Dnes je pátek 23.únor, svátek má Svatopluk
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Lze se pojistit pro případ teroristického útoku?

Na následky způsobené teroristickým útokem se až donedávna žádné pojištění nevztahovalo. Terorismus byl sice hrozba reálná, nicméně naší zemi poměrně vzdálená. Vzhledem k situaci, která v posledních letech v Evropě i ve světě panuje, mění pozvolna pojišťovny pohled na věc a podmínky pojistek. A není to rozhodně až tak neobvyklý požadavek klientů.

Velká města a dopravní prostředky

Teroristické útoky hrozí ze statistických údajů především ve větších městech a dopravních prostředcích. Kdo rád cestuje, určitě si alespoň jednou položil otázku: co když se mi, nebo někomu z mých blízkých, při takovém útoku něco stane? Vyplatí pojišťovna peníze?

Dříve běžná součást výluk z pojištění

Ještě před pár lety se pojistky takovýchto rizik netýkaly – spolu s válečnými útoky byly ty teroristické součástí výluk. Požadavky na takové pojištění ale vzrůstají a pojišťovny postupně reagují. Pojistit se chceme při cestování jak na běžná, tak i méně pravděpodobná rizika, někdo bez rozšířeného pojištění ani raději nevycestuje. Společně s úrazem, ztrátou zavazadel nebo stornem zájezdu bude pojištění pro případ škody z příčiny teroristického útoku pravděpodobně postupem času běžnou věcí.

Součást životní pojistky

Většina pojišťoven pozměňuje životní a úrazové pojištění, kam začleňuje i toto riziko. Například u pojišťovny Aegon je krytí terorismu spolu s veškerými riziky s ním spojenými součástí životního pojištění. A to automaticky jak u nových smluv, tak i u těch sjednaných dříve!

Postupně mizí z výluk

Stále zůstává pár pojišťoven, jež mají terorismus jako součást výluk životních a úrazových. Je jen otázkou času, kdy i u nich z výluk zmizí. Pokud jde ale o cestovní pojištění a léčebné výlohy, zde samozřejmě pojišťovna pomoc poskytne, ať jde o jakoukoliv situaci.

Stornovat zájezd?

Co když se situace v místě plánovaného pobytu vlivem terorismu změní a bojíte se odjet? Například pojišťovna Uniqua už nabízí pojištění storna zájezdu v rámci cestovního pojištění. A to zahrnuje i situaci, že v místě vaší vytoužené dovolené, kterou již máte zaplacenou, došlo k teroristickému útoku. Plnění může být až 80 % z ceny zájezdu.

V podmínkách pojistek je samozřejmě zakomponováno to, že poškozený nesmí být aktivním účastníkem teroristického útoku. Může to znít až absurdně, ale pochopitelně tato záležitost ošetřena být musí.

Zvláště riziková místa

I v případě skvělé pojistky může být vaše cesta součástí výluk. Kdy? Vydáte-li se do oblastí, před kterými varuje Ministerstvo zahraničí ČR. Jde o místa obzvláště riziková, která jde najít na seznamu na internetových stránkách tohoto ministerstva. U některých pojišťoven byste v případě škody při teroristickém útoku v takovémto místě nedostali nic, u jiných je zde alespoň symbolická částka pro pozůstalé.

Záleží i na tom, jakým způsobem byl teroristický útok proveden. Ve výlukách bývají útoky chemickými, biologickými či radioaktivními zbraněmi. Dobrou zprávou je, že i když je terorismus už poměrně běžnou součástí zpráv a médií, v dnešní době na jeho následky umírá podle statistik daleko méně obětí, než třeba v sedmdesátých letech minulého století. Snad se situace nezhorší a pojišťovny budou muset takovéto pojistky řešit pouze hypoteticky.


Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček