Dnes je středa 1.únor, svátek má Hynek
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Jaká pravidla má zkušební doba?

Zkušební doba v novém zaměstnání je testem, jak si budou obě strany navzájem vyhovovat. Je práce taková, jakou chci? Zvládám ji dobře? Bude se mnou zaměstnavatel spokojen? Odpovědi na takové a další otázky můžeme během zkušební doby najít, a rozhodnout se, zda zůstaneme, nebo ne. Stejně tak druhá strana má právo posoudit, jestli je zaměstnanec přínosem. Jaká pravidla zkušební doba má?

Zkušební doba vždy písemně

Nejprve je třeba zdůraznit, že na zkušební dobu nemáte nárok ze zákona. Bývá ale součástí pracovní smlouvy ve většině případů. Tady pozor: když už se na zkušební době dohodnete, vždy to musí být stvrzeno písemně. I při změně pracovní pozice může být sjednána zkušební doba, například při nástupu pracovníka na vedoucí pozici.

Uzavření dohody

Dohoda o zkušební době musí být sjednána nejpozději v den nástupu do zaměstnání nebo v den jmenování do jiné funkce. Toto datum je pak ve smlouvě výslovně uvedeno.

Jak je zkušební doba dlouhá

Délka zkušební doby nemusí být vždy stejná. Zákonem stanovená je její maximální délka, a to 3 měsíce u řadového zaměstnance a 6 měsíců u pracovníka na vedoucí funkci. Ta je definována alespoň jedním podřízeným zaměstnancem. Někdy je ale kratší, protože nesmí přesáhnout poloviny sjednané doby pracovního poměru. Dodatečné prodloužení není možné, jsou zde ale výjimky. Při překážkách v práci, a to z jedné či z druhé strany, nebo čerpáním dovolené se zkušební doba automaticky o tyto dny prodlužuje.

Když chci v práci skončit

Zrušení pracovního poměru v rámci zkušební doby je oboustranně poměrně jednoduché. Dokonce i bez uvedení důvodu. Musí se sepsat zrušení pracovního poměru, který pak skončí druhým dnem, pokud není uvedeno jinak. Potřeba je, aby to bylo provedeno písemně a ještě ve zkušební době, ne když už skončila. Další podmínkou je, že zaměstnanci nesmí být zrušeno zrušení pracovního poměru v rámci zkušební doby v prvních 14 dnech trvání pracovní neschopnosti nebo karantény. Pak by bylo neplatné a zaměstnanec by měl trvat na dalším trvání pracovního poměru, a to písemně, řeší se to soudní cestou do dvou měsíců od data zrušení.


A co říká o zkušební době Zákoník práce? Přesnou citaci zákona můžete najít například zde.


Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček