Dnes je středa 6.prosinec, svátek má Mikuláš
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Půjčka bez registru se opravdu nemusí nikam promítnout

27.6.2018 – Kdo si chce půjčit menší objem peněz, ale přitom opravdu nechce mít sebemenší zápis v registrech, může využít nabídky některých nebankovních společností, které poskytují produkt půjčka bez registru. Jde o proces půjčování, který se nijak v registrech neodrazí – tyto nebankovky totiž nejsou členy žádného z registrů. O to rizikovější a hlavně dražší však jejich produkty jsou. Pro klienta mohou znamenat i vstup do dluhové pasti. Proto je potřeba si jejich vzetí vždy dopodrobna promyslet a splátky důsledně naplánovat.Povinnost zapisovat do registrů není dána zákonem

Úvěrové společnosti mají zákonem o spotřebitelském úvěru dáno několik základních povinností vztahujících se k poskytování půjček. Je například o povinnost zjistit žadatelovu bonitu, povinnost držet po dva týdny stejné podmínky, které byly žadatelovi písemně nabídnuty (žadatel má 2 týdny na rozhodnutí se o nabízené půjčce), vysvětlit žadatelovi vše tak, aby byl schopen nabízenou službu pochopit, včetně všech jejích podmínek.

Ale povinnost zapsat žadatele (posléze dlužníka) do registru dlužníků, již v zákoně striktně dána není. Zákon totiž nenutí nebankovní úvěrové společnosti, aby se staly členy některého z registrů. Proto některé úvěrové společnosti s registry vůbec nepracují, a to ani při posuzování žádosti o úvěr, a ani po jeho poskytnutí.

V případě půjčky bez registru počítejme s nižšími částkami

Vzhledem k tomu, že úvěr, u kterého se nenahlíží a ani nezapisuje do registru dlužníků, je pro úvěrovou společnost poměrně velkým rizikem, je nutné počítat s tím, že bude poskytnut ve velmi omezené výši. A za poměrně vysokou cenu.

Poskytovatel tohoto typu půjčky, která často bývá dostupná i online a velmi rychle, v podstatě ihned, si musí nějak pojistit svůj zisk. A vzhledem k vysoké pravděpodobnosti, že ne všichni dlužníci budou řádně splácet, si tyto společnosti zajistí dostatečný příjem právě vysokou cenou svých služeb.

Vědí totiž, že půjčku bez nutnosti nahlížet či zapisovat do registrů si půjdou vzít lidé, kteří jsou v nějaké nevýhodné situaci. A proto budou ochotni za půjčenou částku zaplatit vyšší cenu. I přes to se půjčky bez registrů mohou někdy hodit. Zejména v situacích, kdy potřebuje klient úvěr „utajit“. Třeba proto, že ručí za úvěr někomu z příbuzných, ale sám se dostal do situace, kdy potřebuje peníze.

Co není v registru, to neexistuje?

Lze půjčky bez registrů brát tak, že v podstatě neexistují? Že dlužník nemusí peníze vracet, když jeho dluh není nikde zapsán? Nikoliv. Jde o klasický úvěr, kdy byla uzavřena smlouva mezi dvěma stranami. Proto je tahle půjčka stejně platná jako kterákoliv jiná, co v registru zapsaná je.

Rozdíl je jen v tom, že pokud půjde klient žádat o další půjčku do jiné společnosti, předchozí vzatou půjčku bez registru tu nikdo neuvidí, nepřijde na ni, když ji klient nepřizná. Jenže pozor, tyhle formy úvěrů se snadno mohou stát velkou přítěží. Zejména tehdy, když o nich klient ztratí přehled a předluží se. Pak totiž přijdou na řadu sankce za zpoždění a za nesplácení, což může roztočit nebezpečnou dluhovou spirálu.Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček