Dnes je pátek 23.únor, svátek má Svatopluk
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Jaká jsou pravidla pro hotovostní platbu?

Určitě vás někdy napadla otázka, zda vás s danou hotovostí obchodník neodmítne. Možná je vám hloupé jít nakoupit s měšcem plným mincí nebo máte po ruce jen bankovky vysoké hodnoty. Existují pro hotovostní platbu určitá pravidla?

Jak je to s mincemi

Dřívější složitější pravidla o platbě mincemi se od 1.7.2011 v rámci Zákona o oběhu bankovek a mincí smrskla do jednoho jediného: platit můžete maximálně 50 kusy mincí. Dále existují logické limity maximální hodnoty nákupu, pokud máte pouze mince jedné hodnoty. Například pro mince hodnoty 1 Kč je limit 50 Kč, mincemi v hodnotě 20 Kč můžete zaplatit nákup v maximální hodnotě 1000 Kč a podobně. Samozřejmě, daný obchodník může být ochoten přijmout i více mincí, podle zákona je to ale na jeho dobré vůli. V praxi se často setkáme s tím, že obchodníci uvítají drobné.

Pokud už nechce obchodník přijmout více mincí, musíte zbytek zaplatit bankovkami nebo bezhotovostně, zvolit jiné kombinace mincí, případně nákup v krajním případě stornovat.

Platí to i naopak

Pravidlo 50 ks mincí platí i naopak – ani zákazník nemusí přijmout větší počet mincí. Vše je ale o dohodě.

Co s velkým množstvím mincí

Velké množství mincí lze udat u obchodníka, který vezme drobnými zavděk, nebo je proměnit v bance. Jde to bezplatně, pokud splníte podmínku výměny mincí v maximálním počtu 100 ks od každé nominální hodnoty. Ty musíte mít navíc už roztříděny do sáčků zvlášť. Pokud tyto podmínky nesplníte, může po vás banka za službu požadovat poplatek. Další variantou je uložení i většího počtu roztříděných a zabalených mincí na účet prostřednictvím poukázky A na České poště.

Platba bankovkami u obchodníků

Čeští obchodníci by měli jakékoliv bankovky, které se v oběhu vyskytují, přijímat bez omezení. Samozřejmě pokud nejsou poškozené tak, že je nemusí přijmout. Jedná se i bankovky v hodně 2000 nebo 5000 Kč, které nejsou moc rozšířené. Pokud tyto vyšší bankovky obchodníci odmítají přijmout, nebo si vylepí ceduli s tímto omezením, jednají protiprávně. Jinou situací je, když obchodník nemá na vrácení. Můžete se dozvědět, že s vámi v tomto případě obchod nemůže uskutečnit.


Publikováno 2.1.2018


O dalších pravidlech pro hotovostní platby se můžete dozvědět například zde.


Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček