Dnes je sobota 7.září, svátek má Regína
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Koronakrize ukázala, že finance má pod kontrolou jen necelá třetina Čechů

Jak je to s připraveností Čechů na nenadálý výpadek příjmů? To jsme měli možnost si prověřit “naživo”. Koronakrize zasáhla velkou část společnosti a mnohé Čechy dlouhodobě odřízla od zdrojů plnohodnotného příjmu, ať v pozici zaměstnanců či podnikatelů. Jiným naopak dovolila výrazně naspořit, protože nebylo kde utrácet, alespoň co se služeb týká. Jak tomu tedy bylo s připraveností Čechů na nenadálý výpadek příjmů? Výsledky výzkumů bychom měli brát zejména jako návod a varování do let budoucích.

Své utrácení dokázala před začátkem pandemie krotit jen asi třetina Čechů

V létě roku 2020 si ING Bank nechala udělat průzkum mezi českými spotřebiteli, v rámci nějž zjistila, že na výpadek v příjmech byla v první polovině roku 2020 připravena jen asi třetina českých spotřebitelů. A to je žalostně málo.

Koronakrize sice zdaleka nezasáhla všechny Čechy, mnohým naopak ekonomicky až nečekaně pomohla, ale pokles v příjmech se do léta 2020 dotknul cirka třetiny ekonomicky aktivních lidí, která se rozhodně neshodovala s tou třetinou, která měla naspořeno na horší časy.

Už tak špatnou situaci umocnilo nucené utrácení během celé koronakrize způsobené zpočátku panikou na trhu, kdy jsme pořizovali nadměrné zásoby potravin a desinfekcí, později jsme museli (a ještě dlouho budeme muset) vydávat mnoho peněz navíc na (často) jednorázové ochranné pomůcky typu respirátor.

Nejvíc se koronakrize podepsala na lidech s nízkými příjmy a na samoživitelích

Největší finanční šok zažili lidé s nižšími příjmy, kteří logicky mohou mít naspořeno nejméně. Ve stejné situaci jsou ovšem i samoživitelé, kteří z jednoho příjmu, často bez “alimentů” (které je v Česku dost nesnadné vymáhat), musejí utáhnout výdaje na všechny členy domácnosti. A to včetně ochranných pomůcek pro děti, na něž (narozdíl od důchodců) žádný příspěvek nedostali.

O spoření se teď baví skoro všichni

Všechno zlé je však k něčemu dobré, dokonce i v zapeklité situaci koronakrize. Jak totiž většina z dalších průzkumů napříč českou populací ukazuje, o spoření (investicích) teď nejen uvažuje více lidí, ale též jej více lidí realizuje.

Šok způsobený pandemií a jejími dopady nás totiž probudil z klidného podřimování na vlně domněnek, že ať se děje, co se děje, vždycky se o nás někdo postará. Nepostará, ani stát není všemocný.

Konečně jsme pochopili, kdo má povinnost se o nás postarat

Jediný, kdo má nejen povinnost, ale také sílu ekonomicky se o nás postarat, jsme my sami. Pro výpadky v příjmech bychom měli mít naspořeno, pro nepřízeň osudu mít uzavřeno pojištění - jak majetku, tak života. Jinudy totiž cesta nevede. Možná jsme to konečně pochopili.

Nechme se překvapit, jak dopadnou průzkumy z konce roku 2021 a v letech následujících.


Publikováno: 1.9.2021






Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček