Dnes je čtvrtek 5.prosinec, svátek má Jitka
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Opravdu nemusíme u půjčky bez doložení příjmů prokázat příjem?

17.4.2018 – Už samotný název: „Půjčka bez doložení příjmů“ je prakticky v rozporu se zákonem o spotřebitelském úvěru. Poskytovatel půjčky se podle zákona přece musí přesvědčit o schopnosti potenciálního klienta půjčku splatit! Ale i přesto se v nabídce nebankovních společností setkáváme právě s takovou formou půjčky. Jak je to vůbec možné? Copak se novým zněním zákona o spotřebitelském úvěru nic nezměnilo? Panuje džungle v podmínkách půjček i nadále?

Nikoliv. V případě půjčky bez dokládání příjmů jde převážně o marketingovou strategii.

Příjem se u malých půjček musí doložit vždy

U menších půjček bez dokládání příjmů jde většinou o to, že není nutné doložit příjmy od zaměstnavatele. To je hlavní důvod, proč se tato služba jmenuje „Půjčka bez dokládání příjmů“. Proto na tuhle půjčku od nebankovní společnosti mohou dosáhnout i lidé, kteří mají jen dohodu o provedení práce nebo třeba dohodu o pracovní činnosti (více o "DPP" a "DPČ" například zde).

Nebankovním společnostem totiž pro účely schválení malé půjčky (řekněme, do deseti tisíc) stačí jeden až tři výpisy z účtu. Anebo souhlas s nahlédnutím do internetového bankovnictví žadatele. Podpis a razítko zaměstnavatele je prostě nezajímá. U bank je situace zcela jiná, protože bez platné pracovní smlouvy nebo důchodového výměru zde půjčku dostanete jen velmi těžko.

Velké půjčky bez doložení příjmu se zajišťují zástavou

Ve formě půjčky bez dokládání příjmů si lze půjčit i vyšší částky. Ale výměnou za zástavu nemovitosti. Takto si poskytovatel půjčky zajistí schopnost klienta půjčku splatit. Jinými slovy – když dlužník není schopen splácet, vlastnické právo k nemovitosti přejde z dlužníka na poskytovatele půjčky.

Ten pak nemovitost prodá a utržené peníze použije ke splacení dluhu. Pokud dostane za nemovitost při jejím prodeji víc, než byl skutečný dluh, vyplatí zbytek peněz původnímu majiteli nemovitosti. Nastat ale může i opačná situace, kdy ani pro prodeji domu není celý dluh splacen. A zbytkový dluh musí dlužník doplatit jinak.

Registry dlužníků řeknou o žadateli opravdu hodně

Společnosti nabízející půjčky bez dokládání příjmů mohou nahlížet do tzv. Nebankovního registru klientských informací - NRKI. Ten v České republice provozuje CNCB - Czech Non-Banking Credit Bureau, z.s.p.o. (zájmové sdružení právnických osob).

NRKI umožňuje leasingovým a úvěrovým společnostem získávat údaje o úvěruschopnosti (bonitě), důvěryhodnosti a platební morálce jejich potenciálních klientů, kteří žádají o některou z nebankovních půjček.

Poskytovatelé půjček do registrů často nahlížejí a zkoumají hlavně úvěrovou historii žadatele. Pokud žadatel neměl v minulosti potíže se splácením, je velká pravděpodobnost, že potíže nenastanou ani při schvalování půjčky bez dokládání příjmů.







Info: Akutní nedostatek financí je možné vyřešit pomocí půjčky bez doložení příjmů online. Informace o výhodách, nevýhodách a rizicích rychlých půjček do 5 000, 10 000 či 20 000 Kč nalezente ihned na této stránce.






Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček