Dnes je sobota 7.září, svátek má Regína
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení?

Příspěvek na bydlení není určen pro kohokoliv. Tato dávka sociální podpory je zde pro rodiny i jednotlivce s nízkými příjmy.

Náklady vyšší než 30 %

Pravidla jsou poměrně jednoduchá, o příspěvku uvažujte, jsou-li vaše náklady na bydlení vyšší než 30 % vašich příjmů nebo příjmů společně posuzovaných osob (v Praze 35 %). Za společně posuzované osoby se považují všichni hlášení v bytě k trvalému pobytu. Nemusí tvořit rodinu, může jít o jednotlivce.

Záleží na tom, kde bydlíte

Čerpat tento příspěvek lze, pokud bydlíte ve vlastním bytě či domě, nájemním bytě nebo družstevním bytě. Také se to týká situace, kdy byt vlastní manžel/ manželka, neuplatňující nároky na tento příspěvek. Příspěvek nelze využívat na pronajatý pokoj. Na jeden byt lze čerpat pouze jeden příspěvek na bydlení.

Pozor na přemrštěné náklady

Máte zbytečně drahé bydlení? Neuspějete. Třetina nákladů samozřejmě nesmí překročit normativní náklady na bydlení. Nezbyde vám nic, než se snažit náklady snížit, zvýšit vaše příjmy nebo se přestěhovat.

Jak se posuzují příjmy a náklady

Posuzují se průměrné měsíční náklady a čisté příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Kromě příjmů že zaměstnání či podnikání se posuzují nemocenské dávky, mateřská a rodičovská, podpora v nezaměstnanosti, přídavky na dítě a důchod.

Příjem se následně porovná s náklady na bydlení. Do nákladů se zahrnuje nejen nájem, ale i náklady na služby. V případě bydlení ve vlastním se místo nájmu započítají takzvané srovnatelné náklady, a to podle počtu osob, a dále připočtou náklady na energie a služby. Bydlíte-li v bytě dlouho, počítají se skutečné náklady, bydlíte-li čerstvě, jde o 80 % normativních nákladů na bydlení. Ty určuje stát podle počtu členů domácnosti a velikosti obce.

Výpočet výše příspěvku

Výpočet příspěvku na bydlení je poměrně jednoduchý a probíhá takto: Skutečné náklady na bydlení mínus 30 % (v Praze 35 %) příjmu domácnosti. Jsou-li náklady na bydlení vyšší než normativní, dosadí se za ně právě ty normativní.

Kam se žádostí jít?

O příspěvek na bydlení se žádá na úřadu práce. Potřebovat budete i doklad o výši čtvrtletního příjmu, což je nedílná součást formuláře.

Vyplácení příspěvku na bydlení

Příspěvek na bydlení se vyplácí měsíčně (do konce následujícího měsíce) nebo zpětně až za jedno čtvrtletí od měsíce, kdy vám byl schválen.






Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček