Dnes je sobota 27.červenec, svátek má Věroslav
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Jak nenaletět na nekalé praktiky „šmejdů“

Podvodníci na předváděcích akcích si vysloužili nelichotivou přezdívku „šmejdi“. Tímto termínem je ale možné označit i další nepoctivce, kteří lákají z lidí peníze za nekvalitní produkty nebo s nimi uzavřou nevýhodnou smlouvu. Jak nenaletět na jejich nekalé praktiky?

Podvodné nebankovní půjčky

S novým spotřebitelským zákonem se počet lichvářů a podvodných společností nabízejících úvěry snížil, ale stále můžete narazit na nepoctivce. Jestliže vám banka nepůjčila a hledáte alternativu ke spotřebitelským úvěrům, vždy se obraťte na seriózní společnosti s pozitivními referencemi. Naopak nikdy nereaguje na pochybné inzeráty s telefonním číslem začínajícím 9, které je zpoplatněno, ani nikdy nepleťta předem za vyřízení půjčky.

Předváděcí akce

Na předváděcích akcích se vám pořadatelé snaží prodat drahé zboží, které má ale ve skutečnosti zlomek hodnoty, za kterou je nabízeno. Často se jedná o výrobky z nekvalitních materiálů nebo o použité zboží. Organizátoři využívají psychologických poznatků k pozvolnému nátlaku, dokud vás nepřesvědčí o tom, že zboží potřebujete a nepodepíšete smlouvu.

I když podle právní úpravy z roku 2015 mohou inkasovat peníze až sedm dní po podpisu smlouvy, spousta důvěřivých lidí od smlouvy neustoupí a zboží jim zaplatí. Předváděcí akce jsou mnohdy spojeny s výletem nebo obědem zdarma, a to většinou rozhodne o tom, že se lidé těchto akcí zúčastní. Na předváděcí akce se také vydávají pracovníci ČOI, kteří každé čtvrtletí udělí pokuty ve výši několika milionů korun.

O těchto podvodných předváděcích akcích pojednává film Silvie Dymákové "Šmejdi" - více o filmu čtěte na www.csfd.cz

Podomní prodejci jsou vynalézaví

Zazvoní zvonek, otevřete dveře a za nimi stojí upravený muž nebo žena s nabídkou nového dodavatele energií. Tito obchodní zástupci firem se vám ale nesnaží ulevit ve výdajích za energie. Chtějí vás za každou cenu přimět k podpisu nového dodavatele, na čemž můžete tratit. Obchodní zástupci se také mohou vydávat za pracovníka vašeho dodavatele a lhát vám, že dodávky energií po něm přebírá nová firma. V takovém případě zavolejte svému dodavateli, zda se tvrzení zakládá na pravdě. Příliš nízká cena energií pod obvyklým průměrem je varováním, že jste narazili na šmejdy.

Zhodnocení peněz o desítky procent

Zahlédli jste v novinách nebo na internetu inzerát, který slibuje, že zhodnotí vaše úspory až o desítky procent pomocí binárních opcí? Pokud máte tu smůlu, že narazíte na šmejdy, pravděpodobně své vložené úspory do binárních opcí již nikdy neuvidíte. Podvodníci si dají tu práci, že vytvoří webové stránky, zřídí vám uživatelský účet a vy vidíte, jak se vaše peníze zhodnocují. Jakmile má ale dojít k výplatě peněz, odmlčí se a nemůžete je žádným způsobem zkontaktovat. Buďte opatrní a ověřte si činnost brokerské firmy u ČNB.

Více se o tématu podvodů s binárními opcemi dozvíte například zde.






Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček