Dnes je pátek 23.únor, svátek má Svatopluk
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Co si ohlídat u pojistky zodpovědnosti

Nabídku odpovědnostních pojistek - mají ve svém portfoliu snad všechny pojišťovny. Jako u ostatních pojistných produktů, i zde si musíme dávat pozor na parametry pojistky, limity a výluky.

Cílem pojištěnce je pojistit se na škody, které může v běžném životě způsobit jak on, tak i jeho děti nebo zvířata. Některé pojistky myslí i na další osoby v domácnosti, rozsah je různý. Pokud bydlíte v pronájmu, určitě se vyplatí takový produkt, který se týká i pronajímané nemovitosti nebo věci.

Majetková, ale i nemajetková újma

Klasický případ využití pojistky zodpovědnosti je vytopení vašich sousedů, třeba kvůli prasklé hadici od pračky. Využít lze ale také tehdy, způsobíte-li někomu nejen majetkovou, ale i nemajetkovou újmu: třeba ublížení na zdraví. To ale jen s dobře nastavenou pojistkou a dostatečnou výší částky, na kterou jste pro případ nemajetkové újmy pojištěni. I když se to může zdát na první pohled moc, doporučuje se sjednat si pojistku odpovědnosti za újmu na zdraví minimálně ve výši 10 milionů korun

Nemajetková újma se může vyšplhat do extrémní výše, daleko více než ta majetková. A ze zákona máte povinnost hradit poškozenému újmy obě. Pozor: za nemajetkovou újmu je považováno i osobní neštěstí, a to mohou pociťovat nejen blízké osoby poškozeného, ale klidně i náhodní svědci dopravní nehody.

Pozor na výluky z pojištění

Seznam výluk z pojištění bývá rozsáhlý. Většinu lidí nepřekvapí, že pojistka se nevztahuje na poškození cizí věci svévolí, ze škodolibosti nebo pod vlivem alkoholu. Pojištění nekryje ani odpovědnost, kterou na sebe vezmete nad rámec právních předpisů. Pokud máte například v úschově cizí majetek a poškodíte jej neúmyslně, pojistného plnění se nedočkáte: nebylo vaší povinností majetku se ujmout.

Absurdní výklad podmínek

Pojišťovny někdy přistupují k až absurdnímu výkladu podmínek. Případem je poměrně běžná výluka, která říká, že událost se nesmí stát z hrubé nedbalosti. Co to ale hrubá nedbalost je? Hranice mezi ní a běžnou nedbalostí je tenká a záleží na pojišťovně, jak vše vyloží. (Více k tématu Nedbalost a hrubá nedlalost se dozvíte například na Wikipedii). Takovýmto pojistkám se jednoduše vyhněte. V podmínkách také často stojí, že „pokud pojištěný poruší povinnost předcházet vzniku škody, nemusí mu být plnění vyplaceno. Z pojistky se snadno může stát prázdný produkt.

Levné pojistky přes internet?

Vyhněte se podezřele levným pojistkám přes internet, raději si najděte čas a sejděte se s finančním poradcem, který vám poradí ohledně vhodného produktu právě pro vaše účely. Rozhodně upřednostněte ty pojistky, které nevylučují škody způsobené hrubou nedbalostí.


Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček