Dnes je úterý 18.červen, svátek má Milan
  • Informace pro spotřebitele
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Registr dlužníků v ČR - SOLUS, BRKI, NRKI

Žádali jste někdy o půjčku? Pak jste se nejspíš setkali s tím, že banky i nebankovní společnosti chtěly Váš souhlas k prověření registru dlužníků. Registry dlužníků vznikly k evidování platební morálky a závazků žadatelů o půjčku. Tyto údaje slouží k ověření finanční schopnosti klienta. Jakmile si půjčíte nebo neuhradíte jednu splátku, rázem se ocitáte na nějakou dobu alespoň v jednom z registrů.

Registr dlužníků či spíše registry dlužníků využívají banky, státní instituce, leasingové společnosti či úvěrové společnosti.

Pozitivní zápis v registru dlužníků

Zápis v registru nemusí být vždy negativní. V registru jsou evidovány veškeré půjčky, a pokud jste je bez problémů splatili, získáváte na větší důvěryhodnosti. Naopak v případě negativního zápisu je minimální šance na získání půjčky. Takovým negativním zápisem je i neuhrazená složenka, přečerpání kontokorentu, opožděná splátka nebo nesprávné užívání kreditní karty.

Získejte výpis z registru dlužníků

Máte tři možnosti, jak výpis z registru dlužníků získat:

  • Osobní návštěva Klientského centra Bankovního a Nebankovního registru klientských informací
  • Písemná žádost na adresu: Na Vítězné pláni v Praze 4
  • SMS výpis (pouze u registru SOLUS)

Bližší informace o tom, jak získat výpis z registrů dlužníků uvádíme v tomto článku.

Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům (SOLUS)

Zájmové sdružení právnických osob (nebankovní instituce, banky, telekomunikační operátoři, distributoři energie a další společnosti) eviduje informace o nebonitních klientech (podnikajících osobách s IČ a fyzických osobách), čímž snižuje riziko vzniku nedobytných či problémových pohledávek. Do registru SOLUS se klient dostane tehdy, pokud se zdrží se splátkou o více než 30 dní. Sdružení slouží i jako prevence předlužování klientů. Výpis z tohoto registru můžete získat velmi rychle prostřednictvím SMS.

Bankovní registr klientských informací (BRKI)

Registr BRKI vznikl roku 2002. Eviduje občany s rodným číslem a podnikatele s IČ. Jsou zde zaznamenány úvěrové závazky a nepovolené debetní zůstatky na běžných účtech. Prostřednictvím tohoto registru si banky vyměňují informace o platební schopnosti a důvěryhodnosti svých klientů. Informace se vymazávají po čtyřech letech.


Společnost Czech Banking Credit Bureau, a.s. (CBCB)

Společnost CBCB byla založena za účelem provozování Bankovního registru klientských informací (BRKI) a jejím úkolem je zprostředkovávat informace o bonitě a důvěryhodnosti klientů bank.


Nebankovní registr klientských informací (NRKI)

NRKI Existuje od roku 2004. Využívají jej věřitelské (nebankovní) subjekty, aby zjistily bonitu, důvěryhodnost a platební morálku svých klientů. Sdružuje zejména společnosti v oblasti leasingu a splátkového prodeje. Je znám tak pod anglickým názvem Loans and Leasings Credit Bureau (LLCB).

Centrální registru úvěrů (CRÚ)

Na tento systém dohlíží státní správa a je provozován Českou národní bankou. Svým rozsahem patří mezi největší systémy evidující dlužníky v ČR. Systém dokáže vyhledat nesplacené závazky ekonomických subjektů v České republice s napojením na registry Evropské unie, USA a dalších zemí. Shromažďuje informace o subjektech, které včas či vůbec neplní své závazky. Centrální registr úvěrů slouží i subjektům k náhledu před uzavřením spolupráce s nebonitním klientem.
Systém využívají státní instituce, leasingové společnosti, banky, firmy i živnostníci. Do tohoto registru smí nahlížet každý občan a může si zjistit, zda někomu nedluží. Náhled je možný i na jiné osoby či zaměstnavatele. Záznamy se automaticky mažou po třech letech. O výpis z Centrálního registru dlužníků můžete požádat prostřednictvím formluáře, který je dostupný na této stránce.Jak je to s půjčkami "bez registrů"

Často vyhledávaným úvěrem je tzv. půjčka bez registru. Co to vlastně znamená? Jedná se o půjčku, u které věřitel nenahlíží do registrů dlužníků a je ochoten půjčit i těm, kteří měli v minulosti prohřešky se splácením jiných závazků. V nebankovním sektoru jsou také věřitelé, kteří sice registry kontrolují, ale u méně závažných prohřešků jsou ochotni přimhouřit oči. Podle Zákona o spotřebitelském úvěru je ovšem věřitel povinen řádně prověřit schopnost klienta splácet úvěr, a pokud jej nezajímají registry, bude se o to více zabývat příjmy žadatele.
22.3.2019 (Aktualizováno)Info: Akutní nedostatek financí je možné vyřešit pomocí půjčky bez doložení příjmů online.
Informace o výhodách, nevýhodách a rizicích rychlých půjček do 5000, 10000 či 20000 Kč nalezente ihned na této stránce.Registry v ČR

Reklama

8.000 Kč na 30 dní
50.000,- na 80 měs.
12.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »


Kategorie půjček

Nebankovní společnosti