Kdy máte nárok na vrácení přeplatku z daní?

Zaměstnavatelé provádějí jednou ročně zúčtování daně a zaměstnancům z toho může plynout vratka daně ve výši několika tisíc korun. Kdy máte nárok na přeplatek za daně a dokdy musíte předložit zaměstnavateli potřebné dokumenty?

Kdy máte nárok na přeplatek za daně?

O roční zúčtování požádejte zaměstnavatele do 15. února. Na daňový přeplatek se můžete těšit v březnové výplatě. Přeplatek můžete očekávat v tomto případě:

1. Pracujete pouze část roku

Všem zaměstnancům vzniká nárok na slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč za rok 2018. Tuto slevu uplatňují zaměstnanci během roku. Nárok na celou daňovou slevu máte bez ohledu na to, zda pracujete celý rok nebo jen jeho poměrnou část.

2. Uplatňujete slevu na manželku / manžela

Slevu na manžela(ku) můžete uplatnit tehdy, jestliže příjem vašeho partnera nepřesáhl částku 68 000 Kč. O slevu můžete zažádat jednou ročně a její výše činí 24 840 Kč. Jestliže jste zaměstnancem, předkládáte zaměstnavateli čestné prohlášení partnera, že jeho příjmy nepřesáhly zákonem stanovenou částku.

3. Platíte školkovné

Pokud jste umístili své dítě do školky, můžete uplatnit za celý rok tzv. školkovné, které snižuje daňovou povinnost a navrací částku vynaloženou za umístění dítěte do předškolního zařízení. Výše školkovného v roce 2018 je stejně vysoká jako minimální mzda, tj. 12 200 Kč na každé dítě.

4. Využijete slevu na dítě

Slevu na dítě můžete uplatnit v pravidelné měsíční výplatě. Na první dítě získáte slevu na dani 15 204 Kč za rok, na druhé dítě 19 404 Kč za rok a na třetí a další dítě 24 404 Kč za rok. Rodičům s dítětem ZTP/P se tyto slevy zdvojnásobují. Slevu lze dodatečně uplatnit při ročním zúčtování daně.

5. Uplatníte nezdanitelné položky

Nezdanitelné položky snižují základ daně a uplatňují se zpětně za celý rok. Do nezdanitelných položek můžeme zařadit příspěvky na penzijním připojištění, doplňkové penzijní spoření, dlouhodobý investiční produkt, dary, zaplacené úroky z úvěru na bydlení, příspěvky na vzdělání nebo odborářské příspěvky.

Další informace o vrácení daňového přeplatku se dozvíte například na Finance.cz nebo e15.cz