Dnes je sobota 27.červenec, svátek má Věroslav
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Při žádosti o půjčku se lhát nevyplácí

Neúplně či nepravdivě vyplněná žádost o půjčku vás může přivést do potíží, v krajním případě až k trestnímu stíhání za úvěrový podvod. To, co v ní uvádíte, tedy neberte na lehkou váhu.

Nejčastěji žadatelé zapřou starší nesplacenou půjčku, přibarví si o něco výši svých příjmů nebo zamlčí vyživované dítě. Pravděpodobně si ani neuvědomují, že se tím mohou dopustit trestného činu.

Problém, i když řádně splácíte

Jakmile zamlčíte nebo si přibarvíte důležité informace, nemusí záležet na tom, že půjčku poctivě splácíte a nezpůsobili jste svým jednáním žádnou škodu. Rozhoduje to, že jste lhali. Podle trestního zákoníku se dopouštíte úvěrového podvodu, přičemž trestem může být až odnětí svobody na 2 roky. Platí zde ale, že kde není žalobce, není soudce.

Prověření klienta při špatné platební morálce

Na úvěrový podvod se v praxi nejčastěji přijde až v momentě, kdy má klient potíže řádně splácet. Tehdy si poskytovatel začne údaje uvedené žadatelem o půjčku prověřovat. Pokud jste se dostali do finančních potíží a úvěr nezvládáte splácet, hrozí vám kromě stíhání za podvod ještě další trest, podle výše dlužné částky až 5 nebo výjimečně 10 let odnětí svobody.

Prověření bonity

Při žádosti o půjčku, ať už v bance nebo u některé z nebankovních společností, počítejte s tím, že prověří vaši bonitu a zajímat je bude především výše vašich příjmů. To, kolik měsíčně vyděláváte, doložíte v potvrzení od zaměstnavatele nebo jako podnikatelé podle daňového přiznání za poslední zdaňovací období. Důchodcům postačí rozhodnutí o přiznání důchodu. Řada společností se spokojí s vámi uvedenými údaje bez nějakého potvrzení. Trochu si je přikrášlit je pak hodně lákavé. O bonitě klienta rozhodují nejen jeho příjmy, ale i výdaje. Přiznat byste měli výdaje na bydlení, jídlo, vyživované děti, další půjčky a podobně.

Nahlédnutí do registru dlužníků

Finanční instituce by se měly zajímat i o vaši úvěrovou historii, která zahrnuje současné i již splacené úvěry, kolik momentálně celkem dlužíte a jako máte platební morálku. Do registrů dlužníků nahlížejí banky i většina nebankovních společností.






Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček