Dnes je čtvrtek 5.prosinec, svátek má Jitka
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Půjčka bez příjmů – realita nebo reklamní trik?

Narazili jste na půjčku bez příjmů, ale poskytovatel úvěru po vás chtěl stejně výpis z bankovního účtu? Podle nového spotřebitelského zákona musejí nebankovní společnosti i u krátkodobých úvěrů zjišťovat váš stávající příjem a určit vaši bonitu. Přesto existují půjčky, u kterých skutečně příjem dokládat nemusíte žádným způsobem.

Půjčky bez příjmů = půjčky bez doložení příjmů?

Běžné půjčky bez příjmů jsou de facto půjčkami bez doložení příjmů. Ty fungují na tom principu, že nemusíte společnosti předkládat potvrzení o příjmech od svého zaměstnavatele, ale vyžadují po vás „pouze“ tři poslední výpisy z běžného účtu, kam vám chodí příjem. Některé společnosti disponují technikou, kterou s vaším souhlasem nahlédnou do vašeho internetového bankovnictví a ihned zjistí vaše příjmy a výdaje.

Půjčky bez příjmu se zástavou nemovitosti

Jak jsme se již v úvodu zmínili, půjčky bez příjmů skutečně existují, ale jsou zajištěny zástavou bytu, domu nebo jiné nemovitosti. Tyto úvěry jsou vhodné tehdy, jestliže vlastníte nemovitost, potřebujete vysokou částku a nemáte dostatečný příjem. Nemovitost v tomto případě slouží ke krytí rizika a jedná se o půjčku se zástavou nemovitosti, někdy nazývanou právě jako půjčka bez příjmů.

Proč společnosti vyžadují zástavu nemovitosti?

Zastavená nemovitost slouží jako záruka, že se věřiteli vložené prostředky v pořádku vrátí. Pokud byste úvěr přestali splácet, může věřitel vaši nemovitost prodat a umořit z ní dluh. Nemovitost může být ve vašem vlastnictví nebo ve vlastnictví ručitele. Zástava nemovitosti se zanáší do katastru nemovitostí a bude na ni uvaleno zástavní právo. Tím se věřitelé jistí proti tomu, že dlužník neprodá nemovitost bez jejich vědomí.

Co se stane v případě nesplácení dluhu?

Jestliže nemovitost bude prodána za vyšší cenu, než kolik činí stávající dluh, obdrží dlužník od věřitele přeplatek. Praxe je však taková, že nemovitosti se prodávají pod cenou ve veřejných dražbách a leckdy se stane, že prodaná nemovitost nestačí k zahlazení dluhu. Dlužníkovi tedy může zůstat zbytkový dluh.

Nebankovní společnosti často vyžadují zástavu

Zatímco banky požadují zástavu nemovitosti až u skutečně vysokých částek v řádech statisíců až milionů, nebankovní společnosti ji požadují i u desetitisícových částek, pakliže nejste schopni doložit dostatečný příjem nebo chcete půjčku bez registru dlužníků. Toho mohou využít lidé, kteří měli již v minulosti potíže se splácením nebo vlastní další úvěry.

Půjčky bez příjmů na zaplacení starých závazků

Půjčky bez příjmů neboli půjčky se zástavou nemovitosti mohou spotřebitelé využít také pro konsolidaci stávajících půjček, které nezvládají splácet a neúměrně zatěžují jejich rodinný rozpočet. Úrok u nebankovních společností bývá po celou dobu splácení půjčky stejný, ale obvykle bývá srovnatelný s úrokem spotřebitelských úvěrů.

Půjčky se zástavou mají mírné podmínky

Každá nebankovní společnost nabízející půjčky bez příjmů může mít stanoveny jiné podmínky pro získání úvěru, ale obvykle platí, že:

  • Dobu splácení si lze rozložit na 10 až 20 let
  • Společnost nenahlíží do úvěrových registrů BRKI, NRKI a SOLUS
  • Společnost nepožaduje doklad o výši příjmů
  • Společnost nepožaduje ručitele
  • Je možné ručit nemovitostí třetí osoby
  • Půjčku lze použít na cokoliv
  • Půjčku může být předčasně splacena
  • Neplatí se žádné poplatky předem
  • Nepodepisuje se směnka

11.3.2018





Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček