Dnes je středa 6.prosinec, svátek má Mikuláš
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Nezvládáte dluhy? Pomůže konsolidace či splátkový kalendář

Když dluhy začnou přerůstat přes hlavu, důležité je okamžitě začít jednat a situaci řešit. Dělat „mrtvého brouka“ jen oddálí nevyhnutelné. Co může pomoci?

Kontaktujte poskytovatele půjčky

Nezvládáte splatit splátku? Spěchejte okamžitě na pobočku vašeho poskytovatele a informujte o tom. Klidně s předstihem. Projevíte snahu problém vyřešit a můžete se dohodnout na náhradním řešení. Hned to nemusí být katastrofa.

Několik možných řešení

Poskytovatel půjčky vám nabídne pravděpodobně hned několik řešení. Sám má totiž zájem na tom, získat své peníze zpět, nehledě na tom, že se musí řídit dle Bankovního kodexu – a ten mu uděluje povinnost vzniklou situaci řešit.

Jaké řešení se nabízí? Může to být změna výše splátek, prodloužení doby splatnosti a odložení splátky. A co když dluh už narostl? Zachránit by vás mohl splátkový kalendář, a to nejen v případě vyhlášení osobního bankrotu. Jde to i bez něj.

V čem spočívá splátkový kalendář

Splátkový kalendář bývá součástí hypotečních a úvěrových smluv. S návrhem musíte přijít vy sami, nikoliv společnost. Nabízí se hlavně v případě, kdy dluhy nezvládáte splatit najednou. Společnost se pak rozhodne, jestli vám žádost o umožnění splátkového režimu schválí. Potřebovat budete i nějaké důkazy, že splácet zvládnete.

Nejprve na řadu přijde smlouva o uznání dluhu, společně s dohodou o splátkovém kalendáři. Za to, že vám společnost splátky umožní, zaplatíte poplatek, řádově ve stokorunách, je to ale individuální.

Sloučit půjčky do jedné

Další variantou, jak půjčky dostat pod kontrolu, máte-li jich více, je jejich konsolidace. Co to znamená? Zjednodušeně řečeno sloučení všech půjček do jedné. K čemu je to dobré? Přestanete se v půjčkách ztrácet a i podmínky budete mít příznivější. O konsolidaci si musíte zažádat a banka vaši žádost posoudit. Svou roli zde hraje mnoho faktorů a jedním z nich je i celková výše všech půjček. Banky mívají strop, nad který nejdou.

Záchrana od exekuce

V čem konsolidace spočívá? Banka za vás splatí dluhy a vytvoří úvěr nový. Sjednány jsou nové podmínky, konsolidace vás dokáže zachránit od exekuce, vše řešíte pouze s jedním věřitelem, získáte nižší úroky a nižší splátky. Je ale logické, že doba splácení se konsolidací prodlouží. Dokonce existuje možnost půjčení dalších peněz a navýšení úvěru podle potřeby.

Konsolidace pomůže stabilizovat rodinný rozpočet a umožní vám normálně fungovat, i když máte půjčky. Dobře si ale zjistěte její podmínky, někdy je „háček“ ve vysokém pojištění neschopnosti splácet, jindy vás čeká vysoký poplatek za vedení účtu.


Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček