…

Investice do umění mají svá pravidla, tím nejzásadnějším je dlouhodobost

Již jsme zmínili dlouhodobost investic do umění. Pokud se rozhodneme koupit obraz nebo jiné dílo z oblasti umění, rozhodně nebude mít smysl jej prodávat dříve než za pět, za deset let. Vývoj ceny uměleckých děl je někdy skokový, ale většinou jdou pozvolně nahoru (když máme štěstí).

Pokud štěstí nemáme, vyvíjí se cena umění velmi pomalu, spíše stagnuje. A jak se můžeme dočíst v článcích věnovaných právě obchodování s uměním v aukčních síních, více než polovina realizovaných obchodů bývá ztrátová. Velkou měrou se na tom podílejí právě provize aukčních síní.

Kdo o umění nic neví, nechť investuje jinde, nebo si najme odborníka

Investování do umění je složité. Stejně jako investování do akcií. Proto si, pokud nejste znalci umění, najměte odborníka, kterému můžete věřit. A i sami se začněte v oblasti umění vzdělávat. Ve světě akcií si odborníky najímáme zcela automaticky, stejné by to mělo být i s investicemi do umění.

Pokud přece jen budete chtít investice do umění zkusit sami, je lépe zaujmout sběratelskou strategii, nikoliv investiční. Přistoupit k němu tak, že kupujete umění na velmi dlouhou dobu a těšíte se z něj doma. Na snadný výdělek je nutné zapomenout, ale zaměřit se spíše na potěšení z krásy nakoupených děl (s případnou šancí prodat něco za deset a více let se ziskem).

Do umění nemusíte investovat jen přes aukční síně. Hodnoná díla lze nakupovat i online - nabídku soudobých abstraktních obrazů najdete například na RadekSmach.com

Úspěch v zahraničí slibuje i zhodnocení investice

Pokud se pustíte do nákupu umění, měli byste se přednostně orientovat na umělce, kteří mají úspěch v zahraničí. U nich je dost pravděpodobné, že jejich cena, respektive cena jejich děl, poroste. Sledujte tedy u umělců účast na výstavách, na bienále, získaná zahraniční i domácí ocenění. Dále také zastoupení galeriemi. Nezanedbatelné není ani množství vydaných monografií.

Smiřte se s náklady na péči o umělecká díla

Vlastnit obraz, plastiku nebo jiné umělecké dílo, to není žádná „sranda“. I samotné vlastnictví totiž stojí dost peněz. Při nákupu musíte aukční síni zaplatit provizi 10 – 20 procent. Pak si musíte dílo pojistit, přizpůsobit domácnost (její zabezpečení) podmínkám pojišťovny. Nemalé náklady jsou spojené s péčí o toto dílo, například obraz musíte nechat zarámovat, plastiky vyžadují pravidelnou péči atd.

Smířit se musíte i s provizí za prodej

Dalších 25 – 40 procent necháte v aukční síni, a to jako další provizi, tentokráte za prodej. Takže když se cena obrazu navýší například o čtyřicet procent za pět let, jste po odečtení všech nákladů na koupi, prodej, ale i péči o obraz na výsledných 12 – 15 % čistého zisku, za pět let. Tu už i termínovaný vklad dokáže více, a bez námahy. Investice do umění by měla být spíše sběratelskou vášní, touhou se vzdělávat. Pak teprve myslet na zisk.


31.5.2019







Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček