Dnes je pátek 23.únor, svátek má Svatopluk
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Kdy vám může obchodník odmítnout platbu kartou

Věděli jste, že platbu kartou vám v obchodě mohou odmítnout, dokonce i když jsou vybaveni platebním terminálem? Za jakých okolností?

Nemít u sebe hotovost se nemusí vyplatit, i když si myslíte, že bez problémů zaplatíte bezhotovostně.

Omezení v platbě kartou

Některým obchodníkům nevadí, když kartou zaplatíte cokoliv, i kdyby jen několikakorunový nákup. Jiným se ale provoz platebního terminálu na karty moc nevyplácí, z každé transakce platí určitou částku, a proto se možná bude snažit platbu kartou nějakým způsobem omezit. Třeba tak, že zákazníky pozorní cedulí, na které uvedou, od jaké výše nákupu mohou v dané provozovně platit bezhotovostně. Většinou se jedná o částky do 50 Kč. Další variantou je naúčtování poplatku za platbu kartou.

Je to protizákonné?

Je třeba vědět, že se nejedná o protizákonné opatření – obchodník na něj má nárok. Zákon o oběhu bankovek a mincí neupravuje příjem platebních karet. Pravidla platby kartou si může obchodník upravit sám. Většinou to nedělá pro své obohacení, ale proto, aby se u používání platebního terminálu vyplatilo.

Jak to vidí banky

Z pohledu banky může být situace trochu jiná. Ty zastávají názor, že pokud už obchodník uvádí, že je u něj možno platit kartou, a na dveřích či kdekoliv jinde visí logo dané karty, a tato varianta není znemožněna nebo dočasně omezena, měl by akceptovat jakkoliv vysokou, nebo spíš nízkou, částku. Obchodník by banku měl o omezení v platbě její kartou informovat.

Komu si stěžovat

Chtěli byste se na obchodníkovo jednání ohledně bezhotovostní platby stěžovat? Můžete se obrátit na banku, a to na tu, která obchodníkovi poskytla platební terminál. Její logo by na terminálu mělo být uvedeno. Pokud není a obchodník vám tuto informaci odmítne sdělit, moc toho nezmůžete. Ani v případě stížnosti směrem k bance ale nemusíte uspět a obchodník nemusí být donucen začít přijímat i nižší částky bezhotovostně. Banka bude s obchodníkem situaci konzultovat, v krajním případě mu terminál odebere. Většina bank ale nebude chtít přijít o obchodníka, který jejich terminál využívá.

Jak nepříjemné situaci předejít

Pokud si nejste jisti, zda obchodník přijme kartu, i když terminál je přítomen, mějte po ruce pro jistotu hotovost. Další možností je jít si danou věc koupit někam jinam.


Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček